Avensiksen hiljaisuudesta

Ajan taksilla vuodessa 50km siivun n. 70 kertaa ja pätkäkyydit päälle joten kilometrejä eri merkkisissä pirsseissä kertyy.

Nyt sattui alle uusi Avensis farkku ja olin täysin yllättynyt. Kuinka noin meluisa ja huonoilla istuimilla varustettu automalli tuodaan markkinoille nykypäivänä?

Ero Volvoon on kuin yöllä ja päivällä näin matkustusmukavuuden kannalta. Kuljettajakaan ei ollut suuntavakavuuteen oikein tyytyväinen ja kertoi olevansa mielellään tuuraamassa toisessa autossa joka oli sekin Volvo. Hyvää matkaa mutta mieluimmin autolla.
3112253
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Mikähän volovon mies tänne on tullut elvistelemään?!

Äänestä
  • tunnustaa toyotan paremmuutta.

    Äänestä

  • vaan voi kirjoitti:

    tunnustaa toyotan paremmuutta.

    Kun selasi viime vuoden tuulilasia, niin siinä selkeästi tunnustettiin Ave hiljaiseksi autoksi, mutta tämä koski kokoluokassaan vain -97 - 02 autoja.
    Sen sijaan uusi ave( 03 - ) oli hämmästyttävän meluinen niin kalliksi autoksi. Tuollaista suunnitteluvirhettä on melko hankala jälkikäteen paikata. Korvatulpat /pehmeät renkaat ehkä.

    Äänestä

vain persaukiset taksikuskit ajavat Avensiksella.

Äänestä

kai otit huomioon hintaluokan, onko volvo saman hintainen.
veikkaan että Volvo on kalliimpi, rahalla saa.

Äänestä
  • Pitäisikö minun taksiasiakkaana hyväksyä meluisampi kyyti vain sen vuoksi, ettei kitupiikki taksiyrittäjä raski pitää kunnon autoa, ottahaan hän kyydistä kuitenkin saman hinnan kuin muutkin.

    Äänestä

  • 2. taksiasiakas kirjoitti:

    Pitäisikö minun taksiasiakkaana hyväksyä meluisampi kyyti vain sen vuoksi, ettei kitupiikki taksiyrittäjä raski pitää kunnon autoa, ottahaan hän kyydistä kuitenkin saman hinnan kuin muutkin.

    ottaa hintaero huomioon, jos kerran alat vertailla Volvon ja Toyotan ominaisuuksia. Sinänsä taksikyydin hinnallahan ei ole merkitystä, koska se ei ollut se asian ydin tässä!

    Äänestä

Huomasin itsekkin taksi-avessa -03, että varsinkin soratiellä kivien iskut tuntui lähes persuuksissa.... tai ainakin, että tulevat lokasuojista sisälle ? Onko niissä muovilokareita ollenkaan ?

Äänestä

Olen hieman seurannut uusien autojen kehitystä nimenomaan melun suhteen. Omassa 406:ssa (1999 malli) on tiemelu eristetty erinomaisesti. Tienpinnan vaihtelut eivät juuri haittaa. Olen itse pähkäillyt suurimmaksi syyksi jatkuvasti kasvavaa rengaskokoa. Katsokaapa uusien autojen renkaita, ne ovat jo yli 200 millisiä, 16-17 tuumaisia ja hyvin matalia sekä renkaan olka-alueet ovat jyrkistyneet. Lisäksi nopeusluokka on noussut V:hen. Olisi mielenkiintoista ajaa Aveakin Pösössä käyttämilläni Michelinin Premacyillä kokoa 195/65 R 15 ja nimenomaan H-nopeusluokassa. Kokeilkaapas Toyota-kauppiaat. Saatatte yllättyä. Sen verran jo huomasin viime talvena, että kaikki pääkaupunkiseudun koeajo-Avet oli hiljaisilla kitkarenkailla.

Äänestä
  • Voisivat maahantuojat ainakin laittaa uusiin autoihin kunnon renkaat eikä mitään Bridgestoneja, Firestoneja tai Dunlopeja.

    Äänestä

  • Olet varmaan oikeassa.Ennen tuollaisia rengaskokoja kuin 16 tai 17 ei ollut kuin kuorma-autoissa.

    Äänestä

Lexus LS430 on maailman hiljaisin auto.

Äänestä
  • Miten amerikan mallin Lexus liittyy savolaisten suosimaan Avensikseen?

    Äänestä

  • Moottorin voimin vai onko se polkuauto?

    t. Nimim. "Eip oo Leksuksia taksissa näkynnä"

    Äänestä

  • luetun ymmärtäminen? kirjoitti:

    Miten amerikan mallin Lexus liittyy savolaisten suosimaan Avensikseen?

    Japanilainen auto se Lexus on. Jenkeissä vaan eniten myydään. Japanissa vielä tänä vuonna Toyotina.

    Äänestä

Avensis on melutasoltaan tyypillinen koko- ja hintaluokkansa edustaja, ei hiljaisin eikä meluisin.

Äkkiä katsottuna diesel V70 farmari ja diesel Avensis hintaero on 9000 euroa ja luultavasti vielä enemmän kun Volvoon otetaan varusteita jotka Avensiksessa on vakiona. Hintaerolla saa aika reilusti äänieristettä :)

Äänestä

OIKEA AUTO.
Taksia tilatessa jo voi pyytää jonkun muun kuin itäauton tai riissikepun.

Äänestä
  • no eikös nyt sitten kannattais hinnoitella tuo taksikyyti auton mukaan,niin sais rahalleen vastinetta ja näkis missä autossa asiakas oikein kyykkii,että se siittä.

    Äänestä

  • Lievästi sanottuna nolotti nousta avensiksesta ylös maksavana asiakkaana viikonloppuna.Onneksi en ollut matkalla teatteriin saatika Kansallisoopperaan,sillä tilaamani taksin olisin välittömästi käännyttänyt takaisin.Maksavalla asiakkaalla on mielestäni oikeus vaatia edustusauto(b,v,m) matkantekoon.
    Melutaso oli niin ja näin, mutta eniten kiinnnitin huomiota epaonnistuneisiin penkkeihin.

    Äänestä

On se vaan masentavaa kun odottaa mersua ja paikalle pyyhältää pirkkamersu! Saiskohan plussapisteitä lievittämään apatiaa?

Äänestä
  • Niin tai tilaa taksin ja paikalle tuleekin traktori!

    Äänestä

  • Jussi kirjoitti:

    Niin tai tilaa taksin ja paikalle tuleekin traktori!

    tuopas riisipussisi minkä tahansa tämänvuotisen Volvon rinnalle, niin katsotaanko aikuisten oikeesti?

    Äänestä

  • siinä kirjoitti:

    tuopas riisipussisi minkä tahansa tämänvuotisen Volvon rinnalle, niin katsotaanko aikuisten oikeesti?

    Kun itse käyttää taksia työssään aika paljon ja eri maissakin (Euroopassa) niin uskaltaa laittaa
    seuraavan luokittelun. Luokittelun kriteereinä ovat pääasiassa tilat, hiljaisuus ja penkkien mukavuus.

    "Paaria-luokka"
    -- C-mersut ovat auttamattoman ahtaita, epämukavia ja meluisia.
    -- S60/V70 Volvo on ahdas jos mukana on enemmän kuin yksi matkustaja. Nahkapenkit, kaupunkiajo puku päällä tosi epämukava (liukkaus, ei sivutukea).

    "Keskiluokka"
    -- Erilaiset tila-autot pakut. Hyvin tilaa mutta vähän meluisia.
    -- Avensis/Saab 9-5/A6. Suhteellisen hiljainen, tilava parillekin matkustajalle, penkit OK.

    "Luksus-luokka"
    E-Mersu
    A8

    Äänestä

  • Jussi kirjoitti:

    Niin tai tilaa taksin ja paikalle tuleekin traktori!

    Pelkkää kuvitelmaa!Et varmasti koskaan ole edes ajanut volvolla.Mutta ei japanilaisella ajava voi ymmärtääkään edustusautosta mitään...

    Äänestä

  • bobcat kirjoitti:

    Pelkkää kuvitelmaa!Et varmasti koskaan ole edes ajanut volvolla.Mutta ei japanilaisella ajava voi ymmärtääkään edustusautosta mitään...

    Jos tilaan taksin se johtuu siitä että tarvitsen kyydin, enkä mitään edustusautoa. Volvokin tarjoaa hyvän kyydin jos ei hajoa matkalle!

    Äänestä

Istuin juuri kaverini pari vuotta vanhassa V70:ssä. Se oli vähintään yhtä meluisa kuin minun kuusi vuotta vanha (Sedan) Avensis, johon tosin keväällä ostin uudet Nokian renkaat.

Volvossakin oli muovisia "Avensismaisia" natinoita. Muistutti jopa vanhaa 850 mallia natinoiltaan.

Uudesta Avensiksesta minulla ei ole kokemusta.

Äänestä
  • Sehän näissä taksi vertailuissa usein mättää kun ei ajella juuri samoissa paikoissa samoina päivinä, eli tienpinnan karkeus vaikuttaa paljon. Ja tietysti kuskin ajotyyli.

    Äänestä

Kumma juttu, nykyään valitetaan, mitä pienemmästäkin asiasta autoissa, "on meteliä, on jäykkäohjaus, niinedespäin plää plää plää plää. Älkää olko neitejä, mies pystyy ajamaan huonommalakin autolla ittellä on lähemmäksi 30 vuotta vanha menopeli, ja mä en tartte mitään tehostajia enkä mitään muuta ja korjaan itse autoni, joten pistäkää hame päälle, miehillä on munat eivätkä valita pikku asioista.

Äänestä
  • Ehdottomasti samaa mieltä, ihmeellistä ruikutusta nykyään jostain pikkuasioista!!

    Äänestä

oli enennen -99 mallin corolla ja nyt osti ja sai vappuna sit sen uusimman corollan eli aiva uuden meni ja osti.. täähän nyt ei oo avesikseen liittyvää sinänsä mutta kaveri meinas että vanhempi corolla oli hiljasempi

Äänestä

kaikki japsiautot on wokkipannuja

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


taksiasiakas kirjoitti:

Ajan taksilla vuodessa 50km siivun n. 70 kertaa ja pätkäkyydit päälle joten kilometrejä eri merkkisissä pirsseissä kertyy.

Nyt sattui alle uusi Avensis farkku ja olin täysin yllättynyt. Kuinka noin meluisa ja huonoilla istuimilla varustettu automalli tuodaan markkinoille nykypäivänä?

Ero Volvoon on kuin yöllä ja päivällä näin matkustusmukavuuden kannalta. Kuljettajakaan ei ollut suuntavakavuuteen oikein tyytyväinen ja kertoi olevansa mielellään tuuraamassa toisessa autossa joka oli sekin Volvo. Hyvää matkaa mutta mieluimmin autolla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu