Ollaan hankkimassa hamsteria lemmikiksi ihan eka kertaa.Aiheeseen ollaan kyllä tutustuttu ,mutta vielä vähän tietoa kaivattais.Mitä ruokaa pitäis hamsterille antaa ja kuinka usein?
Ensikertalainen
9
441
Vastaukset
- !
pliis vastatkaa
- Jari.
Tutki Suomen Hamsteriyhdistyksen sivuja yms.
- !
Jari. kirjoitti:
Tutki Suomen Hamsteriyhdistyksen sivuja yms.
Oon kyllä kattonu niitä sivuja,mutta en löydä sieltä tietoa siitä milloin hamsteri pitää ruokkia.
- Ai oot varma.
! kirjoitti:
Oon kyllä kattonu niitä sivuja,mutta en löydä sieltä tietoa siitä milloin hamsteri pitää ruokkia.
No kuules, hyvä ihme.
Hamsterille annat kaupasta ostettua kuivamuonaa. Annat sen vaikka aamulla, annat olla sen ruokakipossa kunnes ruoka on syöty loppuun. Noin joka kolmas päivä tuoreruokaa. Esimerkiksi salaattia, porkkanaa, yms. Ei sitruushedelmiä. Proteiinia saadakseen voit tarjota jauhomatoja. Jos kuitenkin niitö arastelet (Niinkuin minä) Voit antaa jauhelihaa, jossa ei ole lisättyjä mausteita. Tuoreruaan kannattaa laittaa kippoon illalla, ja pois aamulla. Tällä tavalla ne eivät pilaannu, joten hamsteri ei ehdi pilaantuneita ruokia syömään. Hamsteri on yöeläin, se on siis aktiivisena aamuisin ja iltaisin. Oma hamsterini on aamulla hereillä seitsemän, kahdeksan, yhdeksän aikaan, illalla taas kymmenen yhdentoista aikaan. - !
Ai oot varma. kirjoitti:
No kuules, hyvä ihme.
Hamsterille annat kaupasta ostettua kuivamuonaa. Annat sen vaikka aamulla, annat olla sen ruokakipossa kunnes ruoka on syöty loppuun. Noin joka kolmas päivä tuoreruokaa. Esimerkiksi salaattia, porkkanaa, yms. Ei sitruushedelmiä. Proteiinia saadakseen voit tarjota jauhomatoja. Jos kuitenkin niitö arastelet (Niinkuin minä) Voit antaa jauhelihaa, jossa ei ole lisättyjä mausteita. Tuoreruaan kannattaa laittaa kippoon illalla, ja pois aamulla. Tällä tavalla ne eivät pilaannu, joten hamsteri ei ehdi pilaantuneita ruokia syömään. Hamsteri on yöeläin, se on siis aktiivisena aamuisin ja iltaisin. Oma hamsterini on aamulla hereillä seitsemän, kahdeksan, yhdeksän aikaan, illalla taas kymmenen yhdentoista aikaan.Kiitti vinkistä!
- jem..
koko aika kuiva ruokaa ja vettä!!!! anna monipuolista ruokaa, koska hamsusi on kaikkiruokainen! mutta ei sitrushedelmiä, eikä tietenkään: karkkia, lisäaineita, sipsiä tai mitään minkä järkikin sanoo!! mutta esim.. vauvan piltti(katso ettei sisällä lisäaineita), maustamaton jogurtti, piimä, omenaa, päärynää, riisiä, makaroonia, jauhenlihaa paistettuna ( ei mausteita) , jauhomatoja, salaattia, kurkkua, hedelmiä&vihanneksia--->eläinkaupasta niitä on vaikka kuinka paljon, jos et ole jostain aineesta varma kysy eläinkaupanmyyjältä: hänen pitäisi tietää, mutta joka toinen tai 3 päivä riittää!!:) onnea ja menestystä sulle & hamsulle :)!
- ta-taa'a
Kyllä se jauhelihakin annetaan ihan raakana, ei ne hamsterit nyt luonnossakaan kypsennettyä lihaa syö. :DD Sitäpaitsi paistaminen poistaa siitä eräitä tärkeitä aineita/vitamiineja joita eläimet käyttävät hyödykseen. Myöskään salaatti tai kurkku ei ole mitenkään ihanteellinen ruoka vaikka välillä voikin antaa, ne eivät nimittäin sisällä mitään ravintoarvoja.
Täällä on muuten artikkeli ruokinnasta joka kannattaa lukea, olipa myös tuossa joulun alla tulleessa poskarissakin (=suomen hamsteriyhdistyksen jäsenlehti). On muuten juuri sitä viimeisintä tietoa ruokinnasta. ;)
http://hamsterit.gnawer.net/?sivu=ruokinta - hamppuhani!<33
ta-taa'a kirjoitti:
Kyllä se jauhelihakin annetaan ihan raakana, ei ne hamsterit nyt luonnossakaan kypsennettyä lihaa syö. :DD Sitäpaitsi paistaminen poistaa siitä eräitä tärkeitä aineita/vitamiineja joita eläimet käyttävät hyödykseen. Myöskään salaatti tai kurkku ei ole mitenkään ihanteellinen ruoka vaikka välillä voikin antaa, ne eivät nimittäin sisällä mitään ravintoarvoja.
Täällä on muuten artikkeli ruokinnasta joka kannattaa lukea, olipa myös tuossa joulun alla tulleessa poskarissakin (=suomen hamsteriyhdistyksen jäsenlehti). On muuten juuri sitä viimeisintä tietoa ruokinnasta. ;)
http://hamsterit.gnawer.net/?sivu=ruokintaMääkin oon ostamassa ekaa kertaa hamsteria. oon tutkinu tosi paljon sivuja kuten suomen hamsteriyhdistyksen. laita googleen vaikka näin että: Mitä hamsteri syö ja milloin? =)) onnee sulle!!! :D
- Anonyymi
HAMSTERILLE ANNETAAN ELÄIN KAUPASTA OSTETUA RUOKAA!!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja15214486Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant408326Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va486072SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1695677Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124447HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.694317Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm544068Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot263975"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153730Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan692713