Kauhea vouhotus Suomen itsänäisyydestä!
Olen vanhana tullut siihen tulokseen, että joka maa olisi minulle, työpanostani vastaan tarjonnut vähintään tämän saman.
Olen vanhana tullut siihen tulokseen, että joka maa olisi minulle, työpanostani vastaan tarjonnut vähintään tämän saman.
Vastaukset 27
Vanhimmat
synnyin suomalaiseksi.
Varmasti minulla olisi mennyt yhtä hyvin, jos ei paremmin, synnyin mihin vain!
Kyllä tämä alakoulussa pumpattu suomalaisuus on karissut matkalla!
Sinua esti aikuisena lähtemästä ja tekemästä elämästäsi parempaa.
Kielitaito esti, rajoitti.
Ei siitä kyse, vaan ,että joka paikassa olisin saman saanut. Miksi vuohotus?
En ole katkera!
Täs kotimaas et sain hölmöillä ymmärrettävästi.
kun on pulkkamäessä sillon ku muut opiskelee ei oikein jää vaihtoehtoja.
Tosin en koskaan halunnutkaan opiskella mä halusin töihin ja niit olen ain tehnyt.
ITSENÄISYYS. Kyllä se minulle merkitsi vielä takavuosina paljonkin. Työn ja toimeentulon. Vapaana jostakin pakkovallan kahleista. Ajatuksen ja sananvapauden. Tunteen että minäkin voin vaikuttaa oman maan asioihin omilla valinnoillani. Nyt en enää tunne olevani vapaa enkä itsenäinen. En tunne olevani vapaan ITSENÄISEN maan kansalainen. En pysty vaikuttamaan mitenkään maani asioihin. Äänestämäni Kansanedustajakin on alennettu kumileimasimen asemaan, maamme lakeja säädettäessä. Minut ja maani on myyty. Huijattu ison Teräsunionin vasallivaltioksi. Unionin kasvottoman molokin alttarille uhraavaksi maksumieheksi. Teräsunionin lait ja määräykset menevät maamme lakien yli aina. Meille määrätään naurettavia, kansallemme vieraita asioita, mittareiksi, laiksi ja asetukseksi. Maansa myyneet konnat juhlikoot onnistunutta kaappaustaan linnan Juhlissa. Minulle se päivä ei enää ole edes tunnepitoinen juttu. Jotenkin tuntuu ihmeelliseltä että onnistuimme pysyttelemään Neuvostoliiton totalitäärisen vallan ulkopuolella vuosikymmenet taitavan johdon manööverien ansiosta. Heti, kun sen vaara poistui, maamme itsenäisyys myytiin muutamasta virkapaikasta, Brysseliin. Vapaaehtoisesti. Hyvää Itsenäisyyden Muistopäivää Kansalaiset
Olen kahden maan välillä reissuaja ja jos en olisi olisin täysin samaa mieltä. Kuitenkin uskon EU:n kasvavan lapsenkengistään isompiin saappaisiin ja virheistä oppineena ehkä tulevat sukupolvet voivat hyötyä. Olen kuitenkin vielä epäilevä Tuomas tulevaisuuden suhteen.
se ja sama mitä mieltä sinä olet.
teet johtopäätöksiä, jos tosissasi puhut. Maailmassa on paljon maita, joissa sinäkin olisit joutunut kohtaamaan vain nälkää ja kurjuutta vaikka olisit kuinka ahertanut. Edes ihmisoikeudet eivät ole kaikkialla itsestäänselvyys, toimeentulosta ja itsemääräämisoikeudesta puhumattakaan.
En kiellä, etteikö olisi myös maita, joissa kielitaitoinen ammatti-ihminen olisi saattanut saada suurempia etuja kuin Suomessa. Ulkomailla kaikki ei kuitenkaan ole aina paremmin kuin Suomessa, vaikka täällä saa välillä niin lukea. Vaikka valitetaan asiasta ja asiatta, kukaan ei voi kiistää etteikö elintaso olisi kohonnut Suomessa merkittävästi meidän lapsuusvuosiemme jälkeen.
Arvostan sitä, että edellisten sukupolvien ansiosta olen saanut elää itsenäisessä Suomessa. Sitä kannattaa juhlia kerran vuodessa.
"vain nälkää ja kurjuutta vaikka olisit kuinka ahertanut"
En olisi jäänyt nälässä raatamaan. Tai en olisi se joka raataa nälässä. Eliitti loisii joka maassa.
En vaan sulata enää sitä paatoksellista itsenäisyyttä, mkä aivopestiin lapsena. Vai oliko vanha jäänne tykiruuan kasvatuksesta?
Pärjäsin Suomessa, mutta olisin pärjännyt muuallakin!
oloihin, joissa et olisi päässyt hankkimaan niitä kykyjäsi. Keräilytaloudessa ilman koulutusmahdollisuuksia.
Olisin varmaan huippukerääjä. Nostaisin kansa ylös siitä keräilystä!
vapaa maa niin kauan kun saamme esim. ostaa lipun ulkomaankoneeseen, eikä kukaan kysy miksi sinä sinne menet ja mitä tekemään.
Voimme äänestää ketä haluamme, ja meillä on voimassa oleva edustuksellinen demokratia, eikä meillä ole diktaattoria, - mistään ryhmittymästä, ei ainakaan vielä....
Tosi on, voimme äänestää ketä haluamme kunhan äänestämme jotakin niistä kumileimasimista, jotka Puoluetoimisto on sopiviksi valinnut. Siihen vaikutusmahdollisuutemme loppuvatkin.
Edustuksellinen demokratia tarkoittaa sitä, että äänestämämme diktaattorit tekevät mitä Puoluetoimistot heillä teettävät. Nämä diktaattorit edustavat vain Puoluetoimistoja ja itseään, ei meitä.
Edustuksellinen demokratia vastaa käytännössä samaa kuin se, että me juomme konjakkia ja samppakaljaa edustajiemme suilla.
Ja muutenkin vähän kärjistäen: "Suomi on vapaa maa. Joka ei usko, ammutaan".
missä maassa on paremmin?
Arvostella on helppo, vaihtoehtoja vaikeampi mainita.
Olen asunut vakinaisesti vain yhdessä muussa maassa, joten otanta on liian suppea laajempaan vertailuun. Työn takia lyhyempiä aikoja muutamissa muissa, mutta liian lyhyitä luotettavaan vertailuun.
Älykkäänä lukijana tietysti huomasit, että tiivistin vain Suomen tilanteen muutamaan lauseeseen.
Enemmän kokemusta omaavana voinet valistaa meitä/minua vähemmän kokemusta omaavaa/-ia yksityiskohtaisemminkin.
Odotan mielenkiinnolla!
Olen ja sanon aina olevani suomalainen, vaikka en suomenkansalainen ja miksi, koska äidinkieli on Suomi ei muuta.
Olen lukenut kaikki sotakirjat, nähnyt filmit, kuullut satoja tunteja kertomuksia sodista myös 1918.
jokaisen maan itsenäisyys ollut veitsenterällä, kuten Suomen on ollut?
Olisit mennyt vaikka Ambomaahan, ei tarvisi nyt katua.
katkeruus asdfre? Oletkos noita katkeria hautakiviä?
tulkita lukemaasi?
Minulle Suomen itsenäisyys on tärkeä asia. Jolle ei ole, niin eihän täällä ole siitä pakko kärsiä.
Meneekö jakeluun?
Hautakivi, mitä se tähän kuuluu? Haudastako kirjoitat?
Suomalaisuus on oikea asia mikä pitää säilyttää, ilman nuolemalla koko maailmaa, sillä "nuolemisella" tulee esille tyhmyys jota ei suomalainen teollisuus ole, ei ole koskaan ollut.
ja suomenkieli-- sen juuri kuin sanotaan ei arvailua asiassa. Mikä kieli järkevälle on parempi kuin Suomi.
Murteella vielä parempi.
On hieno olla suomalainen ja osaa kirjoittaa puhua äidin kieltä sen minkä osaa, siis kiitos Suomen.
Mikä maa ei tarjoaisi samaa?
Voiko Suomessa olla näin tietämättömiä ihmisiä? On paljon maita, joissa koulutusta on tarjolla vain harvoille. Luku- ja kirjoitustaidottomia on paljon. Me suomalaisetkin voimme halutessamme osallistua kampanjoihin, joiden avulla tilannetta yritetään parantaa. Esim. Uniceffin tai Plan'in sivuilta löytyy paljon tietoa avustuskohteista ja niitä tukemalla, voit saada jatkuvasti lisää tietoa kotiisi. Kun avaat silmäsi ja otat asioista selvää, et enää väitä, että ulkomailla kaikki on paremmin kuin Suomessa!
Ruotsalaistamis kampanjaa vedetään silmiemme edessä, lehdet ja yle vaikenevat, kukahan niiden suut on tukkinut.
Somen itsenäisyys merkitsee paljon, olisimme vejän alusmaana muukalaisia, eikä olis mitään takuuta turvallisuudesta, samoin ruotsisina olisimme muukalasia, " oma maa mansikka , muu maa mustikka " pitää tänäpäivänäki paikkansa.
Vierailut vieraissa maissa on aivan OK, mutta muuto vieraan maan kansalaiseksi olisimme kuiten aina muukalaisia jos asuisimme muualla kuin suomessa, olisi ikuinen kaipuu ja ikävä suomeen.
Olen suomalainen !