millainen sormus??

mamma8453

ollaan oltu miehen kanssa jonkun aikaa salakihloissa ja tuli mieleen että pitäsköhän sitä jotkut sormuksetkin hommata. Itsellä olis tarkoitus kumminkin käyttää sormusta sitten koko ajan joten mietityttää aika lailla. Tykkäisin kovasti sellaisesta missä olis ehkä kivi mutta oisko se sitten hankala kun oon kotiäiti ja raapiko se esim. peppupesulla vauvaa. Televisiossahan ne aina katoaa tiskatessa:D en yleensä käytä mitään turhia helyjä joten ei oo kokemusta miten hyvin siihen sormukseen esim kakkapöpötkin tarttuu.
Sitten vielä kun makukin on semmonen että kun noita esitteitä tulee kotia niin melkein järjestään tykkään niistä yksinkertaisimman näköisistä siroista joissa sitten hinta onkin 20-200e. Nytkin löysin kauniin 24 euron sormuksen ja mietityttää kestääkö se koko elämän ja mielellään vielä lapsille jättäisin perinnöksi. ym hygienia juttuja. onko näissä jotain että kihlasormus pitää olla jonkinlainen ja se virallinen avioliittosormus taas toisenlainen? mies haluais kulta sormuksen mutta mulla ei oo niin väliä. Tosin se haluais kunnon häätkin mä en niin uskalla toivoa suuria.

1

941

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sormuskauppias

      Sormus saa olla sellainen mistä itse tykkää.
      Halvat sormukset ei ole kestäviä. Jos haluaa pitkäikäisen sormuksen, kannattaa kiinnittää huomiota rungon paksuuteen, ettei väänny ja katkeile. Kivisormuksessa epäaidot kivet saattaa naarmuuntua helposti.
      Hopeasormuksessa näkyy kulumisjäljet aika nopeasti. Mieti hyväksytkö sen.
      Jos kivi on upotettu sormuksen rungon tasoon, siinä ei ole teräviä reunoja. Korkea kruunuistutus voi olla arkielämässä epäkäytännöllinen.
      Jos haluaa pitää sormuksen puhtaana, niin saa käyttää järkeä ja ottaa sen sormesta sotkevimmissa hommissa ja sitä kannatta myös pestä.
      Jos kihlasormus on kovin monimutkainen, siihen voi olla myöhemmin vaikea löytää sopivaa vihkisormusta, ellei sellaiseksi valitse yksinkertaista sileää sormusta.

      Ei kannata katsella pelkkiä kuvia, vaan mennä liikkeeseen katselemaan ja kyselemään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2321
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      23
      1024
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      912
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      906
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      589
      861
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      738
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      646
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      69
      644
    Aihe