ubuntulla lataaminen ja polttaminen???

miten ubuntulla voi ladata vapaasti ubuntu tiedostoja netistä , miten ubuntulla voi polttaa tiedostoja???
7342
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mitä Ubuntutiedostoja haluat ladata ? Asennuslevyn ISO-imagen, ohjelmien asennuspaketteja vai mitä ? Onnistuu useimmissa tapauksissa vaikkapa selaimella, isommat eli esim. DVD-imaget kannattaa ladata torrenttina jos tiedosto sellaisena löytyy (vaikkapa Transmission nimisellä torrent ohjelmalla joka tulee Ubuntussa vakioasennuksessa). Vähän riippuu mitä haluat ladata eli mistä/miten ne on saatavissa.

CD/DVD-levylle polttamiseen käy vaikka CD/DVD-Creator joka löytyy Ubuntun vakioasennuksesta.

Äänestä
  • Ohjelman käynnistintä ”AcetoneISO.desktop” ei ole merkitty luotetuksi. Jos et tiedä mistä tämä käynnistin on peräisin, voi sen käynnistys olla turvatonta.


    tämmöinen esimerkki

    Äänestä

  • Netistä ei latailla ohjelmatiedostoja muuten kuin poikkeustapauksissa vaan sen sijaan käytetään pakettivarastoa. Acetonen esimerkiksi löydät sieltä. Eli tutustu Synapticin käyttöön.

    Äänestä

  • s|o|b kirjoitti:

    Netistä ei latailla ohjelmatiedostoja muuten kuin poikkeustapauksissa vaan sen sijaan käytetään pakettivarastoa. Acetonen esimerkiksi löydät sieltä. Eli tutustu Synapticin käyttöön.

    pakettivaraston ulkopuolisia käytetään heti kun haluaa ainoan asiallisen pelin asentaa mihin tahansa linuksiin.

    sen jälkeen aletaaan vinkua sitten gl kiihdyttelyn perään ja sitä rataa..

    vai meinaatko oikeasti että kenellekään normaalille ihmiselle riitääisi sata vuotta vanha tux race? tjms???

    Äänestä

Klikkaat tiedostoa hiiren oikealla napilla ja valitset "tallenna". CD:lle niitä voi pistää kun valitset sovellukset -menusta Braseron.

Äänestä
  • niin se on kuin kädettömän runkkaus. Tekis mieli mutta ei tuu.

    Tuottavaan tekemiseen liittyvät ohjelmat sensijaan löytyvät pääosin pakettivarastosta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


jomii kirjoitti:

miten ubuntulla voi ladata vapaasti ubuntu tiedostoja netistä , miten ubuntulla voi polttaa tiedostoja???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu