safari ei lataa sivuja

safarillehaluaisin

Missä vika, kun safari ei lataa sivuja (joskus saattaa ladata, jos odottaa aivan järjettömän kauan)? Firefoxissa ei tätä ongelmaa. Lisäksi sivustot, jotka toteutettu javascriptillä, ei toimi niin kuin pitäisi (kummassakaan selaimessa). Javan olen jo päivittänyt, mutta ei auttanut. Miten saisin selaimet toimimaan?

11

965

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toimii ne

      Sinun pitää sallia javan käyttö valikosta safari asetukset kohdasta suojaukset klikkaus java jne sallituksi.

      • Toimii ne

        Latauksen viivytys johtuu linjasta palvelimista mihin ei voi juuri vaikuttaa.


    • hikee pukkaa

      Jatkanpa tähän ketjuun.

      Meillä on tämä yksi laite MacPro ja siinä safari, neljä muuta on Aceria ja ties mitä ja selaillaan Firefoxilla.

      Kaikki muut tietsikat surffaa netissä ihan normisti mutta tämä safari toimii noin puoli tuntia ja jumii sitten, eikä avaa sivuja. Ei auta safarin nollaus, eikä se toinen mikäs se tyhjennys olikaan.
      Ainoa mikä auttaa on uudelleen käynnistäminen. Sitten taas toimii puolisen tuntia.

      Olen tosi orpo ton Macin kanssa kun en muutenkaan näitä tietokone asioita jaksa oppia. Noita muita koneita osaan edes hiukan räveltää.

      Eli jos joku osaa auttaa niin kunnon polkuja, kiitos ja kumarrus.

      • eikä pukkaa

        Ymmärrettävää, että alkaa hikeä pukkaamaan, kun taloon hommataan laitteita, eikä niitä osata kuin "räveltää" - jos sitäkään.
        Koska et ole kuitenkaan saanut vastausta kyselyysi ja kysymys on esitetty kuitenkin jo 6.4.2011 ja vasta nyt nousi minullakin täällä palstalla esiin lukemattomana juttuna (mitä hieman ihmettelen), niin kerrottakoon, että täälläkin usein on mainittu, että syvemmin Macintosheista tietäviltä kannattaa kysellä tuolla Hopeinenomena.net -postaalissa.
        Täällä kuitenkin nämä enempi Maceista tietävät käyvät aika harvakseltaan....


      • ei vaan toimii

        Oletko kellottanut ajan tarkalleen puoleksi tunniksi vai onko kuten sanot noin puoli tuntia? Onko laite toiminut noin uudesta asti vai onko vika tullut vasta myöhemmin? Onko koneessa jälkeenpäin asennettuja muisteja? Toimiiko muilla selaimilla normaalisti?


    • ei enää maccia

      Eikö kukaan osaa neuvoa? Edelleen netti toimii puolisen tuntia ja sitten pitää uudelleen käynnistää. :(

      • ei vaan toimii

        Mikä pitää käynnistää uudelleen, netti, Safari vai käyttöjärjestelmä vaiko kenties koko kone?


    • kyllästynytty

      Sama homma jatkuu. Täytyy varmaan myydä tämä laite pois.

      • yttynytsällyk

        Kukaan viitti vastata tyypille, joka vaihtaa nickiä joka viestissään.
        Tuntuu äkkiseltään vaan trollailulta vaikka voi ihan oikeasti olla pulman paikka.


    • John F. Ilmaveivi

      vittu mikä mäkkitrolli haha.

    • John F. Ilmaveivi

      intel inside idiot outside. Nyt myös mäkissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3149
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2495
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2136
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2045
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1253
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe