elikkä vähän yli vuoden on ollu kone ja takuu meni jonkun aikaa sitten. heti alko ongelmat! en voi edes pelata netti pelejä!!!! muuten alkaa tökkimään kuva ja ääni mennee ihan puuroks ja käy aika kuumana. mitähän tälle vois tehä?
acer aspire 7520g. auttakaa
acer vihaaja!!!!
4442
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Se pitää purkaa ja putsata, tuuletin voidella tai mahdollisesti vaihtaa sekä prosessoreiden ja jäähdytyssiilien välissä oleva lämpöteippi vaihtaa kunnon hopeatahnaan. Teetä jollain osaavalla tai sitten ammattiliikkeessä jos et itse hallitse.
Tuollaisia jäähdytykseltään alimitoitettuja läppäreitä varten joutuu ehkä hankkimaan jopa jäähdytysalustan. Oikein suunniteltu läppäri kestää ilman telineitäkin täysillä luukuttamista vaikka kuukausia putkeen.
joo kiitti vinkistä pittää kokkeilla!
Uuden ohjaimen saa eBaysta vajaalla satasella, huollossa sama noin 300€.
Ohjaimen vaihto normaalijärkiselle on helppoa, mutta tunnetusti kansasta 99% on idiootteja...
Kuluttajansuojalain mukainen myyjän virhevastuu kattaa valmistusviat ainakin kahteen vuoteen hutaisten "suunnitelluissa" halpisrimpulaläppäreissäkin. Valitus siis myyjälle ja vaatimus virhevastuukorjauksesta, jos kyseessä on rautavika. Windowsin kanssa ei tosin voi aina olla varma, joten ennen vaatimuksia toimintaa pitää kokeilla esim. Ubuntun live-cd:llä.