Squeeze, mitä paketteja mokkulan kanssa?

Nooobieee

Hei, eli mitä paketteja minun tarvitsee asentaa Debian squeezeen, jotta saan mokkulan toimimaan.
Asennus on squeeze kde4.

9

576

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Buahahaha

      Laita Ubuntu, tuo Debian on yhtä helvetin säätämistä... eikö uusimassakaan jumalauta vielä mokkulat toimi heittämällä hahahahaha!!!! Debian tulee aina 5v muita jäljessä.

      Varmaan sun pitää jollain wvdialilla sitä säätää ja säveltää kuin joskus kivikaudella.

      • asian tuntija

        Kaikki vain eivät halua kaikkea sitä ylimääräistä mitä Ubuntun oletusasennuksen mukana tulee.


      • --::--

        "why is Debian so slow-moving and out of date?"
        http://distrowatch.com/weekly.php?issue=20101206#qa

        Debian on vanha jo uutena, ei varmastikaan miellytä suurimpaa osaa ihmisistä jotka tykkäävät uusista ohjelmista ja nykypäivän ominaisuuksista!

        Debianin ei ole sen vakaampi kuin muutakaan distrot, eli Ubuntu on fiksumpi valinta.


      • --::--
        asian tuntija kirjoitti:

        Kaikki vain eivät halua kaikkea sitä ylimääräistä mitä Ubuntun oletusasennuksen mukana tulee.

        Kuten käytettävyys?


      • jkdsfjksdlf
        --::-- kirjoitti:

        "why is Debian so slow-moving and out of date?"
        http://distrowatch.com/weekly.php?issue=20101206#qa

        Debian on vanha jo uutena, ei varmastikaan miellytä suurimpaa osaa ihmisistä jotka tykkäävät uusista ohjelmista ja nykypäivän ominaisuuksista!

        Debianin ei ole sen vakaampi kuin muutakaan distrot, eli Ubuntu on fiksumpi valinta.

        Kuten turhan tilan vieminen.. Se miten Ubuntu asentelee turhia ohjelmia mitä ei tarvitse mihinkään.. Miten kaikkeen yritetään saada hieno GUI jolla ei tee mitään kun asiat on helpompi tehdä päätteellä.. Ja ubuntun epävakautta verrattuna oikein oikeasti kunnolla testattuun Debianiin.. Lisäksi jotkut pitävät Debianin yhteisöpohjaisuutta hyvänä.

        Toki Ubuntu joillekin voi sopia mutta jos jaksaa itse yhtään mukauttaa niin Debian on mainio.. Jos haluaa uudempia ohjelmia asentaa suoraa Squeezen joka on nyt jo vakaampi kuin Ubuntu. Squeezea on testattu jo monta kuukautta sen oltua jäädytettynä.. Virallista julkaisua toivottu jouluksi, joka saattaa olla liian aikainen, mutta vuoden alussa ainakin varmaan..


    • T0wdn

      Testiversiot ovat nörttikamaa. Niitä ei ole tarkoitettu tavalliselle käyttäjälle. Eikä "tuotantokäyttöön".

      • nannannnna

        Pyh.Squeeze on jo melkein stable julkaisu ja todella vakaa nyt jo. Toki Lenny menee mutta kyllä Squeeze on jo aivan mainio vaihtoehto kaikille.


      • T0wdn
        nannannnna kirjoitti:

        Pyh.Squeeze on jo melkein stable julkaisu ja todella vakaa nyt jo. Toki Lenny menee mutta kyllä Squeeze on jo aivan mainio vaihtoehto kaikille.

        Heh. Joo. Melkein valmis ja melkein vakaa. Sopii nörteille.


    • Huawei E1762

      Riippuu täysin mokkulasta. Jotkut mokkulat tarvitsevat usb-modeswitch -paketit.
      Mokkulasulkeiset sivulla kerrotaan, miten Ubuntu-jakeluihin viritellään mokkuloita toimimaan. Vastaava toiminee ongelmitta myös Debianissa kuten monissa muissakin Linux-jakeluissa.
      http://www.siptune.net/tiki-index.php?page=3G-kayttikset

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6339
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6167
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      6000
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2375
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      119
      1403
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1241
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      186
      1085
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe