Vammaispysäköintilupa

EU-lupa ja ABCE-kort

Kelpaako suomalainen kuvalla varustettu poliisin myöntämä vammaispysäköitilupa Yhdysvalloissa ? Entä suomalainen ajokortti ?

2

381

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HeceR

      Suomalaisella ajokortilla minä ainakin ajelin viime kesänä. Siihen varmaan liittyy säädöksiä reissun pituuteen liittyen, mutta noin normaalilla turistireissulla ei ainakaan ollut mitään pulmia. Tosin ajokorttia ei kysytty missään vaiheessa - ei edes vuokraamossa (Avis), vaan passi riitti. Ei tullut kohellettua, että poliisitkaan olisivat olleet kiinnostuneita.

    • .ulkosuomi

      Suomalainen ajokortti kelpaa ihan sellaisenaan turistina ajeluun Amerikassa.

      Vammaispysäköintilupa ei taas kelpaa. Pitäisi hakea paikalliselta viranomaiselta paikallinen lupa, ja olettaisin että turistina sen saaminen on jossain mahdottoman ja erittäin mahdottoman välillä. Jos kuitenkin parkkaisit vammaispysäköintipaikalle, niin uskoisin kyllä että sakon saisit kumottua sillä. MUTTA - sinun pitäisi tulla myöhemmin oikeudenkäyntiin, puhumattakaan paperisodasta ja siitä että auto varmaan hinattaisiin pois paikalta, ja sitten se pitäisi lunastaa jostain ties mistä... Joten ei kannattane yrittää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h

      Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va
      Maailman menoa
      44
      6715
    2. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      92
      5256
    3. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      93
      4845
    4. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      6
      4669
    5. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      72
      4515
    6. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      18
      4452
    7. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      22
      4086
    8. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      54
      4057
    9. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      169
      4007
    10. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      45
      3893
    Aihe