kysymys operasta

miksi opera näyttää ip-osoitteen sijainniksi islannin, vaikka oleskelen etelä-suomessa?

Voiko opera selaimen käyttäjän jäljittää?
7290
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

"Voiko opera selaimen käyttäjän jäljittää?"

Voi jäljittää ihan kuin minkä tahansa selaimen IP:n paitsi Operan Turboa käytettäessä se on vaikeampaa kuten itsekin huomasit! Turbo pakkaa sivut 80% Operan palvelimilla ennen loppukäyttäjälle lähettämistä ja tästä tulee nopeutus hitailla yhteyksillä kun 20% datasta tarvitsee imuttaa. Jos olet yksityisyydestä vainoharhainen niin Turbo vaikeuttaa jäljittämistäsi ja sitä kautta hiukan parantaa yksityisyyttäsi.

Turbosta on hyötyä vain todella hitailla yhteyksillä ja puhelimissa.

Äänestä
  • opera 3, opera 4, opera 5 nettiselaimissa turbo-toimintoa ei ole, ja siellä on ulkomainen ip/palvelin

    Äänestä

  • ip sijaitsee.......... kirjoitti:

    opera 3, opera 4, opera 5 nettiselaimissa turbo-toimintoa ei ole, ja siellä on ulkomainen ip/palvelin

    " ja siellä on ulkomainen ip/palvelin"

    Missä on?

    -------------------------------------------------------

    http://whatismyipaddress.com/

    Äänestä

  • dippadaa- kirjoitti:

    " ja siellä on ulkomainen ip/palvelin"

    Missä on?

    -------------------------------------------------------

    http://whatismyipaddress.com/

    lataa joku noista opera selaimista kännykkään, ja mene tuohon asken mainitsemaasi osoitteeseen.

    Äänestä

  • HHHHHHHHHHHHHHHHHBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB kirjoitti:

    lataa joku noista opera selaimista kännykkään, ja mene tuohon asken mainitsemaasi osoitteeseen.

    Olisit sanonut että kyse on Opera ministä, puhelin selaimesta heti aloituksessasi!

    Ja vastaukseni on sama, Turbo tekniikasta johtuu ja se on aina Operan puhelinversiossa käytössä! Ominaisuus on saatavilla myös työpöytäversioonkin.
    "
    Opera Mini ei ole suorassa yhteydessä Internetiin, vaan ottaa yhteyden Operan välityspalvelimiin. Nämä palvelimet hoitavat tiedon haun Internetistä, sen sovittamisen pienelle ruudulle, pakkaamisen ja lopulta Opera Minille välityksen. Esimerkiksi www-sivujen kuvat pienennetään mobiililaitteen näytölle riittävään tarkkuuteen, jolloin säästetään merkittävästi siirrettävän datan määrässä, yleensä noin 70–90 %."
    http://fi.wikipedia.org/wiki/Opera_Mini

    Äänestä

kaavakkeen täyttö puutteellinen osoitetietojen kohdalla.

Äänestä

käättiksessäj' vuan ollee selevästi käättäjän oma munnaus.
Mänepä postluatikolle ja kysäse lehenjakajalta mikkee paekka tämä on.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aaaaaaaa3 kirjoitti:

miksi opera näyttää ip-osoitteen sijainniksi islannin, vaikka oleskelen etelä-suomessa?

Voiko opera selaimen käyttäjän jäljittää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu