Ostin pari viikkoa sitten 37 tuuman FullHD LCD television (merkkiä en halua mainostaa). Liitin sen antenniverkostoon ja Voila!...voiko sen parempi kuva enää olla! Ihmettelen sitä, että mihinkä HD lähetyksiä tarvitaan, koska en voi kuvitellakkaan, että kuva voisi olla enää terävämpi. Varsinkin luonto ohjelmat saivat aivan uuden ulottuvuuden. Nykyään katselenkin mieluiten luonto-ohjelmia, jossa tuntee olevansa melkein paikan päällä. Alkaa tuntua siltä, että HD:t ovat pelkkiäTV valmistajien tai myyjien markkinointi temppuja. Minulle riittää mainiosti HD televisio ilman HD lähetyksiä.
Miksi HD?
HooDeee
4279
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
paraneehan se kuva vielä paljonkin tästä,mulla on vielä 5" isompi 42"lcd panas. jossa upeet värit noi luontohjelmatkin näyttää tosiaan upeelta entisenn putki tv 28" romuun verrattuna hyvä kun pääs eroon siittä
HD'n etu näkyy paremmin isommissa kuvaruuduissa. Kyllähän noita SD-lähetyksiä katsele ihan mielellään varsinkin kun pääpaino on ohjelmansisällössä eikä kuvanlaadussa, jossa siinäkään ei useimmiten ole valittamista.
Siihen niitä HD-lähetyksiä juuri tarvitaan, ettei tarvitse katsoa mitään postimerkkikokoluokan kolmeseiskaa voidakseen nauttia terävästä kuvasta! Parhaaseen katseluelämykseen vaaditaan iso kuva, kuten elokuvateattereissa, ja silloin resoluution merkitys korostuu. Itselläni on 2,5 metrissä 60" tv ja vaikka sekin on vielä kaukana ideaalikoosta (n. 80" tuolle etäisyydelle), niin HD:lla on valtava merkitys.
37 on pikku telkku, ei juuri mitään hyötyä hd kuvasta