Jouluvalotko ovat kuutostiellä välillä partek-ex-euromarket?
Kuutostien valot
ajelin ohi
241482
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Ai nyt ne on sitte päällä! Pitääkii lähtee kattomaan. Eivät ole jouluvalot vaan taideteos joka on siinä pysyvästi.
Ei voi sanoo ku et on taas jollain välähtäny... Hienothan ne jos niistä tykkää...
Ja nehän tais maksaa vaan sen satatuhatta euroa. Pitää käydä katsastamassa mitä sillä sai.
Tuli tuossa mieleen semmoi, et olisko sil sadalla tuhannel saanu jotai hyödyllisempää aikaan... No ei varmaan kun sehän on vaan sellanen pikkusumma...
Välillä palaa yks punanen tai sininen tuikku ja loput 30 ovat pimeänä. On vitun hieno taideteos.
Yhdessä tolpassa oli punaiset valot ja muut pimeenä. Ensimmäisellä kerralla ajaessani siitä, kaikki sentään paloi ja vaihtoivat jopa väriäkin välillä..
olisivat matkineet imatran motarin valoja, niissä sentään tyyliä ja apua valaisuunkin iltasella.
Tai laittaneet edes samalle tasolle nuo, törkeän värisiä, luultu kaukaa että on jokin onnettomuus edessä
No, tuohan ne vähän väriä ja vaihtelua maisemaan. Tosin ilmankin olisi pärjätty ja rahoille varmaan parempaakin käyttöä olisi löytynyt.
lappeenrannas on tärkeämpiäkin asioita kuin nuo typerät valot.. rahat olisi voinut sijoittaa johonkin muuhun järkevään!
että ne valot kustansi Lappeenranta? Nehän ovat valtion ylläpitämän valtatien valaisinpylväissä. Voi tietty olla että nimenomaan kaupunki on ne hankkinut, mutta ei välttämäti kuitenkaan.
Minusta kuitenkin ihan kivat ja hienot. Mieluummin rahaa noihin, kuin pakolaisille, venäläisille, turhille virkamiehille ja muille ameeboille!
oon ihan samaa mieltä kun sinä.
Ja minä tykkään niistä valoista. On ainankin erikoiset ja kiva tervetulotoivotus tännepäin ajaville. :)
Voihan joskus olle myös silmäniloa. Ei aina ajatella rahanmenoa.
Miksi tuhlataan energiaa turhiin asioihin kuten nuo valot. Samalla kuitenkin yksityistalouksia kehotetaan vähentämään sähkönkulusta.
LED VALOT --> VÄHÄN SÄHKÖÄ
siitä että tällaiseen paskaan upotettiin 100000€
Nimet reilusti esille. Ketä nämä palvelee.
Samalla rahalla olisin vaikka palkannut mummojen ja pappojen ulkoiluttajan vanhainkotiin
tuon verran rahaa, kuin venäläisille kymmeniä miljoonia vuodessa. Kerro ketä se toiminta palvelee? Valot palvelevat ainakin minua ja saavat minut hyvälle mielelle. Venäläisille jaettavat rahat eivät palvele minua mitenkään!
lisäarvoa matkailulle, ei ole maantieviihtyvyyttä lisäävä (osa ei toimi, 34 pylvästä joista muutama kokoajan pimeänä) ja voi olla tietyllä tavalla itseasiassa maantieturvallisuutta huonontavakin tekijä?!
Kustannukset taisi olla 350ke tästä valmiista projektinpätkästä(34 pylvästä), ja 150ke osalta projekti vielä kesken (Joutsenon johonkin liittymään samanlainen mutta pienempi investointi tekemättä, mutta RAHAT (laina) kyllä löytyy).
Millainenhan hyvävelikerho on junaillut hyvän jätkän/kaverin arkkitehtitoimistolle ko. projektin, tuntuu että hinta on ollut tekijälle ainakin kohdillansa. Olisi mielenkiintoista tietää millainen kilpailutus projektista järjestetty, menikö julkisena hankintana (vai oliko kilpailutusta ollenkaan)??
kiva tietää, miksi vaivaat pääparkaasi pienellä ja lähes ainoalla kivalla asialla ja et ollenkaan niillä todellisilla rahanmenoilla ja ongelmakohdilla? Olekko nää pölöjä vai mikä??? Sinunlaiset ihmiset ovat ihan perseestä kaikenkaikkiaan ja osaavat pilata kaikkien päivän pelkällä olemassaolollaan.
Valot ovat kivat ja mukavat ja tykkään niistä. Jos sinä et tykkää niistä niin se on lähinnä sinun oma ongelmasi. Jos et ole varma kykenetkö ajamaan turvallisesti valo-osuudella, niin pysy herran tähden poissa sieltä liikennettä vaarantamasta!!!
Tuolle rahalle olisi varmasti ollut muita ja oikeasti hyödyllisiä käyttötarkoituksia LPR:ssa (terveydenhuolto, syrjäytyminen, sosiaaliset ongelmat, nuorten työttömyys, lapsille hiekkaa hiekkalaatikoille...)
taliaivo tajuta että Lappeenrannan kaupunki ei hallinnoi, eikä maksa valtion ylläpitämää valtatietä. Lappeenranta ei maksa 6-tien levennyksiä, eikä valoja, vaan se on valtion valtatie.
Lopeta se saamarin turhasta valittaminen ja kuuntele musiikkia...
http://www.youtube.com/watch?v=hDCcN9qqbUA
Muistan sinua, kun seuraavan kerran ihailen niitä kivoja valoja. Muistan että ne vituttaa sinua niin paljon että oikein valittaan täytyy ryhtyä :) Hymähdän, hymyilen hiukan ja ihailen revontuliohjelmaa toteuttavaa valaistusta.
kaupunki näitä turhaakin turhempia valoja. Ei ilmeisesti kukaan älynnyt kaupunkiyhtiöiltä rahoitusta pyytää. Siellähän sitä löysää rahaa tuntuu olevan. Yhteiskunnan rahapula tuntuu olevan hyvin suhteellinen käsite. Rahan jakajat pitäisi saada vaihtoon.
Kuules dwahbqaqc, katsoisitko linkin http://www.kuutostie.fi/media/julkaisut/hankeraportit/kuutonen210.pdf. Sieltä löytyy tämänkin projektin maksajista lisätietoja....
Vaikka tuolla lukee ettei valoaallon sävy muistuta hälytysajoneuvojen sinistä niin olen asiasta vahvasti eri mieltä. Kyllä aaltoa pimeällä kauempaa lähestyttäessä näyttää vahvasti siltä että edessä on joku härdelli sinisine "hälytysvaloineen".
En kyllä löytänyt valoprojektin maksajista lisätietoa.. Valtion valot, no on varmaan normaali valaistuksen osalta. JA mitä ne on ne venäläisille jaettavat rahat? Ihan ihme porukkaa täällä. Jos haluun revontulia katsella niin en saatana keinotekoisia..pystyn kyllä kuvittelemaan sinut typerä hymy kasvoillasi katsellessasi niitä vitun ledejä..:) Saan ehkä sitten iloa siitä.
lehdessä mainittiin Suomessa lusivalle venäläiselle huumerikolliselle maksettavan palkkaa valtion kassasta 2300 eur kuukaudessa. Oli enemmän, kuin monen vartijan. Siinä yksi esimerkki venäläisille jaettavasta rahasta.
Jos haluat tietää todella päätähuimaavista venäläisille jaettavista summista, ota selvää lähialuetuista ja muista Venäjälle jaettavista suorista tuista vuositasolla. Esim. maailman rikkaimpiin kuuluvalle taidemuseolle oltiin tunkemassa muutamaa kymmentä miljoonaa rahaa valtion kirstusta remonttia varten hyötymättä itse mitenkään siitä. Puhutaan sadoista miljoonista euroista per vuosi suoraan rahaa venäläisille ilman hyötyä meille, kunhan vain autetaan suurvaltaa rahallisesti. Siinä ei yhdet perhanan valot paljon kuules tunnu missään tuon rinnalla. Edelleen oltiin vain murto-osassa siitä kaikesta hirvittävästä summasta, mitä rahaa menee muodossa ja toisessa rajan taakse.
Murhedi sinä vain koristevaloista!
Vaarallisia kuskeja muuten tässä viestiketjussa. häkellytään koristevaloista ja vaarannetaan liikennettä. Luullaan niitä hälytysajoneuvoksi ja vaarannetaan liikennettä. En uskalla edes kuvitella, miten tuollaiset sinkoilee autoillaan nähdessään oikean hälytysajoneuvon. Varamaan painavat jarrua, kun takana näkyy ambulanssi tai ajavat paniikissa penkkaan. Pelottavaa!