Valeopettajat

Olen huomannut oppilaitoksissa olevan runsaasti valeopettajia. Millainen tilanne on teillä?
121025
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Mutta ihan hirveästi siellä on valeopiskelijoita! Ovat syystä tai toisesta oppilaitoksen kirjoissa, mutta mitään eivät kyllä koskaan opiskele! Pitäisikö poliisin puuttua tähän ja niska-perse-otteella nostaa nämä tyypit kadun varteen, jotta heidän tilalleen saataisiin oikeita opiskelijoita. Tilanne on tavallisin perusopetuksen oppilaitoksissa, mutta myös toisen asteen oppilaitoksissa - sekä lukioissa että ammattikoulupuolella - näitä on.

Meillä kaikki opettajat ovat ihan oikeita opettajia.

Äänestä
  • Mene sinäkin siitä oikeisiin töihin.
    En pidä opettajia yhtään minään.

    Äänestä

  • Urpo the paras kirjoitti:

    Mene sinäkin siitä oikeisiin töihin.
    En pidä opettajia yhtään minään.

    Eihän sillä ole mitään väliä, pidätkö opettajia yhtään minään vai et. Ei se ketään hievauta yhtään. Olisit ihan hyvin voinut jättää sen sanomatta.

    Mutta keksipä ratkaisu tuohon valeopiskelijaongelmaan. Se on oikeasti ongelma ja tulee yhteiskunnalle aika kalliiksi. Ja rassaa sitä paitsi sekä oikeita opiskelijoita että meitä opettajia, jotka toivoisimme heidänkin löytävän paikkansa maailmassa.

    Äänestä

Onhan niitä valetyöntekijöitäkin, kahvitauolla ja sitte tupakilla tumput suorina työpaikalla tai tumputtamassa vessassa. Ja onhan niitä valekansanedustajia tai valeministereitä, valeurheilijoita, valelääkäreitä, valepappeja, valeuimamaistereita, valepresidenttejä, valesotaveteraaneja, valeulosottomiehiä, valetvlupatarkastajia, valekoirankusettajia, valenaisia, valemiehiä. Nykyään ei kannata enää uskoa mitään, ei varsinkaan näkemäänsä. Kohta kaikki koulut ovat mukakouluja, muka sitä muka tätä. Jokaiselle jotakin ja kenellekään ei mitään.

Äänestä

Kysymyksessä on virtuaalikoulun opettaja, joka opettaa virtuaalikoulussa virtuaalioppilaita, jotta heistä tulisi virtuaaliylioppilaita.

Äänestä

Kyllä, meillä on ammattimiehen nimikkeellä henkilö, joka pitää pienryhmää ja antaa arvosanoja. Hän antaa arvosanoja, vaikka ei olisi opettanut mitään. Myöskään se, että hän ei tiedä kyseisestä aineesta lainkaan ei estä arvosanojen antamista. Kyseinen henkilö on kahvipöytä- ja ruokailutilanteen valopilkku ja huoltaa rehtorin auton. Meidän ammaattimiehellämme on esteetön pääsy Winhaan. Hänen ansiostaan viimeisen vuoden opiskelivat muka suorittavat näyttäytymällä jopa kymmeniä opintoviikkoja ja valmistuvat ajallaan. Hän vie arvosanat Winhaan. Hänelle on annettu siihen lupa ja valtuudet. Rehtorimme on ohjeistanut opintosihteerimme muuttamaan arvosanojen antajaksi jonkin opettajan. Kyseiset opettaja eivät tiedä asiasta mitään. Meidän hurmaava valopilkkumme tiedottaa Keski-Uusimaalle alkavista projekteista ja pyytää heidän tekemään artikkeleita. Ammattiopistomme rehtorin ja koulutuspäällikön hän on hurmannut täysin. Hän on taloutemme selkäranka. Tosin opiskelumoraali on ammattiopistossamme romahtanut. Ja meno jatkuu.

Äänestä
  • Vai, että ammattimies vie arvosanoja Winhaan ja opintosihteeri muuttaa ne opettajien antamiksi ja samalla tulee suoritetuksi kymmeniä opintoviikkoja tuosta vaan kirjaamalla? Kaikki tämä tapahtuisi opettajien tietämättä? Onko mokomaa kuultu! Ja vielä rehtori ja koulutuspäällikkö olisivat toiminnan takana. Puhe lehdestä Keski-Uusimaa viittaa aluelle Kerava, Tuusula, Järvenpää. Luulisi puskaradion tietävän oppilaitoksen.

    Äänestä

Onhan joissakin yrityksissä valetoimitusjohtajia. Siis "toimitusjohtajia", joilta PUUTTUU
KORKEAKOULUTUTKINTO. Silti luulevat olevansa jotain. Yäk.

Äänestä

Tänään eräs valeopettaja sai tuomion. Hän oli väärentänyt opintotodistukset.
Milloin ryhdytään tuomitsemaan oppilaitoksia, jotka pitävät epäpäteviä opetustehtävissä?

Äänestä

Jos valeopettaja tarkoittaa opettajaa, jolla ei ole pedagogiset opinnot tehtynä, niin niitä on paljon toisella asteella ja ammattikorkeakouluissa. Erityisesti tekniikan alalla opettaa entiset tekun opettajat, insinöörit ja teknikot, ilman mitään sen kummempiä opettajan pätevyyksiä. Näkyyhän se opetuksen tasossa, tottakai!

Yliopistoissahan pedagogisia opintoja ei vieläkään vaadita, ja peruskouluissa taas työstä ei käytännössä tulisi mitään ilman pedagogista pätevyyttä, joka joissakin tapauksissa on tärkeämpää kuin itse aineen hallitseminen kovin korkealla tasolla. Perusopetuksen taso onkin Suomessa huippuluokkaa.

Ratsiaa peliin vaan, niin saadaan toisen asteen ja ammattikorkeakoulujenkin opetuksen taso nousemaan.

Äänestä
  • Nostetaan ylös, koska aihe on tärkeä.

    Äänestä

  • Pedagogisten opintojen suorittaminen ei todellakaan tee kenestäkään hyvää opettajaa. Harvoinpa niistä mitään suurta haittaakaan on, mutta kyllä se on se persoonallisuus ja oikea halu opettaa jokaiselle oppilaalle parhaalla mahdollisella tavalla.

    Jos pedagogisten suorittaminen olisi tae jostakin, peruskouluissamme olisi lähes pelkästään hyviä opettajia. Näin ei asia ole, muodollisesti kelpoisten joukossa on opettajaksi kelpaamattomia. "Epäpätevien" joukossa on paljon sellaisia, jotka osaavat ottaa lapset huomioon oikealla tavalla ja tekevät työtä sydämellään - ja kauhean huonolla palkalla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mää ihan itte kirjoitti:

Olen huomannut oppilaitoksissa olevan runsaasti valeopettajia. Millainen tilanne on teillä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu