Pertaani sentään, tuntuu että meillä ei alle 1,5 tunnin kannata saunaan mennä. ei ole kiireisen arkisaunojan kiuas tämä iki
Miten kauan teillä lämpiää iki-sauna?
hitaasti mutta varma
11807
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
nyt on 1h 40min lämmittty ja saunassa lämmintä 62. peinteinen saunamittari näyttää vajaa 50.
Oliskos, että joku vastuksista on pimeenä? täytyy tarkastaa seuraavan kerran ku lämmittää. nyt ei parane mennä sorkkimaan, palaa näpit!
En kyllä arvannu näin hitaksi peliksi. taidan lyödä perinteisien pikagrillin tilalle, jos ei vastuksissakaan ole vikaa.
Meillä lämpiää tavallinen rivarisauna reiluun tuntiin (noin 1h15min) 70 asteeseen joka on saunomislämpötilana. Lasiovi, ikkuna ja 2 neliötä kiviseinää löytyy saunasta joka on tuommoiset 2metriä kanttiinsa (taitaapi siis olla 8 kuutiota). Ja kiukaana on 6kW pilari-iki.
kannattas jo vaihtaa kiuasta????Tai siis ainakin merkkiä.Kyllä pitää jo reilun puolen tunnin päästä saunaan päästä.
niin kestää vielä kauemmin.... nimittäin iki plagiot ovat vielä paskempia
Eikä sauna lämpiä kuin nimeksi.
Tosi huono kiuas.
Meillä ollut syyskuusta Ikin originaali sillä savuputken ympärillä olevalla jatkeella. Lämpiää tosi nopeasti. Kuivilla puilla lämpötila nousee siihen sopivaan (n. 60 astetta) reilussa puolessa tunnissa. Ennen oli pyöreä valurautakiuas ja sitä sai lämmittää pidempään vaikka kiviä oli vain murto-osa Ikin kivimäärästä. Ja löylythän on sitten täysin eri luokkaa vaikka ei se entinenkään huono ollut.
Voiskos olla, että jos on pyöreitä kiviä liian tiivisti?
Ilma ei pääse kiertämään vapaasti. Voiskos tällä olla noin suuri vaikutus?
Kyllä se kiukaan rakenne myös jotain ratkaisee. Huono tulenkierto, ko. merkissä ei juuri ollenkaan, sen seurauksena kivet ei lämpiä ja sauna ei lämpiä, piippu kyllä lämpiää ja puita menee. Vaihda merkkiä. Osta parempi.
Avaaja puhui sähkö-ikistä ja niiden tyyppivika on huono tulenkierto olet ihan oikeassa. Piippu ei vastaavasti paljon lämpeä. Itseasiassa sitä ei tarvitse lainkaan ja puiden tunkeminen sähkökiukaaseen on aika tyhmää..
Puu-iki lämmittää kivet kuumemmaksi kuin yksikään jatkuvalämmitteinen, muuten ihan jees..
se nyt vähän riippuu tietenkin että minkälaisista lölyistä pitää. Meidän mielestämme parhaat löylyt tulee 45-60 astetta. Tunnin sisään siis meillä pääsee jo löylyihin. Täytyy kohta mennä joulusaunaan taas niin otan aikaa kauan menee 50 asteeseen että pääsee löylyihin. On se aika meidä'n perheen mielestä kyllä odottamisen arvoinenkin. Löylyt sen verran mahtavat ja samalla viivalla on niitten puusaunojen kanssa missä me olemme löylytelleet ja niitä on monia, niin tutuilla kuin vuokramökeilläkin ja on ollut uusia puukiukaita ja oikein vanhojakin ja kaiken merkkisiä ja mallisia eli puhumme kokemuksesta.
Ilmoittelen ajan kunhan saan lämmitettyä.
EI JOULUNA MITTAUSTULOKSIA KIITOS!