Meidän vauvan koliikki..

tonntunen

Vauvallani alkoi kahden viikon ikäisenä iltaisin koliikki-itkut. Myös päivisin oli kiukkuinen ja sätki ja kiemurteli sylissä. Nukkui huonosti. Kokeiltiin:
- rela tippoja
-cuplaton
-vyöhyketerapeuttia

Nämä keinot eivät auttaneet, tosin vauva nautti vyöhyketerapeutin käsittelystä, mutta apua ei ollut itse vaivaan. Keinutettiin vauvaa turvaistuimessa. Siinä oli hiljaa, mutta valvoi totisena. Oli todella raskasta heijata vauvaa turvaistuimessa.
Aloin miettimään vauvan oireita ja tajusin, että kaikki oireet ei le koliikin oireita. Kuten nukkuessa kyljellään taivutti päätään kovasti taakse ääriasentoon. Nieleskeli nukkuessa ja heräsi itkuun nielskelyn jälkeen. Yski ja köhi kuin olisi selvitellyt kurkkuaan. Oireet sopivat silent refluksiin, eli vatsahapot seilaavat ruokatorvessa, mutta ei selkeästi puklauttele. Vasta toinen lääkäri kuunteli oireemme ja määräsi gaviscon lääkettä. Nuktimme vauvaa ylävartalo koholla. Aina pidimme päätä koholla tai ylävartaloa ylempänä mitä vatsa. Päivät vauvan kanssa helpottuivat, tuntui upealle. Nyt jäjelle jäi koliikki. Siihen saatiin apua Gracon koliikkikeinusta. Keinuun laitettiin pikkukarhun lämpöpussi ja siihen vauva rauhottuu ja nukkuu. Edelleen itkee, mutta rauhottuu keinuun ja musiikkiin, sekä näkee keinusta lähellä olevan äidin.
Toivottavasti tästä on joillekkin apua ja voimia.

0

957

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Nyt tajusin mitä haet takaa

        En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
        Ikävä
        43
        3523
      2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

        Sait kesälomani pilattua😔
        Ikävä
        36
        2144
      3. Naiselle mieheltä

        Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
        Ikävä
        30
        1809
      4. Kaipaan niin....

        Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
        Ikävä
        17
        1579
      5. Eiii...

        Etkä! 😘
        Ikävä
        23
        1538
      6. Jalkapalloa

        Ura ja Kokkola Cup?
        Kannus
        12
        1482
      7. Mikset vain

        Unohtaisi?
        Ikävä
        24
        1397
      8. En ymmärrä miksi minä

        Maailma on täynnä sinulle muita
        Ikävä
        14
        1257
      9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

        Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
        Ikävä
        78
        1215
      10. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

        Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
        Ikävä
        84
        1145
      Aihe