Onko taloyhtiöllä oikeus hinauttaa pois asukkaan väärin pysäköity ajoneuvo tai jos on kahdella naapurilla yhteinen piha-alue eli toinen naapuri omii piha-alueen itselleen pysäköiden omat ajoneuvonsa naapurinkin puolelle eli jos se häiritsee sen naapurin liikkumista ja oleskelua,jonka pihapuoliskolle seinänaapuri on pysäköinnyt ajoneuvonsa.. voiko taloyhtiö tehdä näin,sen naapurin pyynnöstä,jonka asumisviihtyvyys kärsii...
naapurin ajoneuvojen pysäköinti
linkkukalle
12495
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Tietysti taloyhtiöllä on oikeus hinauttaa romusi pois, ellet ole tajunnut sen saattavan vaikeuttaa hälytysajoneuvojen pääsyä tai esim. kunnossapitoa kuten lumitöitä.
Mun seinänaapurini pisti autonsa aina silleen, että hänen autonsa oli myös mun ruudulla, joten oli pakko jo sanoa hänelle siitä, kirjoitin lapun ja kohteliaasti kerroin asiani. Nyt sitten hänen autonsa on silleen kuin pitääkin.
Aina voi neuvotella naapurin kanssa ilman riitaakin.
ja kysymättä vaan, lännen laki, parkkipirkot/penat ei ennätä paikalle kun ovat sämpyläkahvilla.
Eikös niillä ole vielä provikkapalkkaa, minä ainakin pärjäisin hyvin sillä. On senverran väärinpysäköityjä näkyvissä.
Eli kun naapuri piruuttaan laittaa fillariaan poikittain muiden fillareiden eteen ja nauraa käkättää pirullisesti päälle, joku aina välllä joutuu siirtämään tämän yleisneron fillaria saadakseen omansa, kostoksi pyöräänsä koskemisesta tämä yleisnero sitten potkii toisten pyöriä kiukkuisena.
Kumpi lipputankoon, ukko vai fillari?
Ei viesti mene aloittajalle jos vastaan alempaan viestiin. Jos vastasit minulle, niin ei sun vastaus sovi mun viestiin!
täällä tekee, ne voi heittää vaikka lipputankoon. Mutta minulla on sellainen maasturi mikä jyrää yli ja reilusti, ei paljon helkamat tunnu.
, .
Ei osaa suunnata hälle viestiä kelle vastaa.
Eikö ole helpompi vaikka laittaa huomautus postiluukkuun tai lasinpyyhkijän alle? Ei ihme, että naapuri käyttää sinua hyväkseen.
Minäkö aloittelija
Juu,olen kerran sanonut ja on mennyt perille.. Välillä pitää muistuttaa naapuria asiasta..
Hinauttaminen onnistuu, jos alue on pysäköintikiellossa tai autolla on yleistä turvallisuutta vaarantava vaikutus. Yleensäkin parkkialue kuuluu tieliikennelain piiriin, mutta jos kyse on pikkuruisesta taloyhtiöstä kannattaa miettiä naapurisovun vuoksi leppoisampaa ratkaisua. Joten voisitko aidata, vyöryttää kiviä tmv. mainitsemallesi alueelle? Ihmiset ovat tapojensa orjia ja mukavuudenhaluisia ja jos naapurisi on tottunut siihen, ettet tee muuta kuin olet kerran sanonut asiasta, niin hän vain jatkaa kunnes olet jämäkämpi. Toimeen vain!