Oksennuslisä?

4+18

Työskentelen yökerhossa blokkarina. Toimenkuvaan kuuluu myös oksennusten siivoaminen, mutta mitään lisäkorvausta tästä ei saa. Työehtosopimuksessa ei ole asiasta myöskään mitään mainintaa.

Onko majoitus- ja ravitsemusalan työehtosopimuksessa ollut aiemmin "oksennuslisä" ja jos on, miksi se on poistettu? Onko kyseessä vain siivoojille tuleva etu vai onko heiltäkin tämä jo poistettu?

Saisivat ay-pomot tästä jonkin erillisen korvauksen neuvotella!

2

5080

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1kuuno

      Varsinaista oksennuslisää ei ole sopimuksissa mainittu, mutta melkein kaikki paikat sen maksaa. Kannattaa ottaa esimihen kans puheeksi ja onko siitä yleensäkkään sovittu toimenkuvassa? jospa se ei kuulu edes tarjoilijalle vaan pitäis kutsua siivooja paikalle?

      • hbchevc

        mä oon kanssa plokkarina yökerhossa, ja saan 25e jokasista oksennuksista jotka siivoan. ei sitä kyllä taida missään virallisesti lukea.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      71
      3073
    2. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      367
      1149
    3. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      65
      795
    4. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      32
      759
    5. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      263
      656
    6. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      140
      598
    7. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      579
    8. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      31
      558
    9. Sysmä tarvitsee päätöksiä

      Sysmä tarvitsee päätöksiä – ei p*anjauhantaa** Kirjoitan kuntapolitiikan ulkopuolisena tarkkailijana. Sysmän poliittinen
      Sysmä
      17
      515
    10. Älä katoa elämästäni

      Kävelyllä mietin olisitpa varjo takanani vierelläni sivullani Älä katoa koskaan ole siinä pidä kädestäni kiinni ole kan
      Ikävä
      30
      508
    Aihe