http://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/107253-wikileaks-jalleen-suomi-kytkos
kertoo, että
"Mikäli maailmassa syttyisi globaali kriisi, TeliaSonera ja Ruotsin tietoliikenneverkko olisivat Yhdysvaltain erityisessä suojeluksessa."
Voisiko globaali kriisi olla esim. jotain sellaista, että joku organisaatio päästää nettiin USAlle ikävää tietoa? Voisiko Obama sammuttaa Internetin?
kertoo, että
"Mikäli maailmassa syttyisi globaali kriisi, TeliaSonera ja Ruotsin tietoliikenneverkko olisivat Yhdysvaltain erityisessä suojeluksessa."
Voisiko globaali kriisi olla esim. jotain sellaista, että joku organisaatio päästää nettiin USAlle ikävää tietoa? Voisiko Obama sammuttaa Internetin?
Vastaukset 16
Vanhimmat
EI. Yksikään valtio ei voi yksin sammuttaa internettiä. Se on rakennettu ydinpommin varmaksi. WWW-root nimipalvelimet sijaitsevat pääosin USA:ssa, mutta ne eivät ole itse internet, vaan pelkästästään eri ip-osoitteille myönnettyjä nimiä. Jos tiedät käyttämiesi saittien ip-osoitteet, voit edelleen käyttää niitä.
Ainostaan verkkopiuhojen katkaisu auttaisi, muussa tapauksessa nämä piuhalla (tai langattomasti) toisiinsa yhteydessä olevat koneet muodotavat verkon
Jos Soneran verkko olisi USA:n "erityisessä suojeluksessa"? Eikös se tarkoita sitä, että USA voi sen sammuttaa niin halutessaan?
Mikä verkko silloin Suomeen jäisi? Jäisikö mitään?
Ei jäisi mitään koska jotta USA voisi katkaista Suomen verkkopiuhat pitäisi tänne pudottaa aika monta ydinpommia eikä tänne silloin jäisi mitään eli olet oikeassa.
"TeliaSonera ja Ruotsin tietoliikenneverkko olisivat Yhdysvaltain erityisessä suojeluksessa."
Lue tuo muutaman kerran. Suomen internet-liikenne kulkee TeliaSoneran verkossa, eikös kuljekin? Missä meidän nimipalvelimme ovat, ovatko nekin Yhdysvaltain "erityisessä suojeluksessa"?
Internet Kill Switch _saattaa_ olla totta. Kuka selvittäisi asian?
Nimipalvelu on vain yksin verkon palveluista. Jos se katoaa, niin se ei haittaa oikein suunniteltuja järjestelmiä.
"The deputy US Ambassador to Sweden Robert Silverman, was tasked with finding out if there is something that should be added to America's secret list ove core infrastructure, worthy of protection.
His conclusion was that Sweden should be given a greater priority. "
"The second, and most important for national security, is the entire Swedish telecom network - especially TeliaSonera cables to the east."
http://www.thelocal.se/31202/20110102/
http://www.downornot.com/anonops.eu
kun ydinkärjet lentelee stratosfäärissä, kaikki muu on pelleilyä
" TeliaSonera ja Ruotsin tietoliikenneverkko olisivat Yhdysvaltain erityisessä suojeluksessa"
Taitavat olla, koska Sonera blokaa (laittomasti) pääsyn anonops.eu sivulle. Nimipalvelu löytää sen, mutta sinne ei pääse.
AnonOps.eu -sivusto ilmoittaa Anonymouksen hyökkäyksistä. Sivu näkyy kuitenkin google cachen kautta (http://www.google.fi/search?q=anonops) tai Coral Cache http://anonops.eu.nyud.net:8080/
Lisätietoa:
http://northpole.fi/b/299948/
http://www5.sonera.fi/keskustele/viewtopic.php?f=53&t=4682
http://pastebin.com/2xTSXgyR
http://piraattiliitto.org/uutiset/2010/12/sonera-sensuroi-anonymousin-domainia
Jos olet vähääkään huolissasi Internetin avoimuudesta tai toimivuudesta yleensä, nyt kannattaisi toimia. Ensiaskel on tietysti vaihtaa sellaiseen operaattoriin, joka ei nettiä sensuroi, jos Soneraa käytät. Myös puhelinliittymä kannattaa vaihtaa.
Tahallista toimenpidettä esitetään vahingoksi: http://www.tietokone.fi/uutiset/sonera_wikileaks_aktivistien_sivusto_estettiin_vahingossa
Taitaa totta olla: http://yro.slashdot.org/story/10/12/16/190238/The-French-Government-Can-Now-Censor-the-Internet
"French ministers have passed a bill (original in French) allowing the government to add any website to a black list, which access providers will have to enforce. This black list will be defined by the government only, without requiring the intervention of the legal system."
Eli näin sitä internettiä pikkuhiljaa näivetetään kunnes siellä on enää big brotheria ja muita hallinnon hyväksymiä sivuja.
Jälleen kerran jos tuo sensuuri tehoaa, se takroittaa sitä, että sovellukset joihin se vaikuttaa ovat puutteellisesti suunniteltuja.
Kerro miten tuo estää mm. Freenetin toiminnan?
Verkko muodostuu toisiinsa liitetyistä verkoista, joten sitä on mahdotonta yhden tason sulkea. Hajanaisuus on vahvuus!
Täällä sitä uhotaan: "Verkko muodostuu toisiinsa liitetyistä verkoista, joten sitä on mahdotonta yhden tason sulkea. Hajanaisuus on vahvuus!"
Tosiasia on kuitenkin se, että jos nimipalvelusta poistetaan tiettyjä saitteja ja jos TeliaSonera sulkee pääsyn tietyille saiteille, niin iso osa internetistä on silloin saavuttamattomissa, ainakin tavan tallaajalle. Joten siinä mielessä IKS on totta. Tietysti joillekin, jotka pyörivät tor:ssa tms. "darkneteissä" tuollaisilla muutoksilla ei ehkä ole mitään merkitystä, mutta sitä porukkaa on aika vähän.
Egypti sulki internetin:
http://www.engadget.com/2011/01/28/egypt-enters-communication-blackout-with-disruption-to-internet/
Ei tosin kokonaan.