Kertokaapas työvoimatoimistossa työskentelevät ihmiset (työvoimaneuvojat jne), millä koulutuksella ja kokemuksella olette työkkäriin päässeet töihin? Kuvailkaa myös itse työtä. Kiitos!
Vastaukset 5
- 1+20
Olin kotipaikkakuntani työkkärissä kesän töissä hieman ennen kuin valmistuin kauppatieteen maisteriksi, mutta se oli vain lyhytaikainen työ ja tätini oli siellä töissä. Yleensä kai noihin pitää olla se korkeakoulututkinto käytynä ja jonkin verran kokemusta joko työvoimaneuvojana toimimisesta tai jostain kunnallishallinnosta.
- näin.
Työkkäriin, kuten valtionhallintoon yleensäkin, on noin yleisesti ottaen pirun vaikea päästä töihin. Työ on kohtuullisen... no sanotaan nyt että rankkaa ja palkat kehnot, kuten julkishallinnossa yleensäkin. Muodolliset vaatimukset kerrotaan työpaikkailmoituksissa; käytännössä, kuten työnhaussa yleensäkin, ratkaisee henkilön persoona ja sopivuus tehtävään.
Semmoinen pikku juttu muuten, että jos ikinä aiot edes hakea työkkäriin töihin, niin tiedoksesi, että "työvoimatoimistoja" ei ole enää olemassakaan. Moisella mokalla olisit jo pelannut itsesi ulos kisasta. Vaivaudu ihan ensin opettelemaan ko. viraston nykyinen nimi esim. täältä: www.mol.fi- Tyyyyyppi
Heh, tiesin minä tuon, mutta puhekielessä ihmiset kyllä puhuu edelleen työkkäristä ja jopa työvoimatoimistosta. Arvasin, että joku tuohon takertuu :D Miksi aina pitää olla niin vihamielinen? Jos tuostakin asiasta oli ihan pakko huomauttaa, mikset voi tehdä sitä ystävällisesti??
- 9uoijl
Tyyyyyppi kirjoitti:
Heh, tiesin minä tuon, mutta puhekielessä ihmiset kyllä puhuu edelleen työkkäristä ja jopa työvoimatoimistosta. Arvasin, että joku tuohon takertuu :D Miksi aina pitää olla niin vihamielinen? Jos tuostakin asiasta oli ihan pakko huomauttaa, mikset voi tehdä sitä ystävällisesti??
No ei tuo nyt niin vihamielisesti ollut kerrottu.
Kaveri työskentelee te-toimistossa, tykkää olla siellä, tosin luulen että pääsi sinne ns.suhteilla, pieni kaupunki kyseessä ja ihmiset tiesi sen että on työttömänä niin soittivat hänet töihin sinne.
Ex-työkaveri on myös te-toimistossa, oli neuvonut liikaa asiakasta niin työkaveri oli tullu sanomaan että ei noin paljon saa neuvoa asiakkaita vaikkei siis käytännössä ollut mitenkään liikaan, aivan normaalisti. Nää "työkkärit" on kyllä aika ihme paikkoja kun ei saa neuvoa =/
- sareat
Miksi ihmeessä haluat Suomen vihatuimpaan instituutioon töihin?!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "4091855- 1441371
- 1161316
- 1651313
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh281086- 111882
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.218790- 59681
- 24625
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i123621