autovahvistin sisälle

semmosta kyselisin että jos laitan autovahvistimen sisälle ja akusta virta ja laturi lataa sitä niin pystynkö kytkemään jotenkin vahvistimen sillain tietokoneeseen että se toistaa musiikkia silleen ettei autosoitinta tarvitse?
111475
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kyllähän sekin onnistuu mutta paremman ja halvemman lopputuloksen saat kun ostat sisätiloihin tarkoitetun vahvistimen. Koti käyttöön suunnitellut kaiuttimet ovat pääsääntöisesti 8ohm kytkennällä ja autokäyttöön tarkoitetut vahvistimet antavat ilmoitetut tehot 4ohm kuormalla. Joten jos wattien perässä juokset niin et saa kuin puolet. Ja mikäli taas havittelet autopäätettä tietokoneen perään subille niin usko pois että pienelläkin wattimäärällä voi saada bassoa. Joten hommaa vaan kotikäyttöön tarkoitettu vahvistin.

Äänestä

ovat tehtyjä joo, oli sitten koti- tai autovahvistin. Ulkona eivät ole kovin pitkäikäisiä.
Vahvistin ei tiedä mikä äänilähde musiikkia tai merisäätä toistaa.
Mutta yksi on mitä en ymmärrä. Miksi, siis kertokaa hyvät ihmiset miksi pitää valjastaa väkisin laitteet muuhun ympäristöön kuin mihin ne ovat alunperin tarkoitettu. Jos askarrella pitää, rakentakaa vaikka linnunpönttöjä tai pienoismalleja.
Tässä aloittajan tapauksessa on jonkinasteinen palovaara kyseessä kun akkua ladataan sisätiloissa. Samalla rahalla joka tähän on nyt menossa, saa taatusti hyväsointiset ihan oikeat tietokoneen äänentoistoon tarkoitetut ämyrit. Hifivehkeet ovat sitten erikseen mutta muutamalla kympillä saa jo vallanmainiot laitteet. Muutamalla satasella kalpenee sitten naapurin teinikorollakin.

Äänestä
  • Onhan noita kuiva akkuja, jotka ei höyryä ladatessa.

    Äänestä

  • X kirjoitti:

    Onhan noita kuiva akkuja, jotka ei höyryä ladatessa.

    uskon näin että aloittaja ei sellaiseen investoi. Ja jos investoi, ihmettelen suuresti. Sillä rahalla saa sitten jo hommaan suunnitellut HYVÄT 2.1-ämyrit, ja hieman huonommat 5.1:t. Ja jos tuon .1:n jättää pois, niin voin sanoa että satasella saa jo äänenlaadultaan lähes loisteliaat tietokoneeseen tarkoitetut aktiivikaiuttimet.
    Mutta jokainen tulee autuaaksi tavallaan, minulta se ei ole pois jos joku laturinsa särkee auton akkua ladatessaan jotta voi kotitietokoneen ääntä kuunnella autovahvistimen läpi. Toivottavasti ne akunnavat suojataan sitten niin että oikosulun vaaraa ei tule. Saattaa olla että kotivakuutus ei jälkiä korvaa..

    Äänestä

ilmasiks olen saanut vahvistimen, subin ja kajarit niin en viitsisi uusia ostaa

Äänestä
  • huutonettiin ja samasta paikasta asianmukaiset vehkeet tilalle jos ei noille ole muuta käyttöä.
    Vahvistin haukkaa sen verran reippaasti virtaa (hyötysuhde heikko) jotta melko järeän laturin tarvitset sille jos vähänkään pitempään aiot humppaa kuunnella. Ja ne sitten maksaa. Bilteman kympin laturi 1A:n latausvirralla alkaa vilkkua heti.

    Äänestä

  • myyntiin vaan kirjoitti:

    huutonettiin ja samasta paikasta asianmukaiset vehkeet tilalle jos ei noille ole muuta käyttöä.
    Vahvistin haukkaa sen verran reippaasti virtaa (hyötysuhde heikko) jotta melko järeän laturin tarvitset sille jos vähänkään pitempään aiot humppaa kuunnella. Ja ne sitten maksaa. Bilteman kympin laturi 1A:n latausvirralla alkaa vilkkua heti.

    kai ne on laitettava sitten autoon kiinni ja kuuneltava siellä sitten jos huvitaaa....

    Äänestä

Pystyy kytkemään. Tietokoneen line-out suoraan vaan vahvarin inputtiin kiinni. Gainin passailee sopivaksi ja softa volumella säätää volumea. Lyhyet piuhat suoraan akulta vahvariin. Akkua sisällä lataillessa pitää muistaa huone tuulettaa ja varottava ettei kaasut räjähdä. Akun voi myös kantaa ladattessa paremmin ilmastointuun tilaan. Tosi hifistihän se valjastaisi kaikki laitteet akkujen varaan niin välttyttäisiin sähköverkon tuottamilta häiriöiltä.

Äänestä
  • Tosi hifisti hankkii hyvät vehkeet (kokonaisuus huomioiden hinnoissa) ja virittää laitteet, huoneen ja sisustuksen hyvän äänenlaadun ehdoilla. Eikä rakentele pielavetisiä.

    Äänestä

  • meni, taas12 kirjoitti:

    Tosi hifisti hankkii hyvät vehkeet (kokonaisuus huomioiden hinnoissa) ja virittää laitteet, huoneen ja sisustuksen hyvän äänenlaadun ehdoilla. Eikä rakentele pielavetisiä.

    Kyse ole tosi hifististä vaan harrastelijasta. Silloin ei tarvi huonetta ääni eristää eikä mennä pankkiin pyytään lainaa kunnon vehkeitä varten. Toiset kato pärjää vähän pienenmälläkin. Ei kaikkien tarvi olla oikeita hifi ihmisiä.

    Äänestä

akku on aika turha osta tietokoneen virran lähde siitä vetäset keltaset piuhat plussaan ja mustat , vihreä miinukseen

Äänestä

Kommentoi aloitusta


=väsäilijä= kirjoitti:

semmosta kyselisin että jos laitan autovahvistimen sisälle ja akusta virta ja laturi lataa sitä niin pystynkö kytkemään jotenkin vahvistimen sillain tietokoneeseen että se toistaa musiikkia silleen ettei autosoitinta tarvitse?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu