"Linux on kaikkea sitä, mitä hyvä käyttöjärjestelmä ei ole."
"Linux on täytetty väärin konfiguroiduilla, vanhentuneilla ja hyökkäyskoodeille alttiilla ohjelmistoilla, jotka tekevät siitä haavoittuvaisen"
"Linux sisältää muun muassa Apachen, MySQL:n, php:n ftp:n ja ssh:n vanhempia ja reikäisiä ohjelmistoversioita."
www.tietoviikko.fi/kaikki_uutiset/article501295.ece
"Linux on täytetty väärin konfiguroiduilla, vanhentuneilla ja hyökkäyskoodeille alttiilla ohjelmistoilla, jotka tekevät siitä haavoittuvaisen"
"Linux sisältää muun muassa Apachen, MySQL:n, php:n ftp:n ja ssh:n vanhempia ja reikäisiä ohjelmistoversioita."
www.tietoviikko.fi/kaikki_uutiset/article501295.ece
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tämähän on tarkoituksella tehty haavoittuvaksi tietoturva-alan opiskelijoita varten. Normaalia Linux-jakelua kun ei voi niin vain murtaa.
Windowssin haavoittuvuuksia testataan eri ohjelmilla, mutta sitä varten ei tarvitse rakentaa eri windows-versiota, sillä kaikki niistä ovat täynnä reikiä, ja lapsikin pitää niihin tunkeutumista loukkaavan helppona.
Tästä voidaan tehdä johtopäätös, että Linux on synonyymi hyvälle käyttöjärjestelmälle, immuuni hyökkäyksille, ei tarvitse antivirusta eikä palomuuria.
Linux on jo ylivertainen palvelimissa, sulautetuissa järjestelmissä, kotikoneissa ja älypuhelimissa. Kohta myös linux-älypuhelimet ovat suosituimpia, windows-puhelimista tulee täysiä floppeja. Pikkuoravia vapaasti mukaillen:
-----
Älypuhelimet kaikkia kiinnostaa,
kuka ensiksi ehtiikään
sepä taitoa vaatii ja tekniikkaa
jota meillä on ennestään.
Tässä luurissa on kolme vaihdetta
ja nopeus hirmuinen
kohta meillä on hurrata aihetta
kun me valmistamme sen
Hei Windows-hörhö, ei pidä sinun sureman
tämä luurimme hetkessä valmistuu
se ylivertainen on juu!
http://www.youtube.com/watch?v=1FIydbByJ-A
Nakertaax?
"Bielefeldin yliopistossa opettavan tohtori Thorsten Schneiderin suunnittelema versio linuxista on todennäköisesti kaikkien aikojen haavoittunein käyttöjärjestelmä. Mutta tätä juuri sen kehittäjä haluaakin."
Varsinainen tiedotuskeskus, suoltaa vääristeltyä sontaa minkä ehtii. Tuo Damn Vulnerable Linux eli suomeksi hemmetin haavoittuva linux on tehty tarkoituksella haavoittuvaksi, kohderyhmänä opiskelijat (tulevat ylläpitäjät yms.) ja tuon avulla opiskellaan järjestelmien turvallisuutta ja sen parantamista.
Windows on valmiiksi sellainen reikäpesäke että siitä ei tarvitse erikseen tehdä tuollaista opiskelumateriaaliversiota.
Ketjun aloittajan on pakko olla linuks trolli, ei kukaan oikeasti voi olla noin tyhmä.... luulisin..
...yritti samaa temppua kuin aloittaja joitakin aikoja sitten. Mutta penttikin oli tarpeeksi älykäs laittamaan vähäsanaisen englanninkielisen ja epäselvän mainossivun, josta ei pikaisella vilkaisulla välttämättä nähnyt että kyseessä on erillinen käyttöjärjestelmä.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9520707
Mutta tätä juuri sen kehittäjä haluaakin.
Etkö osaa tuhkakuppimälli lukea....?
lukemasi. Ovatko kaikki mikkis puudelit yhtä avuttomia?