Työskentelen yökerhossa blokkarina. Toimenkuvaan kuuluu myös oksennusten siivoaminen, mutta mitään lisäkorvausta tästä ei saa. Työehtosopimuksessa ei ole asiasta myöskään mitään mainintaa.
Onko majoitus- ja ravitsemusalan työehtosopimuksessa ollut aiemmin "oksennuslisä" ja jos on, miksi se on poistettu? Onko kyseessä vain siivoojille tuleva etu vai onko heiltäkin tämä jo poistettu?
Saisivat ay-pomot tästä jonkin erillisen korvauksen neuvotella!
Oksennuslisä?
4+18
2
4841
Vastaukset
- 1kuuno
Varsinaista oksennuslisää ei ole sopimuksissa mainittu, mutta melkein kaikki paikat sen maksaa. Kannattaa ottaa esimihen kans puheeksi ja onko siitä yleensäkkään sovittu toimenkuvassa? jospa se ei kuulu edes tarjoilijalle vaan pitäis kutsua siivooja paikalle?
- hbchevc
mä oon kanssa plokkarina yökerhossa, ja saan 25e jokasista oksennuksista jotka siivoan. ei sitä kyllä taida missään virallisesti lukea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1626404Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto755310Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143715Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213335Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1672651Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat742315Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12078Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271628Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191556- 951301