Ahlman-opisto Tampereella

Kokemuksia kaipaava

Onko kellään kokemuksia Ahlmannissa opiskelusta? Olen nyt ens kesänä lukiosta kirjoittava ja olen miettinyt eläinhoitajan tai puutarhurin koulutusta. Olen koittanut etsiä tietoa Ahlmannissa opiskelusta, mutta löysin ainoastaan yhden keskustelun, johon oli ainoastaan yksi ihminen vastannut ja haukkunut siellä opiskelun ja koulun johdon melko lyttyyn.

Onko kouluun vaikea päästä? Olisi hieno tietää, että onko itsellä mitään mahdollisuuksia päästä sisään. Olen ihan perushyvä opiskelija.

Millaista koulussa opiskeleminen on? Kaipaisin siis varsinkin eläinhoitajan ja puutarhurin alan vastauksia. Löytämässäni keskustelussa henkilö kertoi "monen olevan samaa mieltä hänen kanssaan", ettei koulu toimi hyvin. Oli kuulemma virhe hakea sinne ollenkaan. Haluaisin nyt muitakin mielipiteitä, sillä netissä ihmiset voivat väittää mitä tahansa.

Linkki keskusteluun: http://keskustelu.suomi24.fi/node/8929119

5

3192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jelppa mig

      Ei kukaan oo opiskellu sielä? Kenenkään kaverikaan? Vieläki oon vastauksia vailla.

    • tjuu__

      itse haluaisin kyllä tietää saman! laitoin jo hakemuksen menemään ja sen jälkeen löysin samoja keskusteluja kun varmaan sinä, että ihan kamala paikka ja pitäisi pysyä helvetin kaukana sieltä.... olishan se nyt kiva tietää pitääkö sitten ihan täsyin paikkansa ja kirjottajat olivat muistaakseni tuolta ravintola alan puolelta.... Mutta mites ne eläinhoitaja alan ja puutarha puolen opiskelu???

      • qwewerertreyrtytuy

        Ihan mukava paikka se on, ei kannata pelästyä kaunaisten epäonnistujien valitusta, kun motivaatio ei riitä ja etsitään syitä muista. Erityisesti kesäisin puistomainen ympäristö on kaunis ja puutarhuriopiskelijoille hyödyllinen. Onhan siellä toki niitä lehmiäkin ja ne kyllä haisevat oikein kunnolla!
        Siellä on mukavaa pienen koulun tuntua, kun paikalla on kerralla ehkä sata tai enintään kaksi sataa opiskelijaa monissa pienemmissä rakennuksissa. Itselläni on kokemusta puutarhapuolen opiskelusta.


    • Anonyymi

      Hyvä paikka on!

    • Anonyymi

      En suosittele omasta puolestani ainakaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      31
      5703
    2. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      13
      4182
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      196
      2379
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      166
      1770
    5. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      79
      1696
    6. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      35
      1477
    7. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1375
    8. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      74
      1355
    9. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      224
      1204
    10. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      94
      1195
    Aihe