säästö on taloudellista.

ei paha

Luonnonsuojelu > Kulutus?
Luonnonsuojelu?
Onko se, tarkoittako se, aina muiden toimia?
http://www.taloyhtio.net/hoku/energia/vesi/default.html
Tiedätkö millä paineella asuntosi hanoista tulee vettä?
Tuo kertoo paljonko hanasta tulee vettä, esimerkiksi minuutissa. Sillä on melkoinen vaikutus; esimerkiksi suihkussa käytäessä.
10 L minuutti: on 100 litraa kymmenen minuutin suihkussa,
15 L minuutti on 150 litraa kymmenen minuutin suihkussa.
Asukkaan veden kulutus vaihtelu kerrostalossa on 90 - 270 l / asukas vrk.

Vedenkulutus
Asuinrakennuksen lämpimän käyttöveden valmistukseen käytetään noin kolmannes rakennuksen vuotuisesta _lämmitysenergiankulutuksesta_.
Veden kulutukseen vaikuttavat niin käyttövesijärjestelmän varusteet kuin veden painetaso, (paljonko vettä tulee minuutissa) mutta ratkaisevin osuus on asukkaiden käyttötottumuksilla.
Järkevillä kulutustottumuksilla ja oikein säädetyllä käyttövesijärjestelmällä päästään kymmenien prosenttien säästöön vedenkulutuksessa.
Vettä kerrostalon asukas käyttää keskimäärin 155 litraa vuorokaudessa.

Tiedätkö:
- paljonko pyykkikoneesi käyttää vettä, pesukertaa kohden?
- paljonko astianpesukoneesi käyttää vettä pesukertaa kohden?
- paljonko käytät vettä käsien pesuun?
- paljonko käytät vettä keittäessäsi kahvit?
- paljonko kuluu päivittäin vettä siinä, että hana on auki
* hana valuu kun teet muuta > tiskaus ja keittiön siivous
* saippuoit/sampoon laitto suihkussa ollessasi
* kappale tiskaus juoksevan hanan alla
* ennen kuin otat lasillisen juodessasi
* nyrkki pyykki

Veden lämmitys kuluttaa öljyä ja sähköä, ei siis ole kyse vain vedestä. Vesi, ei ole loputon luonnonvara, sitä ei voi kierrättää ikuisesti.
Teollistuneet maat käyttävät kehitysmaiden pohjavesiä, juomina esim. Coca Cola, joten pohjavesivaroja siirretään pois omalta maaperältään.
http://www.eniro.fi/query?partnerid=s24&what=web_local&search_word=Vedenkulutus

Mittasin oman pyykkikoneeni veden käytön, ottamalla/keräämällä pesuveden, 60 ohjelma 1998 mallin pyykkikoneessa käyttää vettä 50 litraa.
Tuo oli helppoa koska omistan 65 l saavin.
Samalla huomasin, voin melko vaivatta käyttää veden uudelleen, WC käynneissä, lapon sitä saavista pönttöön tarvittaessa. (Suihkuhuoneeseen mahtuu hyvin saavi.)

Laskin viikon ajan WC vetojani, niitä kertyisi keskimäärin päivälle viisi. Minulla on vanha pönttö jonka vesisäiliö 10 l. Olen laittanut vesisäiliöön litran muovisen vesipullon, joten se säästää 1 l vetokertaa kohden, pöntön huuhtoutuvuuteen vähennyksellä ei ole vaikutusta. Käyttö kokemusta on jo 17 vuoden “säästössä”.

Pidin lavuaarissa vatia, totesin käsienpesu juoksevan hanan alla, kuluttaa vettä keskimäärin 4 litraa pesukertaa kohden. Totesin myös tämä pesuvesi riittää WC huuhteluun aivan hyvin pissin jälkeen.
Hampaiden pesu, vaikka käyttää mukia kuluttaa vettä n. 1 l. = 2 l /vrk

Kahvin keitto.
Olen aina pessyt kahvinkeittimen pannun ja suodattimen juoksevan hanan / veden alla, laitoin lavuaariin vadin, tuotos on 7 litraa pesukertaa kohden.
Nyt uudella tavalla, alan joka toinen kerta kahvin keiton pesemällä pannun ja suodattimen, vesi saa mennä vatiin on 6-7 litraa. Heti kun olen juonnut kahvini, pesen vadissa vielä lämpimässä vedessä pannun ja suodattimen, sekä huuhtelen juoksevan veden alla, tuotto siis kahdesta pesukerrasta on 8-9 litraa vettä, jossa astiapesuainetta.
Tämän veden vien WC jossa on ämpäri, käytän veden WC ison asian päälle. Tarve vetää WC on enää olematon.

Suihkua olen käyttänyt kolme- neljä kertaa viikossa.
Aikaa kuluu kerrallaan n. 10 minuuttia. Suihkuni on aivan lavuaarin vieressä. Pidän lavuaarissa vatia, annan siihen mennä veden, kun lasken veden sopivaksi. Vativeden käytän pesusienen kasteluun, saippuoinnissa, jolloin laitan siis hanan kiinni.
Suljen hanan myös hiusten sampoo käsittelyn ajaksi. Suihku aikani on sama 10 min, mutta hana on auki enää 6 - 7 min. Vatiin jäävä vesi menee WC huuhteluun.

Pesen pyykkiä joka 10 päivä eli kk 3 x on 150 litraa vettä kuukaudessa.
Astianpesukone on päällä 2 x kk. 0n 26 litraa vettä kuukaudessa.

Kun juon vettä otan valutusveden, kukkien kastelua varten talteen astiaan, se riittää ihan ilman lisä tarvetta. Säästyy n. 15 litraa/kk.

Lattiat pyyhin kahvipannun pesuvedellä se on aivan puhdasta ja käytän veden yhä WC. Säästyy n. 12 litraa /kk.

Säästän vettä siis kuukaudessa:
WC vetoa 1350 litraa ( käyttämällä veden toiseen kertaan)
Kahvipannun pesua 105 litraa (sen joka toinen kerta)
Kukkien kastelussa n. 15- 20 litraa ( kokonaan)
Lattioidenpesussa n. 12 litraa (kokonaan)
Suihkussa 68 litraa (sulkemalla hanaa)
Yhteensä: 1550 litraa kuukaudessa, siis 18 600 litraa vuodessa.

Toiseen kertaan käytän;
- käsitiskiveden,
- käsienpesuveden ja
- pyykkikoneen veden.
Asuntotiloissani tuo on vaivatta mahdollista ja nopeasti opittu tapa.
http://www.vesiverto.fi/index.php?id=25
Kulutukseni on 41 litraa/ vrk.


Tarkistamalla sähköni kulutuksen, sain sähkölaskun putoamaan 2/3 vuosi kulutukseen, ennen tarkkailua. 3400. > 2180. kWh.

0

641

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ajattelen sinua nyt

        Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
        Ikävä
        61
        5213
      2. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

        Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
        Ikävä
        18
        3282
      3. Ei se mene ohi ajan kanssa

        Näin se vaan on.
        Ikävä
        142
        2715
      4. Yritys Kannus

        Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
        Kannus
        16
        2338
      5. Oletko täällä mies?

        Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
        Ikävä
        132
        1872
      6. Mies kadonnut

        Kukas siellä kolarissa on kadonnut
        Kolari
        15
        1673
      7. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

        Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
        Lieksa
        161
        1467
      8. Olen huolissani

        Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
        Ikävä
        73
        1407
      9. Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä

        Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut
        Perussuomalaiset
        108
        1340
      10. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

        Meidän suhde ei ikinä toimisi.
        Ikävä
        95
        1297
      Aihe