Hei, eli mitä paketteja minun tarvitsee asentaa Debian squeezeen, jotta saan mokkulan toimimaan.
Asennus on squeeze kde4.
Squeeze, mitä paketteja mokkulan kanssa?
9
576
Vastaukset
- Buahahaha
Laita Ubuntu, tuo Debian on yhtä helvetin säätämistä... eikö uusimassakaan jumalauta vielä mokkulat toimi heittämällä hahahahaha!!!! Debian tulee aina 5v muita jäljessä.
Varmaan sun pitää jollain wvdialilla sitä säätää ja säveltää kuin joskus kivikaudella.- asian tuntija
Kaikki vain eivät halua kaikkea sitä ylimääräistä mitä Ubuntun oletusasennuksen mukana tulee.
- --::--
"why is Debian so slow-moving and out of date?"
http://distrowatch.com/weekly.php?issue=20101206#qa
Debian on vanha jo uutena, ei varmastikaan miellytä suurimpaa osaa ihmisistä jotka tykkäävät uusista ohjelmista ja nykypäivän ominaisuuksista!
Debianin ei ole sen vakaampi kuin muutakaan distrot, eli Ubuntu on fiksumpi valinta. - --::--
asian tuntija kirjoitti:
Kaikki vain eivät halua kaikkea sitä ylimääräistä mitä Ubuntun oletusasennuksen mukana tulee.
Kuten käytettävyys?
- jkdsfjksdlf
--::-- kirjoitti:
"why is Debian so slow-moving and out of date?"
http://distrowatch.com/weekly.php?issue=20101206#qa
Debian on vanha jo uutena, ei varmastikaan miellytä suurimpaa osaa ihmisistä jotka tykkäävät uusista ohjelmista ja nykypäivän ominaisuuksista!
Debianin ei ole sen vakaampi kuin muutakaan distrot, eli Ubuntu on fiksumpi valinta.Kuten turhan tilan vieminen.. Se miten Ubuntu asentelee turhia ohjelmia mitä ei tarvitse mihinkään.. Miten kaikkeen yritetään saada hieno GUI jolla ei tee mitään kun asiat on helpompi tehdä päätteellä.. Ja ubuntun epävakautta verrattuna oikein oikeasti kunnolla testattuun Debianiin.. Lisäksi jotkut pitävät Debianin yhteisöpohjaisuutta hyvänä.
Toki Ubuntu joillekin voi sopia mutta jos jaksaa itse yhtään mukauttaa niin Debian on mainio.. Jos haluaa uudempia ohjelmia asentaa suoraa Squeezen joka on nyt jo vakaampi kuin Ubuntu. Squeezea on testattu jo monta kuukautta sen oltua jäädytettynä.. Virallista julkaisua toivottu jouluksi, joka saattaa olla liian aikainen, mutta vuoden alussa ainakin varmaan..
- T0wdn
Testiversiot ovat nörttikamaa. Niitä ei ole tarkoitettu tavalliselle käyttäjälle. Eikä "tuotantokäyttöön".
- nannannnna
Pyh.Squeeze on jo melkein stable julkaisu ja todella vakaa nyt jo. Toki Lenny menee mutta kyllä Squeeze on jo aivan mainio vaihtoehto kaikille.
- T0wdn
nannannnna kirjoitti:
Pyh.Squeeze on jo melkein stable julkaisu ja todella vakaa nyt jo. Toki Lenny menee mutta kyllä Squeeze on jo aivan mainio vaihtoehto kaikille.
Heh. Joo. Melkein valmis ja melkein vakaa. Sopii nörteille.
- Huawei E1762
Riippuu täysin mokkulasta. Jotkut mokkulat tarvitsevat usb-modeswitch -paketit.
Mokkulasulkeiset sivulla kerrotaan, miten Ubuntu-jakeluihin viritellään mokkuloita toimimaan. Vastaava toiminee ongelmitta myös Debianissa kuten monissa muissakin Linux-jakeluissa.
http://www.siptune.net/tiki-index.php?page=3G-kayttikset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176339Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816167Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie696000Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452375Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1191403- 121241
- 1861085
- 59887