Oksennuslisä?

4+18

Työskentelen yökerhossa blokkarina. Toimenkuvaan kuuluu myös oksennusten siivoaminen, mutta mitään lisäkorvausta tästä ei saa. Työehtosopimuksessa ei ole asiasta myöskään mitään mainintaa.

Onko majoitus- ja ravitsemusalan työehtosopimuksessa ollut aiemmin "oksennuslisä" ja jos on, miksi se on poistettu? Onko kyseessä vain siivoojille tuleva etu vai onko heiltäkin tämä jo poistettu?

Saisivat ay-pomot tästä jonkin erillisen korvauksen neuvotella!

2

5075

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1kuuno

      Varsinaista oksennuslisää ei ole sopimuksissa mainittu, mutta melkein kaikki paikat sen maksaa. Kannattaa ottaa esimihen kans puheeksi ja onko siitä yleensäkkään sovittu toimenkuvassa? jospa se ei kuulu edes tarjoilijalle vaan pitäis kutsua siivooja paikalle?

      • hbchevc

        mä oon kanssa plokkarina yökerhossa, ja saan 25e jokasista oksennuksista jotka siivoan. ei sitä kyllä taida missään virallisesti lukea.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      63
      2116
    2. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      76
      1402
    3. La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta

      La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt
      Tv-sarjat
      13
      1169
    4. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      106
      1057
    5. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      96
      979
    6. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      107
      812
    7. Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa

      Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko
      Ikävä
      51
      678
    8. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      38
      574
    9. Työttömät risusavottaan

      Tuli tässä juhannusnuotiolla sellainen idea mieleen, että miksei työttömiä velvoiteta tekemään hanttihommia, kuten risus
      Maailman menoa
      253
      557
    10. Toivotetaanko toisillemme

      Juhannuksia vai ollaanko vihoissa
      Ikävä
      58
      554
    Aihe