Androidilla ei pärjää

Niklas Vallila

No, androidista voi olla hetkellinen apu valmistajalle, jolla ei ole halua, taitoa tai varaa kehittää omaa käyttöjärjestelmää. Kuitenkin esim. HTC Desire on ihan hyvä puhelin, mutta vain sen takia, että HTC on kehittänyt siihen androidin päälle oman käyttöliittymän. Tämän takia esim. HTC:n kannattaisi lopettaa Androidin käyttö, koska täten he saisivat paljon paremman käyttöjärjestelmän kokonaisuudessaan (ainoana ongelmana tietysti sovelluskaupan puute, mutta HTC on kyllä rakentamassa omaa sovelluskauppaansa). Android raakileena ilman valmistajan omaa käyttöliittymää ei todellakaan ole sovelias älypuhelimelle. Sitten Samsungiin. Vaikka Galaxy S onkin myynyt hyvin, senkin suosion takana on kuitenkin samsungin oma käyttöliittymä. Itse näen paljon enemmän potentiaalia Samsung Badassa (samsung puhelimille)...

Itselläni tällä hetkellä HTC 7 Trophy (Windows Phone 7) ja Apple iPhone 3GS.
Mielestäni Windows Phone 7 on loistava askel Microsoftilta, ja Samsungilta hyvä juttu ottaa Omnia-malliin se käyttikseksi... Sopisi mielestäni Galaxy S:äänkin paremmin, kuin Android!

13

372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • abbakonna

      iPhone on äijien peli!

    • Ei nimi miestä pahenna ellei mies nimeä, jonka onnistuit juuri tekemään.

      Umpeen muurattu wp7 ei sovi puhelimiin ollenkaan. Tule mieleen enemmänkin Nintendon käsikonsolipeli jossa pyörii sama donkikonki alati eikä sitä voi muuttaa.

      • Niklas Vallila

        Ehkäpä jotkut kaipaavatkin viimeisteltyä ja helppokäyttöistä käyttökokemusta, eikä mitään Androidia, joka on sekava ja epämukava. En tarkoita, että olisin mitenkään Linuxia tai avointa koodia vastaan, mutta mielestäni Android kyllä tuhoaa puhelinmarkkinat. Eikä se johdu sen ytimenä olevasta Linuxista, vaan siitä, ettei sitä ole viimeistelty tarpeeksi hyväksi käyttöön.


      • ..........
        Niklas Vallila kirjoitti:

        Ehkäpä jotkut kaipaavatkin viimeisteltyä ja helppokäyttöistä käyttökokemusta, eikä mitään Androidia, joka on sekava ja epämukava. En tarkoita, että olisin mitenkään Linuxia tai avointa koodia vastaan, mutta mielestäni Android kyllä tuhoaa puhelinmarkkinat. Eikä se johdu sen ytimenä olevasta Linuxista, vaan siitä, ettei sitä ole viimeistelty tarpeeksi hyväksi käyttöön.

        Haittaako sinua jotenkin se että puhelinvalmistajat tekevät oman käyttöliittymän Androidin päälle ? Minua se ei haittaa. Etuna siinä että käytettäessä Androidia pohjana on yhtenäinen sovellusalusta eli sama sovellus toimii eri puhelimissa vaikka käyttöliittymänä olisikin valmistajan oma versio. Tämä takaa laajan sovellusvalikoiman.

        Samsungin Bada on ihan toimivan oloinen järjestelmä mutta sovellusvalikoiman osalta tuskin saavuttaa Androidia pienemmän markkinaosuuden takia.

        WP7 oli vähänaikaa käytössä kun työnantaja tarjosi uutta työluuria, kokeilun jälkeen (viikko aktiivisessa käytössä työaikana) päädyin pitämään vanhan Nokialaisen Symbianilla työluurina ja palautin se WP7 raakileen (ehkä siitä joskus vielä tulee jotain mutta en todellakaan uskalla suositella sitä vielä kenellekkään).

        Oma luuri on Androidilla eikä hankintaa ole tarvinut katua hetkeäkään, erittäin toimiva kokonaisuus.


    • -padam-
      • bwqb


    • ETTÄ esim. WM6.x sarja OLI HTC:llä myös kuorutettu heidän omallaan, eli miten tämä eroaa tuosta aiemmasta? ;-)

    • ....................

      Leivän paahtimiin ja kahvin keittimiin, sekä hätätilassa "kännyköihin" ?

    • Monopolit nurin

      Tällä hetkellä on aivan loistava kilpailutilanne älypuhelinpuolella. Tämä hyödyttää meitä kuluttajia kun markkinoille pukkaa toinen toistaan parempia laitteita kuin liukuhihnalta ja kohtuu hintaan kilpailun kiristyessä. Tästä näkee mitä hyvää terve kilpailu saa aikaan parhaimmillaan ja sama tulee tapahtumaan PC-puolellakin. Win-monopoli murtuu vielä kovalla rytinällä tietoturvattomuuden ongelmiinsa ja sen jälkeen alan kehitys pääsee vauhtiin samalla voimalla, mikä nyt on käynnissä puhelimissa.

      • Windows 8

        "Win-monopoli murtuu vielä kovalla rytinällä tietoturvattomuuden ongelmiinsa ja sen jälkeen alan kehitys pääsee vauhtiin samalla voimalla, mikä nyt on käynnissä puhelimissa. "

        Mikä monopoli? Mikäs toi Apple sitten on? Tosin Applen Flashback ongelmat ja salasanan näkymiset ruudulla on kyllä sitä tasoa että Windows ei ole ikinä ollut noin tietoturvaton missään versiossa.


    • Terho

      Samsung ei osaa optimoida puhelimiaan Android- käyttöjärjestelmille. On silkkaa ostajien huijaamista tarjota myyntiin Galaxy- puhelimia, joihin ei sitten koskaan ole saatavana käyttöjärjestelmäpäivityksiä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      211
      7557
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      117
      6078
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      46
      5572
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      32
      3740
    5. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      64
      3468
    6. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      25
      2721
    7. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      29
      2716
    8. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      28
      2555
    9. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      43
      2460
    10. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      16
      2263
    Aihe