asuntolainan tarjous ja oma tarjous asunnosta

annika1984

eli siis laitoin pankin sivuilla asuntolaina hakemuksen.seuraavana päivänä virkailija soitti ja sanoi et sen ja sen suuruinen laina olisi realistinen noilla tuloilla ja jos on takaaja yms. ja ei muutakun kohdetta etsimään.sit ollaan soiteltu myöhemmin ja olen ilmoitellut asunnoista ja yhtä kävin kattoon eikä ollut hyvä ja nyt kävimme perjantaina katsomassa yhtä ja se oli hyvä.käytiin jo toistamiseenkin katsomassa ja hyvältä vaikuttaa.virkailija sanoi et ilmoita kohde sitten niin pankki antaa tarjouksen.eli minun käsityksen mukaan voisin antaa tarjouksen jo asunnosta? eikai virkailija muuten kierrättäis meitä eri asunnoissa jos en saisikaan pankista lainaa vaikka olen hakemuksenkin laittanut ja kaikki tietoni siihen?siksi vaan kysyn kun en oikeen tiedä voinko jo tehdä tarjousta vai en.kuitenkin vihreetä valoa kokoajan on virkailija puhelimessa näyttänyt. olemme keskustelleet vaan puhelimessa kun välimatkaa pankkiin on. mutta monta kertaa ollaan jo juteltu.

3

468

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • peffa edellä puuhun

      Onhan se tosiaan kiva käydä muiden asuntoja katselemassa. Mutta sille asteelle se sitten jääkin, kun ei ole rahaa.

      Ensin pitää saadan pankilta sitova lainatarjous, missä on kaikki korot, maksuerät yms. määritetty. Vasta sellainen kourassa kannatta lähteä tarjouksia tekemään. Ja näköjään tarvitset takaajankin - mikä voi aina olla helpommin sanottu kuin tehty (Siperia on opettanut). Muuten käy niin, että

      - teet tarjouksen, jonka myyjä hyväksyy -> maksat käsirahankin, muttet saakaan takaajaa tai lainaehdot eivät olekaan sellaiset kuin olit kuvitellut -> osto kariutuu = rikot tehtyä sopimusta ja huomaat olevasi käsirahaa eli muutamaa tonnia köyhempi

      - löydät kivan kämpän, muttet voi tehdä tarjousta heti, vaan asia selviää vasta ensi viikolla -> joku toinen ostaa kämpän nenäsi edestä

      Ei myyjiä kiinnosta kovin pitkään kuunnella selityksiä tyyliin: "Nyt ei oo rahaa, mut kyl mä ehkä saan jo ensi viikolla asian hoidettua, joten eiks pidetä tätä nyt mulle varattuna 2 tai 3 viikkoa tai miten kauan siihen nyt vaan sattuukaan menemään ... paitsi tietenkin, jos satun muuttamaan mieleni."

      Nimittäin tällaisia sähläreitä, joiden kanssa kaupanteosta ei lopulta tule, viikkojen arpomisenkaan jälkeen, lasta eikä paskaa, riittää muutenkin ihan tarpeeksi.

    • fgfgfggfgfg

      Miksi hemmetissä sä käyt muiden kämppiä katsomassa kun sulla ei ole sitovaa lainatarjousta pankista?? Pitäähän se eka olla ja pankki vaatii takaajan, sekä monesti vielä valtion tms. takaus jos saamallasi takaajalla ei ole antaa tarpeeksi vakuutta. Oletkohan ihan perillä edes asioista? Sun pitäs pyytää lainatarjous ainakin kahdesta pankista ja hieman tajuta jotain, muuten pistävät sulle esim marginaalit kattoon yms.

    • lainannut

      Voit tehdä tarjouksen ehdolla, että rahoitus järjestyy.

      Itselleni kävi aikoinaan noin, että kovasti pankki näytti vihreää valoa, kertoi minkä suuruinen laina oli mahdollinen jne. Tosin ilmeisesti olettivat, että ostan kaksion keskustasta. Sitovaa lainatarjousta ei siihen aikaan antanut yksikään pankki ennekuin oli kohde tiedossa. Halusivat kartoittaa riskit.

      No, kun sitten löysin asuntoni, se olikin kaupunginrajan ulkopuolella (2 km) ja sen vakuusarvo olikin vain 70% sen silloin normaalin 80%:n sijasta. Olisinkin tarvinnut kolmannen takaajan, niiden kahden hyvän takaajan lisäksi. Välittäjän vinkistä hain lainan alueen pankista, jolloin vakuusarvokin oli taas sen 80% ja ostin asuntoni, joka pian onkin maksettu. Tarjouksen siis jätin ehdolla, että rahoitus järjestyy.

      Soittelivat kyllä myöhemmin perään laintarjouksensa kanssa muutkin pankit, mutta nopeat syövät hitaat kaikissa kaupoissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      223
      6955
    2. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      42
      1239
    3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1032
    4. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      891
    5. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      61
      837
    6. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      47
      834
    7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      93
      794
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      781
    9. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      14
      756
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      43
      733
    Aihe