Meille on tulossa tilaelementti-talopaketti tammikuussa ja nyt ollaan aloittamassa itse perustusten tekoa, sorapeti on tehty jo aiemmin. Vähän huolettaa nämä säät... Osaako joku viisaampi kertoa, onko mitään ongelmia tiedossa kun perustuksia tehdään näillä keleillä? Sorapeti on suojattu eristeillä nyt, mutta kohta se joudutaan tietysti avaamaan, jotta saadaan perustukset ja salaojat ym. laitettua. Tähän menee väistämättä aikaa, jolloin maapohja altistuu pakkaselle ja lunta tupruttaa... Sorapeti on sinänsä routimatonta (useita kymmeniä senttejä soraa ja louhetta alla) ja perustukset tehdään valmiista betonielementeistä ja päälle tulee sitten rossipohjainen tilaelementtitalo. Onko tiedossa mahdollisesti myöhempiä kosteus - tms. ongelmia tämän talven takia?
Perustaminen talvella
11
1359
Vastaukset
- jöönäs
Perusta talvella..
Talos vajoo pohjan sulattua...- Rakennuttaja
Kiitokset tästä. Jos ei ole mitään järkevää sanottavaa, niin kannattaisi jättää kirjoittamatta. Säästyisi sinunkin aikasi.
- niin naapurikin teki
Rakennuttaja kirjoitti:
Kiitokset tästä. Jos ei ole mitään järkevää sanottavaa, niin kannattaisi jättää kirjoittamatta. Säästyisi sinunkin aikasi.
niin tulee hyvä, ei ole kesällä kuuma.
- 10+10
näet vastausten määrästä ja tasosta niin melko vaikean kysymyksen heitit. Mikset muuten kysele asiaa vastaavalta työnjohtajalta?
Nopeasti voisi tietenkin vastata: älä tee perustuksia talvella, mutta ilmeisesti olet päättänyt niin kuitenkin tehdä, joten koitetaan vähän avata..
Niin paalutetaanko tontti, kun kerran elementtiperustus tulossa? vai miksi moinen? Paaluttaessa maapohjan jäätyminen ei aiheuta samalla tavoin ongelmia, mutta muutoin maapohja ei tietenkään saa jäätyä ja näillä säillä routa pureutuu piankin tuonne metriin asti, joten jos sielä on jo routivaa maata niin suojauksesta on huolehdittava teltalla/routasuojin. Koita siis minimoida aika jolloin pohja on auki, eli käytännössä vain pari päivää salaojia tehdessä ja toiset pari kun asennetaan elementit. Sen perään koita tehdä täytöt nopeasti ja kun talo on päällä niin kuivatus ryömintätilassa tarvittaessa käyntiin.
Mitähän vielä.. Älä suotta poista lumia ennen kuin on pakko, koska se toimii hyvänä eristeenä ja huolehdi kaikissa vaiheissa, ettei maa-ainekset ole jäätyneitä. Kosteus ei ole ongelma jos se poistetaan salaojin ja kuivaten, mutta jäätynyt maa sulaessaan vähintään aiheuttaa painumia.- Rakennuttaja
Kiitokset vastauksestasi!
Perustukset on nyt tosiaan pakko tehdä, kun talopaketin toimitus on lyöty lukkoon. Paalutusta ei tule, vaan kantavan maan päälle antura sokkelielementit. Maapohja on siis tosiaan routimatonta ainakin n. metrin matkan (kalliota, kalliolouhetta, sepeliä), onko tästä huolimatta riskiä painumille, jos pohja pääsisi jäätymään? - 10+10
Rakennuttaja kirjoitti:
Kiitokset vastauksestasi!
Perustukset on nyt tosiaan pakko tehdä, kun talopaketin toimitus on lyöty lukkoon. Paalutusta ei tule, vaan kantavan maan päälle antura sokkelielementit. Maapohja on siis tosiaan routimatonta ainakin n. metrin matkan (kalliota, kalliolouhetta, sepeliä), onko tästä huolimatta riskiä painumille, jos pohja pääsisi jäätymään?Jos maa on routimatonta on se käytännössä sama asia, kun että se ei jäätyessään laajene -> muodonmuutoksia (=painumia) ei synny, ainakaan teoriassa. Täyttöjen kanssa vaan pitää olla tarkkana ettei välissä ole jäätä ja lunta. Senhän sanoo ihan maalaisjärki, että jos laitat sepelit 5cm jääkerroksen päälle, talosi painuu keväällä sen 5cm.
- laatu, taikasana
10+10 kirjoitti:
Jos maa on routimatonta on se käytännössä sama asia, kun että se ei jäätyessään laajene -> muodonmuutoksia (=painumia) ei synny, ainakaan teoriassa. Täyttöjen kanssa vaan pitää olla tarkkana ettei välissä ole jäätä ja lunta. Senhän sanoo ihan maalaisjärki, että jos laitat sepelit 5cm jääkerroksen päälle, talosi painuu keväällä sen 5cm.
ei aiheuttanut paniikkia torilla, kertoo maakansa ja jatkaa, korpikuusen kyyneleet ovat jäätynet tälle suvelle. Ennen elokuun ehtoota ei EU:sta ennätä erota. Mutta onneksi olemme omavaraisia lumen suhteen.
- qwegwg
kun katsoo E-suomessa ulos niin ei voi kysymykseesi muuta sanoa kuin: otan osaa.
- MM
Kun vältät pahimpia pakkasia ja teet(ät) hommat nopeasti, niin tuskin tulee ongelmia. Jos on rossipohja, niin viemäreitä ei tarvitse laittaa eristyksen alle! (Paitsi tuonti sokkeleiden sisälle totta kai). Vähentää aukasemisen tarvetta. Ei se maa jäädy hetkessä.
Valu ei ole ongelma tavallisesti. Jossain -20 tulee tarve lämmittää sitä. Taitavat käyttää vähän erilaista betonia talvella.
Tietty routaeristyksen olis voinu tehdä sellaisella tuotteella, jonka päälle perustus voi tulla.
Maatyöntekijä ja mestari sekä taloliike on kai kaikki sullakin kokeneita, joten kysy heiltä neuvoja miten saat hommat valmiiksi nopeasti. - pakkasiin tuskastunu
Meillä ollaan tavallaan samassa tilanteessa. Perustus päästiin valamaan muottiin ennen lumia onneksi ja agrekaatin ja sähkövastusten avulla sitä sitten kuivateltiin muutama päivä. Täytöt on tehty sisä- ja ulkopuolelta ja styroxit levitelty ja tietysti pressutettu koko hötäskä. Siellä se nyt vartoilee talopaketin tuloa. Ainoa "ongelma" on että yksi kantava väliseinä ja pilareita on valamatta. Nyt odotellaan ilmoja jotta päästäisiin ne valamaan... Onneksi on muitakin "uskaliaita" jotka talvella rakentavat!
- Anonyymi
Kannattaa lukea tämä blogikirjoitus.
https://ainoakotini.blogspot.com/2020/03/muuttovalmiin-talopaketin-tyomaan.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1722111
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo371475Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1321164Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56922- 55856
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol252825Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20792Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S18735Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58723Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis200668