Mikä on palkka helsingissä? näistä huutava pula, kun lukee lehtiä ja katsoo mol:ia, pääseekö töihin esim rtg-hoitajan koulutuksella, työkokemusta 15 v?
kodinhoitaja
kotiavustaja
4284
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
pitää olla koulutettu hoitotyön tekijä, ei ole pula kaupungilla ainakaan kodinhoitajista, päinvastoin niistäkin yritetään kouluttaa hoitajia. Siis kuka tahansa ei pääse, rtg hoitajat pysykööt lestissään, ovat tunnetusti hienohelmoja!15 vuott rtg hoitajana on sama kuin 0 vuotta hoitajana kotihoidossa.Hyi häpeä,mee sinne röntgeniin vaan, tuommoisia ei kohossa tartteta.Eikä trolleja!
Jos tuo ei ollut trolli, niin sitten kirjoitus kertoo kaiken nakuttajastaan. Mutta edelleen väittäisin provoksi.
töitä, sillä rtg hommat saa riittää. tottakai minulta puuttuu kodinhoitotyön koulutus ja kokemus, antakaa anteeksi, että uskalsin kysyä. rohkenin, koska tekijöitä travitaan, se onkin sitten valehtelua mollissa, lehdissä ym:lla.
Pitää paikkansa, tosiaan kyllästyttää, kun aina olisi kuka vain tulossa säheltämään. Työt on tehtävä, mutta osaavista tekijöistä on puutetta. Asiaa ei paranna, että kuka vain, ilman asianmukaista koulutusta ja kokemusta tulisi, että kotihoitoon vaan.Mikä vika rtg hommissa, moni olisi iloinen, kun pääsisi, tuntuu olevan vaikea päästä opiskelemaan alaa.?