Joko etelässä alkaa olemaan liikaa lunta katoilla ?
Lumikuorma katolla
lumikuormaa
8611
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Älkää päästäkö hysteriaa valloilleen. Lumikuorma on yleensä jonkun isojen kattojen , hallien yms sellaisten tilojen ongelma. Mikäli katoille mennään polkemaan lumen pudotuksen merkeissä, sillä saadaan yleensä vain vahinkoa aikaan
niin on sitä maassakin. Etelä-afrikkalainen sananlasku, vai oliko jostain muualta.
katot lasketaan kestämään vähintään 400mm loskalunta, eli tällästä pakkaslunta pitää olla varmaan 5m että saadaan se paino.
Kaikki ei ole sitä miltä näyttää, puupää. Vaikka nyt onkin satanut pakkaslunta ja sitähän se maasta katsottuna näyttää olevan katoillakin. Kuitenkin on satanut aika kosteetakin lunta ainakin täällä etelässä välillä. Ja kun katoissa on kuitenkin aika usein jonkin sortin lämpövuotoja niin voit olla varma että on pohjalta vähintäänkin tiivistä tuo lumi luultavasti ainakin osittain jäässäkin.
Meillä on pihassa n 10cm lunta, en usko että katolla on sen enempää, päinvastoin, siellä on vähemmän, kun tuuli sen pois puhataa..
Montako omakotitalon kattoa romahti viime talvena? Vastaus: ei yhtäkään. Tästä huolimatta ruumiita tuli riittävästi, kun hysteeriset ihmiset toikkaroivat korkeuksissa.
Moneltakos lähti lumikuormien mukana katolta alas lumiesteet ja rännit ?
Meidän naapurin peltikatolta ainakin lähti, tuli sellaisella kolinalla että kuului meillekkin
50m päähän ! lopputulos oli lohduton sillä rännit täysin solmussa ja katossa kauheat naarmut !
Olis ehkä kannattanut pudottaa hallitusti eikä antaa tulla alas itsestään ?
Nooh ? Jokainenhan päättää mistä maksaa ja mistä ei !
Niin että liikaa on lunta katolla, mutta paksuudesta huolimatta painoa ei paljoakaan.
Tyhjensin juuri pihavajan katolta lumet, oli täällä Kehä III varressa kertynyt harjakaton lappeisiin tuollainen 45-50 cm, paikoin ehkä enemmänkin.
Kun katon pina-ala oli n. 16 m2, niin laskeskelin huvikseni kolalla lumen pois ikärrätessäni, että paljonkohan tuota tuli kärrättyä. Yhden kolallisen painoksi mittasin n. 40 kg (meni 4 x10 kg multasäkin kanssa vaateriin).
Tällä käytännön tekniikalla sain kokonaispainoksi n. 800 kg, eli rapiat 50 kg/m2.
Kun tämä jyrkkä harjakattoinen päärakennus on rakennettu 1998 määräysten mukaan (tällä alueella peruslumikuorma 185 kg x 1,6 varm.kerroin) niin itse en ainakaan tässä vaiheessa harkitse vielä katolle lähtemistä.
Mutta katsotaan nyt kunhan päästään maaliskuun lopulle, mihin vielä päädytään.