Saksalainen ystävä toi kerran joulun alla pikkujouluihin valkoisia helposti murenevia "kökköjä" jotka oli itse leiponut. En tiedä kutsuisiko niitä kekseiksi vai leivonnaisiksi mutta hyviä oli. Tietääkö kukaan nimeä? Ilmeisesti jotain saksalaisia jouluherkkuja, luulisin.
Saksalainen leivos/keksi
2
1053
Vastaukset
- MM
http://www.ichkoche.at/cms/rezepte/Themenwelten/LekuchenRezepte/index.html
...hmm...voisi olla jonkinmoisia lebkucheneita, tuosta linkistä löytyy erilaisia versioita. - vaniljasokeria pääll
Löysin vaniljapikkuleipäreseptin, tosin saksaksi, mutta ehkä jostakin löytyy englanniksikin.
Vanillekipferl 1 (Vanilla Cookies)
Zutaten
300 g Mehl
250 g Butter
125 g Zucker
3 Eigelb
125 g abgezogene, geriebene Mandeln
2 Päckchen Vanillezucker
Zubereitung
Mehl mit Butter, Zucker, Eigelb und Mandeln verkneten und 1 Stunde kalt stellen. Aus dem Teig kleine Kipferl (Hörnchen) formen und auf einem gefetteten Blech bei 175° C hellgelb backen. Noch heiß in Vanillezucker wälzen.
ENGLISH: Vanilla Croissant Cookies 1
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17422333Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant759542Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.307519Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va826355SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1836010Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot405015HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084656Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014406Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo902113Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k821399