Raisa Räisäsen katoaminen

Auto, jonka liikkeistä poliisi sen sijaan on kiinnostunut, on todennäköisesti 50-luvulta ja museorekisterissä. On mahdollista, että se on niin sanottu yksilamppuinen jenkkiauto, merkiltään kenties Cadillac. Jos auto ei liity katoamiseen, on erikoista, ettei autossa ollut seurue ole vieläkään ilmoittautunut poliisille.

Poliisi etsii 50-luvun ehkä cadillacia, museorekisterissä olevaa, mutta eihän museoautolla saa ajella pitkin kyliä.
121998
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Miehen mukaan auto on niin sanottu yksilamppuinen. Sen perusteella voi päätellä, että se on 1950-luvun puolella valmistettu. Silminnäkijä on kertonut poliisille, että autossa oli ainakin kaksi miestä. Ihonväriltään he ovat Tuomisen mukaan vaaleita.

- Toinen pakotti tytön autoon ja toinen oli kuskina. Takapenkillä saattoi olla lisäksi muitakin, Tuominen muotoilee todistajan sanoneen.

Miehen mukaan auto lähti lopulta liikkeelle kohti Hämeenpuistoa. Mutta mihin, sitä ei tiedetä, eikä tarkalleen voi päätellä.

Yksikään tässä autossa matkustaneesta ei ole ilmoittautunut poliisille. Se on vahvistanut poliisin epäilyjä entisestään.

KOSKA TAPPAJAT ON NÄHTY, EI MUUTA KUIN HYPNOOSILLA VAAN SELVITETÄÄN NÄIDEN VAALEIDEN SUOMALAISMIESTEN TARKAT PIIRTEET, AINAKIN USKOISIN OLEVAN SUOMALAISIA, SILLÄ SUOMI ON VÄKIVALTAISIMPIA MAITA YHDESSÄ AMERIKAN KANSSA.

Äänestä
  • Tuo auto ei välttämättä liity lainkaan tapaukseen. Onko Raisa edes noussut siihen. Kännissä taisi päätyä lähimpään vesistöön ja luut ovat siellä pohjassa.

    Äänestä

  • horjuva askel.. kirjoitti:

    Tuo auto ei välttämättä liity lainkaan tapaukseen. Onko Raisa edes noussut siihen. Kännissä taisi päätyä lähimpään vesistöön ja luut ovat siellä pohjassa.

    mahdollisuus on aika suuri että on Laukontorin laidalla keikahtanut veteen.Virta on aika voimakas ja olisi aika nopeasti keskellä Pyhäjärveä

    Äänestä

  • sekin.... kirjoitti:

    mahdollisuus on aika suuri että on Laukontorin laidalla keikahtanut veteen.Virta on aika voimakas ja olisi aika nopeasti keskellä Pyhäjärveä

    mutta lienee lähivesiä tukittu tosissaan koirien ym avulla. Entäpä jos tyttö vain käveli kylmissään rahatonna humalassa kohti jompaakumpaa kotiaan ja sitten tapahtui jotain kauheaa. Murhainfon puolella speculoidaan kaivoilla!

    Äänestä

  • Varmaan suomalaisia, ellei jopa lähimpiä Raisan ystäviä Raisan luettelosta kohdasta "salaiset ystävät"?

    Jenkkikaara on varmistettu. Videokameran taltioimissa kuvissa moneen otteeseen näytetty Cadillac on kuulunut Sipe Santapukki -nimiselle muusikolle (eli Apulannan rumpalille), joka ei liity mitenkään Raisan katoamiseen...vai onko sittenkään. Tuona iltana on liikkunut Tampereella toinen 60-luvun Caddy tai Tsaika.


    http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/Rocktähteä kuulusteltu Raisan katoamisesta/art-1288337005634.html

    Äänestä

  • Jäin miettimään...mitkä hemmetin tappajat? Minkä takia Raisa ois tapettu?

    hypnoosi ei selvitä mitään syytä seurauksille...voi hitto miksi edes alennuin. :)

    Äänestä

Auto on aika samannäköine venäläise Tsaikan kanssa.

http://www.google.fi/imgres?imgurl=http://www.vastavalo.fi/albums/userpics/11956/IMG_8831_900.jpg&imgrefurl=http://www.vastavalo.fi/vanha-auto-gaztsaika-vanhojen-autojen-kavalkadi-part-ii-131597.html&usg=__a9g7gQe8yHDhdMa_GG0riJW-rEQ=&h=599&w=900&sz=250&hl=fi&start=0&zoom=1&tbnid=GlMyg-Lez9sE1M:&tbnh=115&tbnw=173&prev=/images?q=tsaika auto&um=1&hl=fi&sa=N&biw=1920&bih=819&tbs=isch:1&um=1&itbs=1&iact=hc&vpx=761&vpy=96&dur=2007&hovh=183&hovw=275&tx=162&ty=106&ei=sP4ITdvaCI2s8QP7s...

Äänestä

Ajatus Sulla hyvä!

Moniko meistä oli tuona iltana liikenteessä??

Osa täällä kirjottaneista ei oo varmaan täysikäsiikää sillo.

No mut asiaa:

Raisa oli siloon Huittisissa Hanen ja Tepen kaa, Paskastako kukaan tietää minne kaverit on jääny...
En Tiedä asiasta enenpää. Mitä on tapahtunu?? ja minne jengi menny mut Huittisissa Rasse oli!!

Äänestä
  • Milloin Raisa oli Huittisissa?

    Äänestä

  • just tarvii. Varmaan poliisit on kuulleet Huittisten kävijät, sinutkin? Jokin aika sit yks kirjottaja tääl kerto, että Rasse oli myös paluumatkalla.!! Sillonhan aikataulut menee uusiks. RR on tullut Treelle ehkä paljonkin puolen yön jälkeen. Nyt on tuijotettu siihen puolen yön tietämiin, mill ei ehkä oo mitää merkitystä.

    Mitenpäästäis eteenpäin. Poliisi onkai jo nukahtanut asian suhteen.. Te jokka ootte Huittisis olleet sinä yönä, kaivakaa lokeroitanne!!

    Äänestä

  • Uusia tuulia tarvii kirjoitti:

    just tarvii. Varmaan poliisit on kuulleet Huittisten kävijät, sinutkin? Jokin aika sit yks kirjottaja tääl kerto, että Rasse oli myös paluumatkalla.!! Sillonhan aikataulut menee uusiks. RR on tullut Treelle ehkä paljonkin puolen yön jälkeen. Nyt on tuijotettu siihen puolen yön tietämiin, mill ei ehkä oo mitää merkitystä.

    Mitenpäästäis eteenpäin. Poliisi onkai jo nukahtanut asian suhteen.. Te jokka ootte Huittisis olleet sinä yönä, kaivakaa lokeroitanne!!

    A. Hyvää Joulua!

    B. En osaa kirjakieltä (joten, mitäs siitä)

    C. kieliasustani päätellen ja muutenki, en ole, enkä mene. Koska ei enenpää sanottavaa. (Kuka tietää kuka ei.. kuka tuntee kuka ei..joskus pakko on vaa oikaista noita "mustan auton turhia juttuja julkisuudessa).

    D. Kieliasusta päätellen ei SE KETÄÄN kiinnostakaan. (Vittuunnuin noista kielikommenteista "harha-palstalla)

    E. Yritän kai päästä sulkumerkeistä pois.

    mut katellaan...

    Äänestä

  • heti kun Hanet ja Tepet alkaa puhumaan !

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Cadillac -50 kirjoitti:

Auto, jonka liikkeistä poliisi sen sijaan on kiinnostunut, on todennäköisesti 50-luvulta ja museorekisterissä. On mahdollista, että se on niin sanottu yksilamppuinen jenkkiauto, merkiltään kenties Cadillac. Jos auto ei liity katoamiseen, on erikoista, ettei autossa ollut seurue ole vieläkään ilmoittautunut poliisille.

Poliisi etsii 50-luvun ehkä cadillacia, museorekisterissä olevaa, mutta eihän museoautolla saa ajella pitkin kyliä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu