Pitkä toimitusaika Grand Scenicillä

Kauanko vielä?

Tilasin uuden Scenicin elokuussa jolloin automyyjä sanoi toimitusajaksi noin 3 kuukautta. Nyt on tilauksesta kulunut jo neljä kuukautta eikä autoa kuulu. Onko kenelläkään tietoa miksi toimitus kestää näin kauan? Myyjä ei saa sanoa asiaan mitään.

7

922

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Relluttelija

      Meille tilattiin uusi Megane ihan syyskuun alussa. Silloisen tiedon mukaan auton olisi pitänyt
      olla täällä viikolla 45-46. Hieman tuo toimitusaika venyi, sillä auto tuli tällä viikolla (Vko49).
      Mutta yleensähän se varmaan menee näin päin, että toimitusaika on pidempi kuin mitä aluksi luvataan.

      Tuntuu että täällä tuo maahantuonti organisaatio ei saa oikein tuulta purjeisiin. Mainonta ja yleensä merkin
      esille tuominen on hyvin vaatimatonta. Jälleenmyjissäkin ja huollossa tuntuu olevan toivomisenvaraa. Tulee tunne, ettei sielläkään puolella ole haluaa panostaa asiaan enempää. Täytyy vain toivoa, että kun uusia mielenkiintoisia malleja on tullut nyt viime aikoina paljon, niin tuo seikka osattaisiin hyödyntää nyt tässä vaiheessa.

      Itsellä ollut Relluja monia monia muita merkkejä, eikä nuo Rellut muita huonompia ainakaan omalla kohdalla ole olleet

    • Laguna III

      ...siksi toimitusajat venyvät.
      Scenic on Euroopan myydyin keskikokoinen tila-auto (ollut jo v. 1996 alkaen) ja Megane on Golfin jälkeen myydyin ko. kokoluokassa, itse asiassa se on ottanut Golfilta rajusti markkinaosuutta tänä vuonna!

      • Relluttelija

        Eikös se Rellu ole merkkinä toiseksi eniten myydyin euroopassa VW:in jälkeen. Clio, Megane ja Scenic myyvät tosi hyvin.
        Ruotsissakin Megane oli tässä ainakin muutama kuukausi sitten 7. myydyin malli tänä vuonna ja Clio taisi olla
        vielä paremmilla sijoilla.
        Suomessa myynti on niin pientä, että ehkä senkin vuoksi nuo toimitusajat ovat tänne niin pitkiä.
        Onhan se ymmärrettävää, että sinne toimitetaan mieluummin autot ajoissa, mistä se kassavirtakin saadaan.


    • MJA-se alkuperäinen

      Ainakin silloin kun tilasin Scenicin Biliasta, toimituspäivä (2 kk) merkittiin tilauslomakkeeseen. Kun päivä tuli, ei Biliasta kuulunut mitään vaikka sopimuksessa mainittiin että Bilia ottaa yhteyttä hieman ennen sopimukseen merkittyä päiväystä. Meilasin niille ja vastauksessa kerrottiin että on laivattu juuri ja jos auton toimitusaika viivästyy yli 14 vrk tilaussopimukseen merkitystä, niin olen oikeutettu saamaan maksutta sijaisauton käyttööni siihen asti kunnes kärry on täällä. Tasan 14 vrk myöhässä sain ilmoituksen että auto on noudettavissa.

      Tilaussopimuksessa on oltava tarkka toimituspäivämäärä, ei mikään myyjän "noin arvio". Jos paperista ei toimituspäiväystä löydy ollenkaan , niin ota yhteyttä Renault Suomi Oy:hyn tai Kuluttajavirastoon (löytyy netistä). Nehän ovat sinulle auki jo kuukauden sijaisauton vuokran.

      • Mitä pitemmälle auton saanti venyy, sitä enemmän vaihtoautosi arvo laskee. Jos siis annat vanhan auton osamaksuna. Kun kuitenkin väliraha pysyy samana, asiakashan siinä nettoaa.
        Mulle on tullut pikemmin mieleen, että siitä voisi saada hyvitystä, jos auto tuleekin aiemmin kuin sovittu. Silloinhan vaihtoautoni arvo on vaihtohetkellä suurempi kuin sopimuksessa.
        Alfa Miton odotusaika venyi kahdeksaan kuukauteen, syynä Delta-auton menetetty maahantuontioikeus.


    • voihan rellu

      Joko olet autosi saanut? Saitko / pyysitkö korvauksia? Mitä sait? Mikä oli selitys?
      Itse odotan myös Relluani, joka näyttää myöhästyvän n. 8 viikkoa. Pelkään, että kuljetus Hangosta tänne Itä-Suomen perukoille kestää vielä sitten extrakauan ja auto myöhästyy lisää.

      Millaista myöhästymiskorvausta voisi pyytää? Vaihdossa menee vanha auto, mutta siinä ei ole km-rajaa.
      Kertokaa kokemuksia.

      • MJA-alkuperäinen

        Niinkuin jo edellä vastasin, niin ainakin Bilian maahantuonnin aikana asia oli selvä: jos auto myöhästyy yli 14 vrk ilmoitetusta, niin maahantuoja luovuttaa maksutta sijaisauton siihen saakka kunnes auto on tullut. Mitä maahantuoja (Renault Nordic Oy) vastasi kun tiedustelit myöhästymiskorvausta? Kannattaa muistaa että Kuluttajavirasto auttaa jos Renault Nordicista ei saada asiallista vastausta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      103
      1687
    2. 210
      1527
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      1010
    4. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1000
    5. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      58
      835
    6. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      50
      787
    7. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      49
      775
    8. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      58
      725
    9. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      36
      725
    10. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      5
      722
    Aihe