Kuka voittaa Afrikan tähden jos...

Afrikas stjärna

...yksi pelaajista on saanut Afrikan tähden ja kaikki nappulat on katsottu. Eli kellään ei ole mahdollisuuksia saada hevosenkenkää. Jos kuitenkin jollain muulla pelaajalla (kuin tähden omaavalla) on mahdollisuus lentää Kotipesään ennen tähden omistajaa... Säännöistä ei tähän selvää vastausta löydy!

1

421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mari kannerla

      Eikös säännöissä sanota, että Afrikan tähden voittaa JOKO se pelaaja, joka löytää kyseisen timangin ja palaa sen kanssa ensimmäisenä Kairoon tai Tangieriin TAI se pelaaja, joka Afrikan tähden löytymisen jälkeen löytää hevosenkengän ja palaa sen kanssa Kairoon tai Tangieriin. Eli jos viimeinen käännettävä laatta on Afrikan tähti, ei muilla pelaajilla ole mitään mahdollisuutta voittaa peliä. Tämä on vain minun mielipiteeni, en sano että se on välttämättä oikea.

      Semmoinen oma sääntö on ollut ihan kelvollinen, että jos löytää hevosenkengän ennen kuin Afrikan tähti on löydetty, sitä saa säilyttää yhden pelikierroksen ajan siltä varalta, että joku sattuisi löytämään tähden, jotta voi lähteä kisaamaan kotimatkasta. Joskus on kokeiltu myös semmoista, että kolme hevosenkenkää vastaa Afrikan tähteä, eli hevosenkenkiä kerätään. Tai miten ois semmonen, että voiton voisi myös "ostaa": jos pelaaja A löytää Afrikan tähden, pelaaja B voi silti voittaa pelin ehtimällä ensin kotiin ja maksamalla vaikkapa 3000 puntaa? Tuossa on vaan se huono puoli, että voisi kerätä tarvittavan rahasumman ja jäädä kärkkymään pohjoiseen ja sit vaan hypätä kotiin kun hely löytyy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3063
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      55
      2725
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2335
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2188
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      2006
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      57
      1939
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1586
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1537
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1380
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      30
      1351
    Aihe