MT:ssa oli juttu rypsin heikosta sadosta viime kesänä. Ihmettelen suuresti sitä että mehiläiskatoa ei mainittu syynä ollenkaan. Olikohan taas kerran sensuuri asialla?
Meillä ampiaiset katosivat kolme vuotta sitten. Syynä oli varmasti naapurin myrkyt. Äskettäin sain tietää että kysymyksessä on Monsanton uusi myrkky.Ennen tuota pellot oli täynnä pölyttäjiä koska alue oli metsien suojassa eikä myrkyt siten päässeet vaikuttamaan. Mutta naapurin ostettua hehtaarin viljelemättömän palstan vierestä niin pölyttäjät häipyi totaalisesti. Viime kesänä oli apilapellolla vain pari mehiläistä. Käsittääkseni tuo on syynä heikkoon rypsisatoon. Agronomi selitti jonkun myrkyn vioittaneen kasvustoa. Eiköhän vaan ollutkin kyseinen aine joka tuhoaa pölyttäjät.
Mikä helvetti näitä ihmisiä vaivaa kun eivät pysty tunnustamaan totuutta. Tässä ollaan todella mieron tiellä kun elukat kuolevat kaikki. Kyllä me ihmiset mennään perässä kun näin on asiat. Lopettakaa ihmeessä myrkkyjen käyttö kokonaan ja siirtykää sellaiseen viljelyyn jossa niitä ei tarvita. Myykää ne pellot pois joita ette pysty viljelemään ilman noita myrkkyjä.
Rypsin kato
3
886
Vastaukset
- Neverheard132
Mistä myrkystä on kysymys?
- Hörhökö siellä?
Mulla oli rypsiä viime kesänä viljelyssä n. 35ha ja sato ei nyt mikään paras mahdollinen ollut, mutta ei voi syyttää muuta kuin kuivuutta ja hellettä, kukinta jäi niin lyhyeksi. Kyllä pölyttäjiä oli melkoisesti ainakin meidän pelllolla täällä Itä-Hämeessä.
Samoin vaahteroissa oli melkoinen määrä erilaisia pörisijöitä ja kesällä vl-nurmien apilassa. En allekirjoita väitettäsi, että joku kato olisi ampiaisissa tullut, kun ihan ampiaisia ampiaisia oli ihan vaivaksi asti. Ja mitä tulee Monsanton aineisiin, niin itse ruiskuttelen peltojani ko. aineilla, pienillä annoksilla glyfosaattia aloitetaan keväällä. Kesällä ruiskutetaan muita kasvinsuojeluaineita tarpeen mukaan.
Mitähän myrkkyjä nyt oikein tarkoitit? - hunajaa ko
Rypsiä 21 ha sato 2100kg / ha . Apila / timotei nurmissa 12 ha jotka paalattiin oli
ihan riitävästi kaiken moisia pörriäisiä . 4 vuotinen apila / timotei kesanto 11 ha
ruiskutus envisionilla ja kyntö , jonka yhteydessä paljastui siis maasta tuli näkyviin
n 10 todella suurta ampiais pesää jotka olivat asuttuja -- tuollaista ampiais pesämäärää
en ole ikinä nähnyt ja kaksi pesää oli todella suuria .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup483507Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.1242802Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua402454Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.652177Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu4311747- 621227
- 561123
- 2591059
Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.651011- 45978