Työskentelen yökerhossa blokkarina. Toimenkuvaan kuuluu myös oksennusten siivoaminen, mutta mitään lisäkorvausta tästä ei saa. Työehtosopimuksessa ei ole asiasta myöskään mitään mainintaa.
Onko majoitus- ja ravitsemusalan työehtosopimuksessa ollut aiemmin "oksennuslisä" ja jos on, miksi se on poistettu? Onko kyseessä vain siivoojille tuleva etu vai onko heiltäkin tämä jo poistettu?
Saisivat ay-pomot tästä jonkin erillisen korvauksen neuvotella!
Oksennuslisä?
4+18
2
5078
Vastaukset 2
- 1kuuno
Varsinaista oksennuslisää ei ole sopimuksissa mainittu, mutta melkein kaikki paikat sen maksaa. Kannattaa ottaa esimihen kans puheeksi ja onko siitä yleensäkkään sovittu toimenkuvassa? jospa se ei kuulu edes tarjoilijalle vaan pitäis kutsua siivooja paikalle?
- hbchevc
mä oon kanssa plokkarina yökerhossa, ja saan 25e jokasista oksennuksista jotka siivoan. ei sitä kyllä taida missään virallisesti lukea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei3661378- 58864
- 83860
- 115844
- 51710
- 94691
- 45671
Voisitko mies auttaa..
Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.48566En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.54553Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä
Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku108503