tilanne on että olemme yrittäneet mieheni kanssa vauvaa. nyt on kp 29/28-30. melkein aina tuo 28 mutta kerran tänä vuonna on ollut 30 niin laitoin senkin tähän. nyt hieman yli viikko sitten eli noin kp 21 minulla kipeytyi rinnat, ovat siitä saakka olleet todella kipeät ja parin päivää kipeytymisen jälkeen myös vähän turvonneet. tekisi mieli tehdä jo testi koska ikinä ennen ei tuollaista rintojen kipua ole ollut. joskus ne kipeytyy ennen kuukautisia mutta sillon vaan samana tai edellisenä päivänä. nyt olleet yli viikon kipeinä ja lähes koko ajan "ajovalot" päällä. miehenikin on ihmetellyt rintojen "terhakkaa" ulkomuotoa.
uskaltaisko jo testata?
onko jollain ollut joskus vastaavaa rintojen arkuutta/kipua ja sit se onkin johtunut jostain muusta kun raskaudesta?
eka yk meneillään joten olen aika uusi näiden asioiden kanssa.....:)
uskaltaisko jo testata?
onko jollain ollut joskus vastaavaa rintojen arkuutta/kipua ja sit se onkin johtunut jostain muusta kun raskaudesta?
eka yk meneillään joten olen aika uusi näiden asioiden kanssa.....:)
Vastaukset 4
Vanhimmat
jo huomenna tehdä testin. Jos kp21 on ollut yli viikko sitten, niin nythän sinulla olisi sitten ainakin kp 28 meneilään?
Itse plussasin kp21... Nyt viikkoja 5 3.
Aikaisella plussallahan on se huono puoli, että jos sattuisi aikainen keskenmeno, niin siitä sitten tietää... jos ei ole plussanut, niin menkathan on vain tavalliset menkat...
Herkimmät testithän sanovat että voi testata jo samana päivänä kuin kuukautisten pitäisi alkaa.
Itse voisin suoditella Citymarketin PregCheck liuskat, 2kpl paketti maksaa 2,99e.
Pidetään peukut pystyssä että tulee se viiva näkyviin=)
testasin tänään aamulla (marketin testillä). haamu tuli. sellainen jonka näki jotenkuten jo ennenkun sen testiliuskan nosti käteenkään mutta niin haalea etten saanut otettua valokuvaa. pitää kai pitää vaan pää kylmänä ja testailla parin päivän päästä uudestaan niinkuin tossa ohjeessa käsketään tekemään :)
jotenkin sekava olo. oireista arvasin että aika todennäköisesti tulee plussa mutta nyt en tiedä jos tuo muuttuukin vielä negaksi. nyt on kp 30/28-30 että voihan se olla että hormonitaso on vielä niin alhainen ettei tuon vahvempi tullut. pitäkää peukkuja että viiva vahvistuu :)
Onneksi olkoon! Noina ensimmäisinä testauspäivinä se viiva on usein aika heikko, mutta jos se on heikkokin, niin raskaushormonia on yli normaalin tason. Kauanko yrititte vauvaa?
testasin tänään aamusta ja viiva oli jo melkein yhtä vahva kun kontrolliviiva. eka neuvolakin nyt varattu kuukauden päähän :) pakko kai se on uskoo että raskaana nyt ollaan. toivottavasti vaan pysyy kyytiläinen matkassa.
ollaan vähän yllättyneitä miehen kanssa kun heti ekasta kerrasta tärppäsi. eli tämä oli eka yrityskerto.tuntuu jotenkin liian hyvältä ollakseen totta :)