Varokaa vanhat ystäväni autokorjaamoita, niissäkin on tulospalkkaus.
Vein autoni 60 000km huoltoon.
Työnjohtaja soitti ja ilmoitti, että jarrupalat ovat aivan loppu, ne pitäisi vaihtaa.
Onko ne ihan loppu nyt jo, ihmettelin?
"Kyllä ne pitää vaihtaa ehdottomasti."
No, vaihtakaa sitten.
Kun noudin autoa, niin menin korjaamon puolelle ja pyysin nähdä ne palat.
Kulutuspintaa oli 10mm paloissa vielä hyvinkin 6 mm jäljellä. Kun ihmettelin asiaa niin minulle selitettiin, että eipä tarvii vähään aikaan vaihtaa.
Ystäväni, minua huomattavasti vanhempi, vei autonsa 40 000km huoltoon.
Huollosta ilmoitettiin, että kaikki ohjausnivelet pitäisi vaihtaa, koska ne ovat jo niin väljät.
Auto oli pari kuukautta ja vain tuhatkunta kilometriä aikaisemmin katsastettu ilman huomautuksia, joten korjauslupaa ei annettu.
Sen sijaan ystäväni vei auton uudelleen katasatuskottorille kysyen onko asiassa perää.
Ei ollut, yksikään nivel ei ollut väljä.
Että sellaisia korjaamoita.
Onko omakohtaisia kokemuksia?
Hei meitä ryöstetään
6
226
Vastaukset 6
- varakas hymyilevä.
kapitalismia. Isänmaallinen ihminen ei valita, vaan maksaa. Minkälainen olisi mielestäsi yhteiskunta, jossa ei olisi rikkaita? Tylsä!
- mummo ja putki
vaihdatin merkkikorjaamossa öljyt, tarkoitus jatkaa pohjoiseen rajojen taa.
Homma hoidettiin ja mukana tuli lappu jossa käskettiin vaihtaa joku putki moottoritilassa(nimeä en muista).
Reissun tehtyäni, putkeä hommaamaan. Oli niin erikoinen putki että piti ranskasta tilata, maksoi yli 80 euroa. Tapauksesta on aikaa 6 vuotta, putkea olen pitänyt autossa penkin alla, odottaen että koska se entinen putki pamahtaa.
Taidan käydä myymässä sen putken takaisin, on samassa muovipakkauksessa kun ostettaessa. Auto loppuu ennenkuin se putki menee joka kehoitettiin korjaamaan.- miekansan mikko
Sii luki; ennen syön matoi kuin ladalla ajan. Mikä lie nousukas olt se kossi. Tosiasiassa nyt liikenteestä vähitellen poistuvalla Ladakalla mentiin paikasta A paikkaan B.
Perus Lada oli varma käynnistyjä pakkasellakin. Varaosat olivat halpoi, ne oli hyllykamaa. Nykyään Toyotaa menee kaupaksi sen käyttövarmuuden takia.
Naapuri osti uuden pikku Tojotan. Sitikan äijä siihen; tolla rahalla olisit saanu jo autonkin. Tojon ostaja siihen; mie kun en ranskan ladaa osta.
- pilisti
Ei korjaamotoiminta kannata ilman huijausta. Osien uusiminen pitää suorittaa ainoastaan klatsastajan määräyksestä
- 52 000 km
Yhtä ja toista on merkkikorjaamolla määrätty uusittavaksi,
vaikka katsastuksessa on aina sanottu, että auto on hyvässä kunnossa 70 € !
Alan olla visuna. - 21
52 000 km kirjoitti:
Yhtä ja toista on merkkikorjaamolla määrätty uusittavaksi,
vaikka katsastuksessa on aina sanottu, että auto on hyvässä kunnossa 70 € !
Alan olla visuna.ennen auton katsastusta pesettää moottori ja koko auto. Viedä korjaamolle katsastushuoltoon.
Nyt vien suoraan ajosta, jos satun katsastusaseman seutuvilla ajella. En edes aikaa varaa, toiseen aina mahtuu, siihen halvempaan.
Mahtaako katsastuksen hintojen alenemista tapahtua vielä sittenkään kun tämä, uusi systeemi tule voimaan. Merkkikorjaamolle en ainakaan vie katsastukseen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1381510- 1481081
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät69936Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi267757- 68733
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56723- 37619
Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi7571Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33561- 59548