Yliopisto-opiskelijalla joka asuu poissa kotoaan? Vuokran tuolla joten kuten maksaa...
200 vuokraan, 300 elämiseen
Niinkö menee
141434
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
AMK opiskelijana nettona käteen sen 470 euroo. Vuokra 300 joten yritäppä siinä sitten lopuilla elää :( Pakko kai ottaa opintolainaa tai yrittää löytää osa-aikaishommia
Missä noin halpaa on, ei ainakaan Helsingissä! Ainakaan vapailta markkinoilta tuohon hintaan ei saa. Mikä vuokra on opiskelija-asunnoissa, mitkä ovat valintaperusteet?
Olen vuoden yrittänyt löytää Helsingistä kämpän, joka maksaisi alle 600€/kk onnistumatta siitä. Olen jonossa kaikissa mahdollisissa paikoissa, Helsingin kaupungin, VVO:hon ja erilaisiin vakuutusyhtiöihin, jne... Yksityisilta etsin myös jatkuvasti asuntoa, mutta aina kun kämpän vuokra on 550-600€ niin hakijoita vähintään 20-40 esittelyssä.
Monet opiskelijat asuvat soluasunnoissa, joten vuokra voi olla reilustikin alle 300. Hoas:lla edullisimmat yksiöt on 300 € /kk, mutta niihin on varmaan monia hakijoita. Juuri tällä hetkellä ei vapaana.
mitään tukia pitäisi antaa! Kaikki menee kuitenkin ryyppäämiseen, tupakkaan ja huumeisiin. Bileitä pidetään joka ilta, opiskelusta ei tietoakaan. Olen kahdesti (eri paikkakunnilla) asunut opiskelija-asuintalon vieressä ja sen perusteella olen tätä mieltä. Vain jouluna oli rauhallisempaa. Kaikki tuet pois, opiskelkaa opintolainalla, niin pystytte ottamaan opiskelun vähän vakavammin. Kun ilmaista rahaa saa opiskelun motivaatio katoaa! Lisäksi laina pitäisi sitoa opiskelutahtiin, aina välillä pankissa pitäisi käydä näyttämässä opiskelun eteneminen.
Opintotuki, johon laina siis sisältyy, on sidottu opintojen etenemiseen. Jos opinnot eivät etene, ei tipu tukea.
Tuet 468, vuokra 340, vr vie kuussa sellaset 60e.. laskuihin ja opiskelumateriaaleihin n. 50-75e/kk, eli viikkobudjetti on n. 1e 60snt / viikko. Sillä ei elä, saatika juhli joka päivä.
Pakko on ottaa lainaa vaikka työllistymisestä ei ole mitään takeita.. Töihinkään ei voi mennä, sillä töitä ei ole. Ja vaikka olisikin, uhkaisi burn out ja opinnot viivästyisivät väkisinkin.
Ja nyt vielä VR korottaa hintojaan ja hallitus korottaa välillisiä veroja, jotka köyhään iskevät kaikista kovimmin.
Kauankohan tällaista p***aa jaksaa.. monelle opiskelijalle 50-100e korotus/kk olisi tarpeeksi.
Toivotaan, että keväällä hallitus vaihtuu ja asiat muuttuisivat..
Yliopisto-opiskelijana huomasin sen tosiasian, että opiskelijoiden taloudellisessa tilanteessa on eroja johtuen synnynnäisestä asemasta. Nämä kultalusikka suussa syntyneet selittävät innolla, että opintotuki on vain pelkkä tuki eikä se ole tarkoitettukaan yksin kattamaan kaikkia elämisen kustannuksia. Muutenkin heidän suustaan kuulee kaikkea yltiöpositiivista. "Se on jo iso etu, että Suomessa on ilaista opiskella yliopistossa."
Olen huomannut että kyseiselle ryhmälle opintotuki on vain kivaa ylimääräistä taskurahaa. Vanhemmat maksavat todelliset elämisen kulut. (Ehkä tässä käytetään säästyneitä lapsilisiä.)
Toisessa ääripäässä ovat opiskelijat jotka eivät saa edes opintolainaa ja sossu huomioi sen kaikesta huolimatta tuloksi. He joten kuten sinnittelevät sillä vajaalla 500 eurolla.
Itse asun sellaisen nuoren miesopiskelijan kanssa jonka vanhemmat maksavat vuokran eli opintotuki on juuri sitä elämiseen käytettävää rahaa. Ja tämä seikka ei todellakaan tee hänestä omissa silmissäni mitenkään kultalusikkasuuta. Hän käy myös töissä ja katsoo raha-asioidensa perään tarkasti. Itse olen maksanut omat vuokrani aina kun olen omillani asunut ja puhelinlaskuni siitä asti kun puhelimen sain. Kaikkien ei tarvitse näin tehdä ja en ymmärrä mitä pahaa siinä on ja miten se asettaa meidät eriARVOISEEN asemaan. Ehkä erilaiseen rahalliseen tilanteeseen, mutta ei tietääkseni minkään tahon silmissä eriarvoiseen asemaan. Ei heitä rahan takia suosita eikä tämä rahan määrä taida opintoja huimasti vauhdittaa tai älyn määrää lisätä.
Itsekin huomasin että alle 500 euron kuukausipudjetilla eläminen vuokran ollessa lähelle 300 euroa on aika vaikeaa. Mitä tein? Ensin otin opintolainaa ja aloin etsiä töitä. Ja töitä olen saanutkin. Se taas johtuu ihan omasta aktiivisuudesta ja jaksamisesta. Myös opinnot ovat samalla edenneet ja järjestötoiminnalle en myös jäänyt aikaa.
Opiskelu ei voi olla pelkästä rahasta kiinni! Ja jos on, niin täytyy ajatella omilla aivoillaan eikä odottaa että valtio tukee meitä vielä lisää sillä tällä hetkellä opintotuen korottaminen tai indeksiin sitominen ei ole yhdenkään puolueen vaaliohjelman ykkösasia.
Eli poikaystäväsi vanhemmat maksaa vuokran asunnosta jossa poikaystäväsi ja sinä asutte!! Eli ei ihme kun muutit kamasi sinne, ei tarvitse maksaa vuokraa!
Kiitos kun selvitit asiat ja luit tuon kommentin huolella ennen kuin nimitit siipeilijäksi! Siinä luki että aina olen omat vuokrani maksanut. Eli en todellakaan asu kenenkään siivellä vaan meillä on erilliset vuokrasopimukset ja vuokra on jaettu tasan puoliksi. Meillä on myös yhteinen tili josta maksetaan ruoat ja laitetaan sinne molemmat tasan saman verran rahaa joka kuukausi. Ja haloo, jos en maksaisi vuokraa niin en kai saisi myöskään niitä kelan opintotukia!
Hyvä sinä "jokainen tavallaan" ! Onneksi teitäkin on jotka näkevät vaivaa elämänsä eteen eivätkä odota kaiken tulevan valmiina. Poikani opiskelee AMK:ssa toista vuotta, teki kesätöitä useana kesänä jo ennen opiskeluja ja säästi osan rahoista opiskelua varten, yksinhuoltajana kun en isoa avustusta kuukausittain ole voinut antaa.
Moni yksinhuoltaja joutuu tulemaan parilla satasella kuussa toimeen, miksei sitten opiskelija joilla ainakaan kaikilla ei ole huollettavia kämpässään?
Itse asiassa suurien puolueiden ykkösasia se ei ole. Mutta esimerkiksi vihreät ja vasemmistoliitto ovat puhuneet perustulon puolesta. Lisäksi eduskunnan ulkopuolisissa puolueissa on paljon niitä, jotka kannattavat perustulon nostamista. Isot puolueet eivät kannata.
SDP: Työttömyyskorvauksen nostaminen 100 eurolla. Tämä koskee myös ansiosodonnaista.
KESKUSTA: Tavoittteista ei saa selvää. Kiitos Kiviniemi.
KOKOOMUS: Kannattaa työn verotuksen keventämistä ja kulutusverojen nostoa. Ankeita aikoja opiskelijoille tiedossa.
PERUSSUOMALAISET: Tärkein asia tuntuu olevan Suomen irrottaminen EU:sta.
Itse olen yliopisto-opiskelija ja asun yksityisiltä markkinoilta vuokratussa yksiössä, koska en asuntoa opiskelija-asuntosäätiön kautta saanut 1½ vuoden jonotuksesta huolimatta. Opintotuki asumislisineen on pyöreästi tuo 470 €/kk. Opintotuella maksan juuri ja juuri vuokran, vesimaksun ja nettiyhteyden. Sähkö, ruoka ja muut kulut menevät ns. omasta pussista. Olen pitänyt tarkkaa tilastoa vuoden alusta kaikista menoista vuokran yms. ulkopuolelta eli käytännössä ruokaostoksista yms. ja mahdollisista joukkoliikennekuluista.
Vuoden kolme ensimmäisen kuukauden aikana rahaa on kulunut 100-115 €/kk ruokaan yms.. Ja tässä on mukana mm. kameran jalusta helmikuulle, maaliskuulle huoltoyhtiön oven avaus kämppään unohtuneen avaimen takia ja tammikuullekin jotain ns. ekstraa taisi olla. Vanhempieni luona käyn pari kertaa kuukaudessa ja yhteen käyntiin kuluu lähes 15 €, mikä on sinänsä ironista, koska matkaa on kuitenkin suuntaansa vain 40 km. Ruokaan minulla on keskimäärin mennyt noin 60 € kuukaudessa. Ja lihaa on ollut pöydässä päivittäin, porsaan filepihveistä kanaan. Leivät leivon itse ja hedelmiä ja vihanneksia ostan sen mukaan, mikä on milloinkin tarjouksessa. On siis turha väittää, että ei pärjää jos jää vaikkapa 150 € ruokaan kuukaudessa. Se on yksinkertaisesti vale. Tietenkin jos haluaa ostaa viiden euron valmisaterioita eikä mitään osaa itse tehdä, niin sitten ongelmia eittämättä tulee. Tällöin ongelma ei ole rahan vähyydessä vaan omassa saamattomuudessa.