JuniorHandlerin ja tavaliisen kehän ero?

koirat 4 ever

Elikkäs olen menos pian mätsäriin puoltoist vuotiaan suomenpystärin kanssa. Kumpaan kehään suomenpystykorva menee? Kun pienten kehässä säkäkorkeus saa olla korkeintaan 42cm joten siinä mielessä koiruli ei menisi sinne kun säkää on jotaa 44cm. Mut en tiedä sopiiko se sitten sinne jonnekkin saksanpaimenkoirien, collieiden, boksereiden yms. sekaan. Ja narttu pystäri kun on niin on aika siro.
Ja sitten on vielä se juniorhandler. Ikää mulla on 14 joten pääsisin sinne. Mutta mitä eroa sillä on sitten tavalliseen kehään???

4

382

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ?

      Eikö kukaan osaa vastata???

      • En mä tiiä

        Kysy joltaa paikanpäältä


      • HAUskaa Joulua!
        En mä tiiä kirjoitti:

        Kysy joltaa paikanpäältä

        Junior handlerissa kilpailee ihmiset, eli koiran esittäjät ja tavallisessa kehässä kilpailee koirat. Sä voit mennä isojen kehään. Onnee mätsärii!


      • maija myöhäinen
        HAUskaa Joulua! kirjoitti:

        Junior handlerissa kilpailee ihmiset, eli koiran esittäjät ja tavallisessa kehässä kilpailee koirat. Sä voit mennä isojen kehään. Onnee mätsärii!

        Tulee vastaus myöhään,mutta

        Mätsäreissä useinmiten joko ilmoittumiset vastaanottava arvioi koiran koon tai voi itse vaan sanoa. Siellä ei olla niin tarkkoja.

        Junior Handerissa ei arvostella koiran rodunomaisuutta, kauneutta vaan arvostellaan miten handleri osaa esittää koiran. Siellä tuomari saattaa pyytää tekemään esim. kolmion tai T-kirjaimen. Elikkä sinä ohjaat kuvittelet kolmion rajat ja kuljet koiran kanssa niitä myöten tai sitten kuljet kuvitellun T-kirjaimen muotoisesti.

        Eduksi on reipas esiintyminen ja koiran hallitseminen rauhallisesti. Se on pakko sanoa että tosi paljon vaikuttaa se miten esiintyvällä koiralla osallistut. Jos koirasi osaa seistä rauhallisesti ja liikkuu innokkaasti mutta ei pompi, on se sinulle paljon helpompaa. Eli vaikka koiran kauneutta ei arvostella, arvostellaan sen käytöstä. Toiset koirat ovat helpompia esittää kuin toiset ja jotkut tuomarit ottavat toki sen huomioon. JH-kehään voi osallistua myös lainakoiralla. Joskus myös tuomari vaihdattaa koiria. Ole siinä tarkkana että vaihdat koirasi niin että se ei pääse sen toisen koiran luo.
        Tsemppiä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      191
      7272
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      128
      3295
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      116
      1942
    4. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      55
      1885
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      61
      1847
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1809
    7. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      81
      1786
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      6
      1675
    9. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1561
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      69
      1393
    Aihe