Ollaan lähdössä tässä parin viikon sisällä Japaniin 12 päiväksi, isä ja tytär (15 v). Ollaan varattu hotelli Tokiosta viikoksi, mut 5 yötä on ihan auki - missä päin Japania (Tokion seudulla) kannattaisi käydä reissailemassa? Jos kellään on ehdotuksia/kokemuksia, ideoita otetaan mielellään vastaan! :)
Vastaukset 2
- japanikaani
Kaikenlaistahan siellä löytyy. Tokion lähellä Nikko ja Hakone ovat esimerkiksi sellaisia paikkoja, että voi ja kannattaa olla jopa yötäkin. Viidessä päivässä ehtii vähän kauemmaksikin, esimerkiksi Kioto on historiallisena kaupunkina suosittu paikka. Tai jos haluaa vaihtelua, vaikka Naganon alueelle hiihtämään. Tietenkin jos kauemmaksi lähtee, niin kannattaa katsoa että miten ehtii paluulennolle.
Jos pidemmälle lähtee, niin kannattaa harkita viikon Japan Rail Passin hankintaa ja se pitää ostaa jo Suomesta. Toinen vaihtoehto on pakettimatkat, joita tarjoaa ainakin http://www.japanican.com vähän joka paikkaan ja ovat usein ihan hyviä tarjouksia. Hyvä englanninkielinen sivusto mistä voi löytää ideoita ja vinkkejä on http://www.japan-guide.com/ - minierkkki
Viidessä päivässä ehtii käydä junalla Osakassa ja Universalin studiolle päiväkeikka, päiväreissu Fujivuorelle ja Hakonessa kylpyläloma, Tokion laitamalla Disneyland ehkäpä asiaa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1911684
- 861433
- 1041068
Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..17975- 48939
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su44858Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.133701Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83676Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30661Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45607