Miten mustalaiset suhtautuu meihin puolikkaisiin?
Vai onko edes väliä?
Vai onko edes väliä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
ja elän ihan perinteistä mustalaiselämää. Joten minä pidän itseäni enemmän kaalona, koska olemme saaneet sen kasvatuksen. Sen olen huomannut että meillä joilla äiti on vaaleita, me olemme kauniimpia kuin he joilla vanhemmat ovat kummatkin kaaleita. Sitä he aina hokevat kun näkevät meijät.
MUTTA EIKÖS SANOTA ETTÄ KAUNEUS ON KATOOVAISTA MUTTA RUMUUS SENKUN LISSÄÄNTYY.
En kysyny minkä näkönen olet tai miten elät!
eläminen ja kauneus ainaskin minun kohalla
hin horttas fuortune saaki. Ta vauro hlaagavitikas dzivibosko rankiba. So tukke Maru hunjula? Me issavaa, at tunna hin hastigas, bi me haagavaa tsatses, at tu sal lohani ta bahtali. Sal tu hunjulas ajasaavo saaki, doolenna me vojuvaas te jelpaven tuut? Maan hin dzaaniba, doolesko haal at maan hin triin kenti, ta minsavaa horttas tsihkas, ajasaavo douva sas vaaguno kenteha. Jakkes tu vojuvehas te puhhes sotheeno saaka, me vaa te svaaribaa tukke. Naa tsi lans amengo mahkar.
Bi me haagavaa tukke ta tukko huupa horttas tshihko Juula ta Nevo Berehhes!
Kamlibi lokke rassa,
tukko maali
t. Mirkku
Kommentoin tässä sivullisena ja valkolaisena, että usein pitää paikkansa, että sekoitukset ovat kauneimpia, olivat he mihin kansallisuuteen kuuluvia tahansa.
olen kanssa puolikaalo, isä on kaaleita ja äiti kaajeita. mua on ainakin pidetty aina ihan samanverosena kun täyskaaleita esim. serkkujani. elän ihan kaaleitten elämässä ja olen saanu kaaleitten kasvatuksen. meidän porukassa lapset lasketaan miehen sukuun vaikka olisivat täyskaaleitakin ja lapsista puhutaan aina "ne on tuon miehen lapsia" tai sitten "nämä on mun velijen lapsia" ei koskaan kuule meidän porukassa sanottavan ne on sen naisen ja miehen lapsia.
ei kannatais olleenkaan mennä kauppaan tummosena, osta hyvä ihminen ruokasi netin kautta niin
ei tartte mennä ihmisten ilmoille
Ha,ha😁
Eikö tärkeintä ole kuitenkin se miten sinut ihminen on itsensä kanssa,oli sitten kokonainen tai puolikas.
Ei ihmisen omanarvo tunto voi olla muitten sutautumisesta kiinni,eihän?
Sen mitä olet omilta vanhemmiltasi saanut on perusta omalle itsetunnolle,silloin ei ihminen pane suurtakaan merkitystä sille mitä muut hänestä ajattelevat tai häneen suhatuvat.
Kaikkein tärkein kun saadaan aina omasta pirtistä.Olen puolikas enkä juurikaan mieti tuota seikkaa.Olen mustalainen eikä sitä kukaan voi viedä,minä sen itse tiedän ja se riittää minulle ja tulee riittää myös muille.
Ja asioista jos jutellaan niin aina pitää jutella oikialla asenteella ja rohkeuven kanssa.
Jos toinen tuntee olevansa parempi kuin toinen sen johdosta että on kokonainen se hänelle suotakoon, sillä pitäähän jokaisella olla jokin millä tuntoaan saa nostetuksi.
Mutta jokeinen sydämessään tietää asian toden laidan ja se voi olla joilekkin kova pala kun ei saakaan toista millää keinoin alemmas.
Näin ajatteli kokonainen ihminen :)
En määrittele itseäni muiden mielipiteiden mukaan,mielenkiinnosta kyselen.
Oon puolikas vai miten se meni,ja valtaväestö solvaa kuullessaan,
eikä tää tieto romaneitakaan lämmitä.Ihmettelen vaan....joku toinen voisi pahastua
niistä mitä mulle on huudeltu,mut en välitä koska tosiasiassa kateus se siellä huutaa.
Omat juuret on kaikille tärkeitä oman itsensä löytämisessä.
"...se voi olla joillekin kova pala kun ei saakaan toista millään keinoin alemmas...". Juuri näin. Mikä siinä onkaan, että toista yrittää kaikin keinoin alemmas omaa itseään, jos ei muulla, niin sitten verenperimällä. Eivätkö ihmiset toden totta ota ihmistä ihmisenä, vaan jonkun ryhmän täys- tai puoliverisenä edustajana? Hui hai, missä on näiden ihmisten inhimillisyys ja missä omanarvontunto, kun sitä ei saada pönkitettyä millään muulla tavoin, kuin halveeraamalla toista?
Eikö inhimillisyyteen kuulu se, että antaa arvon itselle ja siten myös toisille? Elää ja antaa toistenkin elää. Ja tukee niitä, jotka on heikommilla, milloin mistäkin syystä. Sellainen on todellinen Ihminen. Eikä sellainen, joka korottaa itsensä toisten yläpuolelle ja kerskuu "puhtaalla verenperinnöllä". Siitä tulee mieleen vanha Aatu ja aikalaisensa. Sitä rasismiakin on niin monenlaista.
t. Mirkku
Ymmärtää pitää ,,,,,Juuri näitä heikompia, eli niitä ketkä yrittävät polkea itseään alemmas , vaikka sillä verenperimällään...
Mutta aikansa kutakin, pelko se on mikä puhuu heidän suullaan.Pelkäävät, että ohi heistä menneevät kun ovat monessakin asioissa aika eteviä ja päteviä nämä puolikkaat.
Pitäs vaan osta ajatella juuri,että täyskaalous on katoamassa kokonaan.Alkaa olla aika harvassa tuo täysverisyys.On niin säälittävää edes puhua tuommosesta,jotenkin niin alentavaa tulee oikeesti mieleen Hitler.Puhdas mustalaisen veri hui, hui.Hitler ajatteli juuri noin Arjalaisista.Ei poikkea kaalon tapa ajatella juuri tuosta...
Veri on aina verta ja siinä ei se mustalaisuus kule,onhan se nähty miten monet kokonaiset muuttuu ihan kaajoks ja kääjiks eihän se pitäs olla mahollista jos se verestä riippus se mustalaisuus, eihän....???
No mutta ollaa mitä ollaan mutta muut ei sitä muuttaa voi...Puolikas ja ylpiä siitä..
ja myö puolikkaat ollaan kauniimpia ja kommeimpia... sehän on monasti nähty ...ja kuultu!
Pittää muuton paikkansa.
tulis olla vapaa kaikista verenperintö höpötyksistä, ja puhtaasta mustalaisuudeta, jota ei itsekään ymmärä muuna kuin eräälaisena sukulaisuutena, jota se ei ole, jos jokin kultuuriperintöä ylensäkään on niin ei se ainakaan ole olemassa rajoituneisuutensa vuoksi.
ja douva hin tsatso! Mutta tulipa mieleen puolikkaista: oopperalaulajatar Fania Fenelon kertoo kirjassaan "Auschwitzin tyttöorkesteri" silminnäkijän ja eloonjääneen kertojan havainnointinsa suhtautumisesta ns. puolikkaisiin.
Hän itse oli "puolikas", eli juutalaisen isän ja "arjalaisen" äidin lapsi. Samoin oli hänen orkesteritoverinsa Clara. Kerran, kun tuli natsien taholta erottelu syntyperän perusteella, tämä Clara veti Fanian esiin ja julisti: me olemme vain puoliksi juutalaisia!
Kumpikin olivat lahjakkaita laulajia ja orkesterin jäseniä, joten heille annettiin erityislupa pitää sellaista keltaista tähteä, josta yläsakarat puuttuivat. He olivat siis puolikkaita.
Mutta orkesterin muut jäsenet suuttuivat: "Te kiellätte teidän vanhemmat, ja yritätte vain selvitä. Me, jotka ollaan täysjuutalaisia, ei voida tajuta tuollaista!". Lopputulokseksi tuli, että Fania ompeli taas takkiinsa täydellisen keltaisen Daavidin tähden, Clara ei tehnyt sitä.
Mitä opimme tästä? Ei verenperintöään voi paeta, se pitää kohdata joko pilailun, piruilun tai kaasukammion kynnyksellä - olipa sitten täys tai puolikas.
t. Mirkku
http://www.unhcr.org/refworld/type,CHRON,,ROM,469f38cf17,0.html
Tämä aihe lähti vähän sivuluisuun kun corolla konsanaan,mut olen huomannu
että valkolaiset sanoo mulle että onpa sulla kaunis ihonväri,ja niin ihanat
ruskeet silmät ja kaunis pitkä tukka,ja samat ihmiset riidan tullen haukkuu
mannex ym.Ei siinä tule mieleen muutakun kateus ja just toi toisen polkeminen
huonon itsetunnon pönkittämisex.
Mutta kysyinkin että mitä muut mustalaiset ajattelee,en oo rohkennu sanoo
vaikka oon joskus naapurissakin asunu,et hei,voisin olla sulle sukua!
Eikä sen niin väliä,pitäkää itsenne kuosissa,ja hymyillään kun törmäillään.
Niin ja jos en enää kirjota ni hyvää joulua.
Taitavat olla romanit,samanlaista rotuoppiahan se on romaneillakin.
Valkolaisena sanon, että ei toi Hitler ollut edes mikään ihminen. Epäinhimillinen. Järkyttävä.
suurin osa puolikaista elää kaaleitten elämää ,eikä edes haaveile ns.normaali elämästä.aivopesu mennyt perille.se vähemmistö joka elää pääväestön parissa häpeää ja piiloittelee taustaansa.onnekkaita on vaaleat ja sinisilmäiset. Ne kenestä erottaa,ni niillä on tosi ikävää.
Mulla isä kans kaaleita.tosin en ole häntä koskaan tavannut.lastenkodeissa ja valkolaisperheissä oon kasvanut.tuntuu että mun koko elämä on riistetty.kaipuu kaaleitten joukkoon on suuri.mut kun ikääkin jo yli 40.taitaa olla liian myöhäistä.
Millä nimelä/romanikielessä kutsutaan puoliromaneja oliko raakku tai raku?
Raklo
Minä olen 1/4.
Kaikki mustalaiset miettii teininä olisimpa talonpoika.Sitten voisin tehdä sitä ja tätä.Mutta ääneen ei saa sanoa.Samoin monet Afrikkalais lapset miettii olisimpa valkoihoinen.
1/4 on varttimanne.
mite ois työnteko? koronatarkastajana .
Itse Suomalaisena haluaisin olla valkoihoinen USA:ssa.Menestynyt Amerikkalainen.
Miksi mustalaisten keskuudessa esiintyy niinpaljon insestiä miesten ja heidän tyttäriensä kesken, toki pojatkin kelpaavat mustalaismiehille mutta ei niin usein. Tutkimuksissa on selvinnyt että joka toinen mustalaistyttö synnyttää ainakin yhden lapsen isälleen, se vaikuttaa näiden lasten älylliseen kehitykseen valtavasti. Harvemmin mutta kuitenkin aina joskus mustalaisnaiset saavat poikiensa kanssa lapsen, näistäkin lapsista tulee usein myös älyllisesti heikkolahjaisia.Liittyykö se mustalaisten harrastama insesti vain jotenkin opittuun kulttuuriin vai onko se oikein geeneissä?
No nyt vähän provosoit.tiedät sen itsekkin.mainitsemiasi tapauksia on,mutta yleistä se ei ole.tosin jos suhteuttaa sen valtaväestön vastaaviin tapauksiin,Niin onhan se karu luku.serkkuliittoja on paljon,mutta on myös valtaväestössä.ja muslimimaailmassa serkkuliitot on enemmän toivottavaa kùin paheksuttavaa.ja serkkuliitot ei ole laissa kielletty.ja kun huomioi romaniväestön määrän suomessa(10000),Niin väkisin on paljon sukulaisliittoja.