Åitini, synt 1926, kuoli 1977, oli kotoisin Valteelta. Hän muutti myöhemmin Ouluun jossa perusti perheensä josta keskimmäinen lapsi minä olen. Nuorena poikana kävin joitain kertoja tuossa maalaiskodissa joka sijaitsi hyvin mutkikkaan ja mäkisen soratien varrella. Talon nimi oli Vuorinen ja äitini etunimi Vuokko. Onkohan tuota taloa tai tilaa vielä olemassa ja mikä sen tarkka sijainti on ? Jos joku voisi auttaa niin voisin perheeni kanssa käydä joskus katsomassa vielä noita maisemia.
Valtee, Hattula
Kiitollisena JM
6638
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
http://kartat.eniro.fi/
hakusanaksi Valtee
Tuolta voi tihrustaa tilojen nimiä
http://kansalaisen.karttapaikka.fi/kartanhaku/paikannimihaku.html?e=360495&n=6776576&scale=16000&tool=siirra&width=600&height=600&lang=fi
Ja täältä yleistenteiden maisemia, jos niistä paikat muistuisi, tosin hauhontaustantie oli ennen soraa ja varmaan paikoin oikaistu.
http://maps.google.fi/maps?f=q&source=s_q&hl=fi&geocode=&q=hattula valtee&sll=62.593341,27.575684&sspn=14.297659,39.067383&ie=UTF8&hq=valtee&hnear=Hattula&ll=61.095147,24.431362&spn=0.058248,0.21801&z=13&layer=c&cbll=61.104138,24.422744&panoid=VcKHMOxYaN5Fw6terFAZMg&cbp=12,17.52,,0,5
Kävin tuon Hauhontaustantien läpi tuolla googlen ohjelmalla jonka olit linkittänyt ja jotain tuttua sieltä tuli kuin silmieni eteen. Voi toki olla harhaakin sillä siitä kun viimeksi olen siellä käynyt on yli 40 vuotta. Onkohan ne entiset Hämeenlinnasta lähteneet linja-autot, pitkänokkaisia Vanajia, ajaneet juuri tuota tietä, tosi soratienä ? Tuntui kuin olisin jo löytänyt kohteeni mutta tien täytyisi olla muuttanut linjaa myöhemmin. Taisi tulla ens kesänä reissu noille main, sillä niin paljon kiinnostuin vielä näkemään paikan jossa pienenä poikana ajoin mm pappani heinäkärryt ojaan kun yritin hevosta ohjastaa. Tila jossa isovanhempani asuivat koostui navetasta, pihasaunasta sekä uudemmasta rakennuksesta (uudempi siis 40 vuotta sitten). Voisiko olla vielä pystyssä ? Enoni jäi asumaan tilaa vielä isovanhempieni kuoltua mutta sen jälkeisistä asioista minulla ei enää ole tietoa.
mutta Vuorinen vaikuttaa sukunimeltä,ei tilan nimeltä.
Kannattaa muistella tilan nimeä,se pysyy kartoissa kauankin,kun taas sukunimet vaihtuvat omistajien mukaan.
Aivan totta, Vuorinen on siis sukunimi, kuten edellinen vastaaja epäilikin. Tilan nimi ei varmaan minulle asti tullut koskaan tietoon sillä olinhan senverran lapsi vielä kun siellä viimeksi olin. Kuitenkin muistan hyvin ne linja-automatkat sinne, mäkiset ja mutkaiset tiet sekä maitolaiturin kulkusuunnassa vasemmalla puolentietä josta lähti tie metsäsaarekkeen läpi pellon reunaan josta jo talo näkyikin. Tulen käymään sillä seudulla ensi kesänä ja katselen hiukan ympärilleni.
Parasta tuossa tapauksessa on poiketa vanhempiin taloihin tien varrella ja reilusti esittää asiansa.
Maaseudulla asuu ystävällisiä ihmisiä,joista vanhemmat osaavat varmasti neuvoa.
Tutulta vaikuttaa. Talo on paikallaan siellä, jos et ole vielä löytänyt (on joku vuosi kulunut tuosta v:sta 2010) Sattui tämä silmiini täällä netin ihmeellisessä maailmassa. Ota Jorma Artoon yhteyttä, niin mennään joskus katsomaan. Ylöjärvellä (Lakiala) asun, nro löytyy numerotiedustelusta.