Mistä voisi hankkia 5D MK2 varavirtalähteen. Vara-akkua en viitsisi hankkia, koska ovat niin kalliita. Onnistuisiko Ohlssonilta hankitusta puhelimen varavirtalähteestä(5-7€) kehittämään kameraan saman? Omaan kameraan käy kyllä esim. aurinkokenno virtalähde, mutta sellainen ei keskitalvella pahemmin Suomen oloissa pelaa.
Neuvoja otetaan vastaan
Neuvoja otetaan vastaan
Vastaukset 21
Vanhimmat
Kiinasta.
Tuossa esim. erinomainen hinta laatu 12 euroa/kipale postikuluineen:
http://cgi.ebay.co.uk/Phottix-Battery-Canon-LP-E6-5D-Mark-II-7D-camera-/170563665639?pt=UK_Photography_DigitalCamBatt_RL&hash=item27b662fee7#ht_2917wt_1141
Toimii kuin junan vessa, ei veny, ei pauku. Ihan yhtä hyvi kun original Canon LP-E6
OK, kiitos vinkistä. Pittääpi kokeilla. Ei ole ainakaan kallis ja tekstistäsi sai vaikutelman, että on omakohtaisia kokemuksia.
Tuon kanssa voi käydä niin, että varausinfo ei näy, eikä tiedä milloin akku loppuu. Vitosessa ja seiskassa on siinä ongelmia.
Oon käyttänyt samanmerkkisiä mutta vanhempaa versiota. Niissä ei lataustilan näyttö toimi ja ne pitää ladata mukana tulleella laturilla. Virta kyllä kelpaa sekä 5DmkII:lle että 7D:lle. 2 akkua laturi maksoi 20 euroa samassa paikassa.
Tuon linkin uudempi versio ilmeisesti toimii täysin samalla tavalla kun alkuperäinen. Joten tilasin kokeeksi pari kappaletta. Sittenhän senkin tietää mikä on laatu.
Ei niissä canonin akuissa mitään sähköä kummempaa ole paitsi hinta tietysti täyttä alkuperäistä laatua...sisältää välikäsien ja raskaan organisaation läskit. Suoraan alkulähteiltä ostettuna ne jää hinnasta pois.
OK, laitan akun tilaukseen. Osa ketjun kirjoituksista meni hiukan asian ohi ainakin minulle, joten en viitsi kommentoida niitä. Vielä onko kuinka paljon kokemuksia mk II talvikäytöstä? Harkitsen mk II ottamista vaellusretkelle mukaan lappiin. Kosteus kai on se suurin ongelma ja sitten miten jatkuva pakkanen vaikuttaa LCD-näyttöön.
Pakkas/talvikäytöstä. Enemmän on tullut kuvattua sisä- ja kesäkeleissä.
Kyllä kai se pakkasta ihan hyvin kestää mutta akkujen varaus kyllä laskee ellet saa niitä pysymään jotenkin hiukan lämpöisempänä. Kosteutta tiivistyy silloin kun tuot sen kameran kylmästä lämpöiseen mutta ei se nyt siitä kovin helposti hajoa. Kaikki sähköiset vehkeet on tietysti häiriöalttiimpia kosteissa oloissa.
Eri asia jos hörppää vettä kunnolla.
ps. Tähän aikaan vuodesta nuo Kiinanpostit voi kestää jopa kuukauden, normaalisti tulee alle 10 päivässä tavallisena postina.
Vitonen toimii yhtä hyvin, tai huonosti pakkasessa kuin muutkin kamerat. Vitosta en muista, mutta 7D:n manuaalissa (Lontoolainen) varoitetaan pitkäaikaisesta Live-viewin ja videon käytöstä lämpimällä säällä. Kamera voi lämmitä hetkellisesti toimimattomaksi (lämpösuoja laukeaa) ja microdrive tyyppiset tallennusmediat voi vahingoittua lämmöstä.
Talvikäytöstä ei sanota mitään, mutta alin käyttölämpötila on -0, kuten muissakin (Kaikissa digitaalisissa) kameroissa.
Mitähän mahtaa seurata kameran voimakkaasta lämpiämisestä ja nopeasta jäähtymisestä pakkasella. Se ei ainakaan edistä elektroniikan pitkäikäisyyttä.
Pitää kuitenkin huomioida, että sama ongelma on kaikissa digikameroissa.
Kamera on kuitenkin toiminut moitteetta pakkasellakin. Live-viewiä ei kuitenkaan ole koskaan käytetty.
Joo..varmaan voi kestää, mutta ei haittaa. Battereita ajattelin pitää takin sisällä - lähinnä mietin tota kameran LCD-näyttöä. Viime talvena autoni LCD-näyttö oli aika kovilla ja meni jumiin totaalisesti, mutta palautui sitten, kun ilmat lämpeni. Kameran näytöstä en tiedä miten se on tehty - pitää kai tutkia asiaa.
OK, olen itse käyttänyt Canon 30D ja 40D pakkasella, mutta en pidempää aikaa eikä koskaan yötä ulkona pakkasessa. 40D:llä luvasin 3-4h -18 ja hyvin kesti, mutta pidemmästä ajasta ei kokemuksia. Digivideokamera on kyllä ollut mukana viikon reissulla talvilapissa ja on toiminut hyvin - tosin silloin oli kevät eli lämpötila pyöri siinä 2 - -15
Ostaa Canonin 5D MK2, mutta ei vara-akkua. Sopiiko, että vähän ihmettelen ?
Niin mitä ihmettelemistä siinä on? Luuletko, että 5D mk II ostajat ovat kaikki varakkaita - siltä tuo ainakin kuulosti. Itse olen opiskelija ja ei olisi paljoa varaa ylimääräiseen.
Mites objektiivit ? 500-600-1000€, vai Thaimaalaisella muovisella suttusuumilla. Itse olen koekuvannut
Canonin 5D markun ja se on täysi paska, paitsi Canonin persenuolijalehden Digikuvalehden mielestä.
Maksaa tavallisesta Li-ion patterista 100 euroa. Vaikka rahaa olis niin että ranteita pakottaa. Jos saman saa about 1/10 osalla.
Mulla on Nikon D3X, D700 ja D300s ja niihin objektiiveja 20 tuhannella eurolla, mutta ei yhtään akkua joten kuvaamaan ei pääse. Samoin kaikki Ferrarini seisovat tallissa kun ei oo yhtään rengasta niihin. Mitä teen, ostanko tarjoustalosta ladattavat patterit ja teippiä?
Tietäähän "hullukin" tuohon vastauksen.
Jos olet vaihtamassa vararengasta autoon ja hukkaat kaikki 4 pyöränpulttia niin pösilökin tajuaa että hommasta selvitään ottamalla kolmesta muusta pyörästä yksi pultti kustakin jolloin kaikki pyörät pysyy kiinni kolmella pultilla.
Sama akkuongelmaan...he....heh Ferrari!
Useimmiten käynti lääkärissä tai/ja lääkityksen vaihto saattaa auttaa.
Jos sekään ei auta kokeile jeesusteippiä näppikselle.
Heh!
Nopeesti tuli Phottix LP-E6 yhteensopivat. Toimii kuin originaalit eikä 5DmkII tai 7D edes huomaa että 1/10 osalla hinnasta selvis.
Ruokapöydän tilatessa ja postin kotiin kantamana. Helppoa, laadukasta ja halpaa. Mikäs sen komiampaa!
OK, ne tuli nopeasti.
Herranjumala sun otsikostas saa epilepsiakohtauksen... Vähennäs vähän kysymysmerkkejä ensi kerralla, rasittavan näköistä lukea tuollaisia otsikoita. Nuoremmat rämpyttää miljoona merkkiä otsikkoon, eivät aikuiset!!
Kai sulla sentään on akku/pystykyvauskahva hankittu siihen saat useita akkuja sekä AA-kokoisia paristojakin tai ladattavavia akkuja sovittimella? Halpa ostos suhtees moneen muuhun kameravempaimeen ja helpottaa
oikeesti pystykuvien ottamista kaupanpäälle akkua lisää. Ikävä vaan et ne akut maksaa.
Oikein Canoneita, mutta ei ole varaa ostaa vara-akkua. Useimmiten kuvaukseen tarvitaan myös objektiivi,
mestarit kuvaavat runkotulpilla, niiden valmistuksessahan Canon on Maailmanmestari.