Oliko mitään välikohtauksia tai muita kahakoita? Kyllähän Suomen armeijan viisas sotilas pystyi päättelemään mitä miehiä nämä saksmannit olivat ainakin jo rintamatovereiden puheista. Juutalaisella Skurnikilla oli jotain kähnäystä saksalaisten kanssa mutta entäs romaneilla?
Romanit ja saksalaiset sodan aikana?
freu krueg krtuymmel
8374
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ei mustalaisilla ollut saksalaisten kanssa mitään, musut ainoastaan ampuivat omia asetovereita selkään hyökkäyksen aikana ja varastivat rahat ja tupakat.
Näin kertoo historiankirjat.
historia on jälkipolville jätetty VALHE,sen kirjoittavat IHMISET kysynkin sinulta uskotko itsekkään historiaan. on kiistaton tosiasia että punaisten kirjoittama historia kapinavuosista on erilainen kuin valkoisten,tämä on vain eräs esimerkki jos mustalainen kirjoittaa historiaa esim sinusta ja eu-tuomioistuin lukee sen raakana niin mikä luulet tuomiosi olevan olen seurannut sinun vuodatuksiasi tällä foorumilla pitkään kirjoitustyylisi paljastaa sinut. sääli jos vihantunteesi mustalaiskansaa kohtaan ylittää järkesi ja etsit vain asioita millä voisit lyödä sinulle tuntemattomia ihmisiä . ihmisenä kehoitan sinua turvautumaan ammattiapuun ,katkeruus on syövästä seuraava tappava tauti se tappaa elämän.
mustalaisia tapettiin kuin eläintä tuhat vuotta,ei pelkästään armeijoiden kautta mutta myös kirkot osallistuivat tähän vainoon ja niin tekivät suomessakin,2maailman sodassa mustalaiset koetettiin tuhota lopullisesti ja lukemani perusteella jopa paavi siunasi hitlerin teot.
Natsit kun menivät jahtaamaan mustalaisia jotka olivat metsissä niin he varautuivat koska tiesivät että mustalaiset eivät lähe hiljaa kuten juutalaiset,luin erään kertomuksen kun natsien joukko oli houkutelleet mustalaisia ruualla metsistä ja kun he tulivat esiin ja lähelle niin natsit alkoivat ampua heitä mutta mustalaiset taistelivat käsin ja mitä ikinä maasta saaneetkaan käteen mutta eivät olleet pärjänneet lopulta valmistautuneille natseille ja heidän tulipyssyilleen.
Myös teloitus kertomuksista olen lukenut että mustalaiset eivät lähteneet hiljaa vaan jotkin hyökkäsivät paljain käsin teloittajien päälle ja jotkut kaatuivat esittämällä kuollutta.
Miettikää sitä että mustalaiset on koetettu poistaa koko holokaustista jopa presidentti bushin käskystä vuonna 2002 pidetystä holokaustin muisto oikeudenkäynnistä,eikä EUROOPASSA opeteta kuten suomessakin että mustalaissetkin olivat tuhottavien ihmisten listoilla,etnisyyden perusteella,aivan kuten juutalaiset mutta kaikki myöt'ä tunto on mennyt suoraan juutalaisille,mustalaiset ovat yhä samassa asemassa kuin ennen sotaa.
Olet luultavasti isänmaalainen vaippakloppi, joka ei paljon järkeä käytä. Tietenkin jos sitä on tiputtaen saannut on käyttäminenkin tippa juttua. Kumminkin minulle tuli raivari, kun luin miten yleistät yhtä tapausta (jos edes) ja puhut monikossa. Tämä tarina on ollut jo moneen kertaan palstalla, enkä usko että haluamme sitä toistamiseen lukea. Kiitos ja piste.
Kyllä se tapaus ei ole sinun aikaan ollut palstalla. Toinen piste
Onpas valkolaiset sen tarinan moneen kertaan muistaneet tuoda palstalle, niin kuin nyttenkin. Älä selitä historiasta, minä puhun tässä juuri viesteistä joita olen palstalla lukenut. Kolmas piste ja sillä sökö.
sinä olet tosi pölvästi, oma tykistö siellä omia ampui 13 kuoli ja parikymmentä haavottui.
Ja kuka ja ketkä ampuivat 70 vuotta sitten ketäkin, sinulla joka et edes ole lähelläkään käynyt tuota aikka on tuo aika epämääräistä horinaa mistä et saa mitään tolkkua, sinulla tunuu vain pyörivän levy josskin, yhtä ja samaa. Käy loikomaa välil.
Viime vuonna laiskanpulskean oloinen Romani lompsotteli edessäni kotikadullani. Edessä jalkakäytävällä oli värikäs puomi.
Romani kiersi sen tympiintyneen oloisena ja jatkoi matkaansa seinänviertä pitkin. Parin metrin päähän hänen eteensä putosi kunnon möhkäle tiivistä lunta. Romani pysähtyi, vilkaisi sitä, astui lumiläjän yli ja jatkoi matkaansa.
Jalkakäytävällä olevasta lumesta päätellen lunta oli ropissut pienempinä ja isompina annoksina viidennen kerroksen räystäältä lukuisia kertoja. Ja varmasti oli vielä putoava, sillä katon reunalta törrötti useita kielekkeitä jotka olivat putoamaisillaan.
Romani ei ollut mitenkään poikkeava, aivan kuin muutkin ihmiset. Monet ihmiset tuntuivat kaupungilla lähinnä ärsyyntyvän, kun kaduille oli aseteltu heidän kulkunsa tielle kaikenlaista hankalia esteitä.