Kaunas nyt

Viikonloppu kaunas

Hei
Onko joku käynyt nyt ihan hiljattain kaunasissa? Minkälaista siellä oli? Onko siellä mitään joulumarkkinoita tai vastaavia joulumyyntejä?
Oliks siellä ihan turvallista?
Onko ravintoloissa menut englanniksi?
Entäs onko kokemuksia pankkiautomaateista? Onko niitä, ja löytyykö kansainvälisiä joissa olisi englanniksi vaihtoehdot?
Kiitos paljon jos joku vastaa :D

3

1146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • erkkinen

      Hei, kävimme Kaunasissa syksyllä viimeksi. Jolumarkkinoista ei ole valitettavasti tietoa, luultavasti vanhassa kaupungissa ainakin torilla voi olla sellaiset. Vanhan kaupungin ihanat putiikit ovat varmasti joulunaikaan aivan ihanat. Kyllä siellä oli ihan turvallista : ) ravintoloissa on ruokalistat englanniksi ja mikä parasta mielettömän hyvää ruokaa.. pankkiautomaatteja on myös ja vaihtoehtoja myös englanniksi : ) Ihana kaupunki, toivottavasti pääsen sinne uudestaan pian.

      • kaunas nyt

        kiitos sulle, nyt on kiva lähteä reissuun, ja toivoa että joulumarkkinoitakin löytyis.


    • vakkarikävijä

      viime vl:na ihan tunnelmallinen, kaduilla ja kujilla sopivasti lunta, vanhassa kaupungissa siellä täällä nähty vaivaa viritellä valkoisia "joulunurkkauksia" valoineen, hevos ja rekiajelua lapsille ja miksei lapsenmielisille aikuisillekin, kastanjanpaistoa avotulella.. Jouluale alkanut ainakin isommissa kauppakeskuksisssa, yleisin ale% 20 luokkaa. Turvallista varmaan sillä vaihteluvälillä mitä normaalisti voi odottaa, järkeä kuitenkin pitää käyttää, näin opasti paikallinen autonkuljettajamme. Kansainväliset pankkikortit kävivät, joitakin otto-automaatteja vilahti silmään. Mielestäni parasta Kaunasin matkalla (vielä tämänkin matkan jälkeen) on kaupungin siisteyden ja rauhallisuuden lisäksi edullinen ruoka ja majoitus, tosin palvelu ei ole joka paikassa kovinkaan ripeää. Hyvän vinkin sain, mennä syömään baarin kautta ja ottaa juoma pöytään ja lähteä sitten miettimään mitä tilaa ;-). Menuissa löytyi englanninkieltä, ainakin suuremmissa paikoissa. Steiku haus (tai jkn sinne päin) oli erinomainen pihvipaikka v k:ssa kävelykadun varrella. Alkukeitto. maukas pihvi. jälkkäri ja pari pitkää kustansi n. 20 E. Avilys-panimoravintola oli myös hyvä, tosin pikkujouluaikaan paljon väkeä ja aikaa pitää varata paaaljon... Oikein mukavaa matkaa, toivottavasti viihdytte!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      402
      4858
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      156
      2771
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      91
      2369
    4. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      36
      1548
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      46
      1513
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      46
      1500
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      85
      1334
    8. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      155
      1078
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      10
      1065
    10. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      14
      1012
    Aihe