Omituisia hakijoita

Landlord

Minulla on useita asuntoja, joita annan vuokralle. Olen yleensä hankkinut vuokralaiset vuokravälitysfirman kautta. Tänä talvena ajattelin etsiä itse vuokralaisen erääseen asuntooni. Olen vastannut muutamaan "halutaan vuokrata" -ilmoitukseen asiallisesti, mutta en ole saanut mitään vastausta. Kahdelle ilmoituksen jättäneelle soitin. He ivät vastanneet eivätkä soittaneet takaisin. Tällaiset asunnonhakijat eivät herätä luottamusta, vaikka omalla nimellään netissä ilmoituksensa jättävätkin. Sellaisiin ilmoituksiin en edes vastaa, joissa hakija ei kerro nimeään eikä mitään itsestään. Ihmetyttää, millaista porukkaa asunnonhakijat ovat. Niinpä käännynkin taas välitysfirman puoleen. Viime kädessä tästä kärsii vuokralainen, koska lisään välittäjän palkkion vuokraan, josta näin tulee korkeampi kuin välittäjää käyttämättä se olisi.

6

684

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Willen enon kämppis

      Ootko ite vähä omituinen? Hä?

      • gadsssss

        Juuri näin.. Kun its eolen vuokrannut asuntoja niin suurin osa kysyy nimettömänä:"vieläkö asunto on vapaana"

        Suurin osa täysiä idiootteja.. 50 hakemuksesta kyllä löytää yleensä ne 5 fiksua ja niistä karsitaan vuokralainen.


    • vuokraaja timppa

      Itse vuokrasin asuntoni hetkeksi, ja yllätyin kun yhteydenotot ovat sukupuoleen katsomatta melko omituisia. "moi olen xxx ja xx vuotta teen töitä tarvitsen asuntoa"

      Sain kuitenkin yhden hyvän mailin muiden joukossa ja hän onkin nyt vuokralaisenani ollut jo jonkin aikaa.

      Myös ilmoituksen laadinta vaikuttaa hakijapooliin. Jos se on laadittu 50-luvun tyyliin, niin hakijat vastaavat ikään kuin jollekin mummolle.

      Jos se on laadittu nykyaikaisen vuokravälitysfirman tyyliin kuvineen kaikkineen, niin vastauksia tulee ihan fiksuilta korkeasti koulutetuiltakin.

    • asuntojaomistava

      terve, itselläni useita asuntoja vuokralla ja voin auttaa löytämään hyvät
      jos kirjoitat [email protected]

      sinne nimelläsi muuten en vastaa

    • Kotsu

      No varmasti noinkin... en epäile.

      Kahjoja löytynee kuitenkin niin vuokralaisista, kuin vuokranantajistakin.
      Näin vuokra-asuntoa hakevana naisena toisinaan hieman hirvittää laittaa asunnonhakuilmoitusta yhteystietoineen esim. nettiin tai kertoa omaa nimeään missään, ennenkuin tietää tai voi edes veikata olevansa tekemisissä ainakin jokseenkin täysipäisen persoonan kanssa.

      Ei ole näet aivan yksi tai kaksikaan kertaa tässä vuosien varrella kun on tullut jonkun läähättävän juntin yhteydenotto että "hei täällä mun talossa mettän keskellä olis niinku yks semmonen huone johon vois tulla asuun ja sais käyttää mun suihkuakin.. " juu kiitos hei. Tai kaikki vaikuttaa loistavalle mutta asuntoesittelyssä aletaan sooloilemaan sopimattomia. Jne.

      Aivan käsittämätöntä touhua. Pieni viaton flirtti asia erikseen mutta
      harva nainen kai kuitenkaan etsii asuntoa munanpuutteeseen, uskoisin.

      Yleensä soitan ilmoituksiin numerottomalla ja esittelen itseni luottaen siihen että nimi unohtuu heti alkumetreillä. Sen voi sitten kertoa uudestaan kun/jos kokee tarpeelliseksi ja turvalliseksi.

      No, nyt olisi vuokrakoti haussa.
      Uskaltauduin juuri laittamaan oikein ilmoituksenkin!
      Ihan puhelinnumeron kera.

      • Mirkku 65

        Itse naisena ymmärrän täysin varovaisuutesi.Itsellenikin on eteen tullut kaikenlaisia vaihtoehtoja rahallisen vuokranmaksun sijaan!
        Itse henk.koht tunnen vuokra-asunnon etsimisen esim täältä suhteellisen turvalliselta sähköpostiosoitteella.Jos ja kun varteenotettava tarjous tulee silloin luonnollisesti tulee vaihdettua puhelin numerot & nimetkin(yleensä)!
        Onnea asunnon etsinnässä sinulle!
        - Mirja -


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      13
      2596
    2. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      122
      1267
    3. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1195
    4. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      245
      1024
    5. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      51
      1013
    6. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      63
      924
    7. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      826
    8. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      84
      796
    9. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      41
      722
    10. solmussa solmussa

      Tilanne solmussa. Umpisommussa🫢
      Ikävä
      35
      719
    Aihe