alkaako minun kotikaupunkini periä maksua sairaahoitajalla käynnistä? Ensi vuoden alusta se on mahdollista. Kunnat saavat itse päättää perivätkö vai ei. Minä en muuta hoitajaa tarvitse kuin diabeteshoitajan. Jos se tulee maksulliseksi, tilaan aina ajan lääkäriltä, enkä hoitajalta. Ovatkohan päättäjät ajatelleet tätä asiaa tarkkaan? Nyt terveyskeskuslääkärillä käynnit maksaa 13,80 ja jos hoitajalla käynti tulee maksamaan 8,90 ei ero ole suuri. Tosi rahastuksen makua. Ensin tilataan aika hoitajalle (8,90) joka sitten käskee mennä lääkärille (13,80 tämän vuoden taksalla)! Kyllä varmaan köyhemmät jättävät menemättä kumpaankin ja kuolevat pois! Toinen vaihtoehto on, että kun vain kolme kertaa menee maksu, aletaan rasittaa kumpaakin tahoa joka pikku vaivasta. Niin minä ainakin teen sitten, jos maksu tulee! Muistan kun lapseni olivat pieniä, pääsi sille lääkärille jolla oli aikoja, Terveyskeskusmaksu oli 10 mk (vajaa 2 euroa!) Suomi elää nyt rikkaiden ehdoilla, köyhät "tapetaan" pois.
Lehdessä oli ihmisten palkkoja, yksi nuorikin saa palkkaa 5000 euroa kuussa. Tuntuu vähän hölmöltä kun itse saan eläkettä 1217 brutto.
Lehdessä oli ihmisten palkkoja, yksi nuorikin saa palkkaa 5000 euroa kuussa. Tuntuu vähän hölmöltä kun itse saan eläkettä 1217 brutto.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Se koira älähtää, mihin kalikka kalahtaa.
Tulevaisuus ei lupaa hyvää näille kovapalkkaisille nuorille. En ole kateellinen heille. Tuskin pääsevät eläkkeelle alta kuusikymppisenä, kuten niin moni 40-luvulla syntynyt on päässyt. Pääsevätkö edes 70-vuotiaana? Eikä taida heille löytyä eläkkeenmaksajiakaan eli joutuvat nyt jo tekemään pankin kanssa eläkesäästötilejä vai mitä ne onkaan nimeltään.
Monella eläkeläisellä on asunnot, mökin, autot ym. elintaso kunnossa, nämä nuoret vasta säässtävät niihin.
paljonko esimerkiksi viime vuonna alle 35 vuotiaita jäi eläkkeelle!
Meidän ikäiset eivät päässeet eläkkeelle vaikka istuivat rullatuolissa tuon ikäisenä, näin ne ajat muuttuvat.
Voi minua tyhmää, kun en yhtään ymmärrä, mitä kirjoitat?
Ei kai se ole minun vika.
tarkoitat?
Monihan tekee koko elämäntyönsä pyörätuolissa istuen, kuin eräs Amerikan presidedntti. Aivotoimintaahan lähinnä nykytyö kysyy, ei niinkään hyvää juoksutaitoa.
..jos olikin kirvesmiehestä tai rekkakuskista kyse 70-80 luvulla.
Kyllähän silloinkin pudonneet kansanedustajat Turun kuntoutustutkimuskeskuksesta eläkkeen saivat, toisin kun sellaiset fyysisiä sairauksia sairastavat henkilöt jotka ne olisi tarvinnut, kuntoutuksesta nyt puhumatta mitään !
Tässä linkki edelliselle " kun en yhtään ymmärrä".
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/92225-hurjat-luvut-suomalaisia-elakkeelle-alle-35-vuotiaana
"Hurjat luvut: suomalaisia eläkkeelle alle 35-vuotiaana"
No, eihän monissa kunnissa pääse lääkärille ilman terveydenhoitajan katselmusta, jos ei pää kainalossa mene, tai lääkäri laittanut merkinnän, koska haluaa tavata taas, eli krooninen sairaus.
;
Maksuahan ei mene, sit jos joutuu , pääsee, lääkärille, eli kahta ei peritä, ei myöskään yli kolmea kertaa vuodessa.
Toihan perustuu siihen, et hoitajia koulutetaan reseptien uusimiseen, sekin maksaa kunnalle. Et sä tolla eläkkeellä konkkaa tee, vaik kolme kertaa maksaisitkin.
ainakin kotihoidon kotipalveluista, vaikkapa verikokeista, on pitänyt maksaa.
Ettei kenenkään tarvi kadehtia, että joku saisi jotain enää tässä maailmassa ilmaiseksi.