Missä vika, kun safari ei lataa sivuja (joskus saattaa ladata, jos odottaa aivan järjettömän kauan)? Firefoxissa ei tätä ongelmaa. Lisäksi sivustot, jotka toteutettu javascriptillä, ei toimi niin kuin pitäisi (kummassakaan selaimessa). Javan olen jo päivittänyt, mutta ei auttanut. Miten saisin selaimet toimimaan?
safari ei lataa sivuja
safarillehaluaisin
111047
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Sinun pitää sallia javan käyttö valikosta safari asetukset kohdasta suojaukset klikkaus java jne sallituksi.
Latauksen viivytys johtuu linjasta palvelimista mihin ei voi juuri vaikuttaa.
Jatkanpa tähän ketjuun.
Meillä on tämä yksi laite MacPro ja siinä safari, neljä muuta on Aceria ja ties mitä ja selaillaan Firefoxilla.
Kaikki muut tietsikat surffaa netissä ihan normisti mutta tämä safari toimii noin puoli tuntia ja jumii sitten, eikä avaa sivuja. Ei auta safarin nollaus, eikä se toinen mikäs se tyhjennys olikaan.
Ainoa mikä auttaa on uudelleen käynnistäminen. Sitten taas toimii puolisen tuntia.
Olen tosi orpo ton Macin kanssa kun en muutenkaan näitä tietokone asioita jaksa oppia. Noita muita koneita osaan edes hiukan räveltää.
Eli jos joku osaa auttaa niin kunnon polkuja, kiitos ja kumarrus.
Ymmärrettävää, että alkaa hikeä pukkaamaan, kun taloon hommataan laitteita, eikä niitä osata kuin "räveltää" - jos sitäkään.
Koska et ole kuitenkaan saanut vastausta kyselyysi ja kysymys on esitetty kuitenkin jo 6.4.2011 ja vasta nyt nousi minullakin täällä palstalla esiin lukemattomana juttuna (mitä hieman ihmettelen), niin kerrottakoon, että täälläkin usein on mainittu, että syvemmin Macintosheista tietäviltä kannattaa kysellä tuolla Hopeinenomena.net -postaalissa.
Täällä kuitenkin nämä enempi Maceista tietävät käyvät aika harvakseltaan....
Oletko kellottanut ajan tarkalleen puoleksi tunniksi vai onko kuten sanot noin puoli tuntia? Onko laite toiminut noin uudesta asti vai onko vika tullut vasta myöhemmin? Onko koneessa jälkeenpäin asennettuja muisteja? Toimiiko muilla selaimilla normaalisti?
Eikö kukaan osaa neuvoa? Edelleen netti toimii puolisen tuntia ja sitten pitää uudelleen käynnistää. :(
Mikä pitää käynnistää uudelleen, netti, Safari vai käyttöjärjestelmä vaiko kenties koko kone?
Sama homma jatkuu. Täytyy varmaan myydä tämä laite pois.
Kukaan viitti vastata tyypille, joka vaihtaa nickiä joka viestissään.
Tuntuu äkkiseltään vaan trollailulta vaikka voi ihan oikeasti olla pulman paikka.
vittu mikä mäkkitrolli haha.
intel inside idiot outside. Nyt myös mäkissä.