Remeksen kirjat liian vaikeita

Ei ymmärrä

En tiedä onko muut huomanneet samaa, mutta mielestäni Remeksen kirjat ovat muuttuneet vuosi vuodelta vaikeaselkoisemmiksi ja vaikeammiksi lukea. Jos niitä lukee pätkissä päivittän, niin monimutkaisissa jounen kuvioissa on lähes mahdotonta pysyä mukana. Tarinassa pyöritetään mukana myös kymmenittäin erilaisia henkilöitä, joita ei pysty muistamaan ja hahmottamaan.

Mielestäni Remes voisi keskittyä enemmän perusjuoneen ja tunnelmaan, eikä detaljeihin ja kymmeniin erilaisiin epäolennaisiin henkilöhahmoihin.

Viimeinen kirja (Isku Ytimeen) jäi todella epäselväksi. Ja se jäi ainakin toistaiseksi myös viimeiseksi Remeksen kirjaksi.

9

974

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asiantuntemattomuus

      paistaa läpi, vaikka yritetään esiintyä asiantuntijana. Lisäki se vuosittainen nuortenkirja syö aikuisten kirjan tasoa entisestään.

    • 7965767575787865765

      remeshän on maailmaasyleilevine juonineen köyhän miehen alistairmaclean tai desmondbagley...

    • Samaa mieltä

      Vaikeaselkoisuus ja turhat sivujuonet veivät minultakin lukuilon erityisesti tuossa Isku ytimeen -teoksessa. Mikä pahinta, liian monimutkaisen tarinan myötä terroriteolta katosi myös motiivi, joka sentään Remeksen joissakin aiemmissa teoksissa on paikannut tarinan muuten huonoa uskottavuutta.

    • jännärien ystävä

      Remes kirjoitti ihan perushyvää jännäriä Itävereen asti. Tämän jälkeen laatu on laskenut kuin lehmänhäntä. Viimeisimmät teokset, Isku ytimeen ja shokkiaalto olivat jo niin puuduttavia, että hyvä kun jaksoi edes lukea loppuun. Luulen, että nuorten kirjasarjan naputtelu vie paljon voimia kirjaiiljalta ja siksi aikuisten kirjojenkin taso kärsii.

      Mikä on remeksen nykyinen ongelma?

      1. Juonet hyvin epäuskottavia ja ylisuurellsia. Jotenkin alkupään remeksissä tapahtumat vaikuttivat edes jollaintavoin järkeenkäyviltä ja todentuntuisilta. Viimeisimmissä romaaneissaan Remes tuntuu vain paisuttelevan juonilankoja paisuttelemisen ilosta. Ei sellainen tuo tarinaan suurempaa draamaa tai tee tapahtumista jännittämpiä.

      2. Henkilöhahmot ovat suorastaan paperinohuita ja epäluonnollisia. Kuten juonenkuljetuksen kohdalla, niin myös henkilöhahmojen osalta Remes tuntuu vain menettävän tatsiaan. On vaikea samaistua tai kokea aitoja tunteita, jos kirjan hahmot jäävät etäisiksi puhuviksi päiksi. Pahimmillaan hahmot yltyvät monen sivun pituisiin tylsiin monologeihin, jossa he selittävät omia motiivejaan tai luennoivat professorimaisesti esimerkiksi ydinvoiman haitoista. Eivät todelliset ihmiset käyttäydy sillä tapaa. Myös kielenkäyttö on paikoitellen väritöntä ja ylivirallista. On myös puuduttavaa, miten vähän huumoria remeksen kirjoissa on. Kaikki hahmot ovat totisia torvensoittajia. Toisena esimerkkinä hahmojen väliset hellyydenosoitukset ovat varsin kömpelönoloisia. On vaikea uskoa, että x:n ja y:n välillä on kiihkeä suhde, jos dialogi luo yhtä paljon värinää pölynimurin ohjekirjan lukeminen.

      3. Ennen kaikkea minua kyllästyttää tai suorastaan ÄRSYTTÄÄ Remeksen kirjoissa se jatkuva sormella osoittelu. Remes pyrkii ikäänkuin "opettamaan" tyhmää lukijaa energiapolitiikasta, taloustieteestä, historiasta, tekniikasta jne. Lukijalle jää yhä vähemmän tilaa muodostaa omia käsityksiään ja arvioida juonenkäänteitä, henkilöhahmojen motiiveja ja tarkoituksia, kun kaikki selitään auki. Lukijan silmille lytätään pahimmassa tapauksessa jo valmiiksi pureskeltu arvomaailma ja osoitellaan sormella paremman elämän suuntaan.

      • Juuri näin

        Eipä tuohon, eikä edellä esitettyihin kommentteihin ole vastaan väittämistä, mutta mitä motiivien selittämiseen tulee, Isku ytimeen teoksen loppuratkaisu veti maton jo sen saarnankin alta.

        Siihen, että Remeksen kaikki henkilöhahmot ovat ohuita ja samankaltaisia, lehtien kirja-arvostelijat kiinnittivät huomiota jo vuosia sitten. Remes vastasi arvosteluun liittämällä kaikkiin viime aikojen teoksiinsa lauseen "kyyneleet kihosivat hänen silmiinsä". ;)

        Parhaat Ilkka Remeksen kirjat ovat mielestäni olleet Pedon syleily, Ruttokellot ja 6/12. Aihemaailmaltaan erikoinen Nimessä ja veressä on sekin ihan OK, koska tarina pysyi vielä kasassa.


    • Herätkää LES

      Remes on kirjailijakollektiivi, johon kuuluu vähintään kolme kirjailijaa. Ei siellä ole ketään Remestä joka naputtelee lastenkirjat jännäreiden välissä. Remes toki löytyy Arto Paasilinnan Hirtettyjen kettujen metsä-kirjasta.

    • Univelaton

      Remeksen kirjat ovat aivan helkkarin tylsiä. Itse luen todella paljon, mutta yhtään Remeksen tylsää kirjaa en ole viitsinyt väkisin lukea loppuun. Unilääkettä. Luet pari sivua ja alkaa nukuttamaan niin maan perusteellisesti. Mutta unilääke ei ole kovin hyvä kirjallisuuskriteeri.

    • viisplus

      Mites tämä uusin? Tuntuu että se on enemmän dekkarityylinen. voin olla väärässä kun en ole lukenut.

    • alpakkaleijona

      Remeksen Teräsleijona oli pettymys. Nopeasti luettu, mutta jotain jäi puuttumaan tästä uusimmasta kirjasta. Juoni oli aika heppoinen. Remeksen paras on ehdottomasti Pedon syleily.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      43
      935
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      923
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      775
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      116
      731
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      80
      678
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      34
      624
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      621
    8. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      600
    9. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      586
    10. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    11. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      20
      535
    12. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      533
    13. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      36
      522
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      66
      509
    15. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      486
    17. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      106
      477
    18. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      460
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      44
      454
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      7
      427
    Aihe