Kuinka monta astetta kultsi kestää pakkasessa keskimäärin?En puhu maximi määrästä vaan siitä,että kun käytin koiraani ulkona -18 asteen pakkasessa sitä paleli tassuja jo ehkä 400m jälkeen.Onko tämä ihan Ok????Miten teidän koirilla?Omalla koiralla käytän toppapukua..Mitä mieltä olette tossuista?
Miten monta
5
590
Vastaukset
- palelee jo
tuossa -18 asteessa tassuistaan. Itse en käytä tossuja koirilla kun eivät ihan niin paljon palele. Oma kultsuni tykkää hengata pihalla paljon nyt talvellakin. Kuinka ripeästi kävelit? Voit kokeilla kävellä hiukan ripeämmin ja tehdä lyhyemmän lenkin paukkupakkasilla.
- Miinusneljäkammenta
Pakkasesta huolimatta käydään aamu ja iltalenkit. Kylmimillään on ollut -28--32 astetta pakkasta. Tietenkään ei lenkki ole kuin parikymmentä minuuttia. Eikä ole ollut mitään tossuja. Koirat tottuvat pakkaseen pikkuhiljaa alkutalven myötä. Monasti paukkupakkaslenkin jälkeen haluavat aidatulle takapihalle ja heiluvat siellä välittämättä pakkasesta jonkin aikaa, mutta tulevat heti sisälle kun alkaa kylmä nipistellä.
- ö-jh
...ei palele helpolla pakkasella, mutta se on kovin yksilö kohtaista. Käytän koirallani tossuja vain lenkeillä jos olemme esim. metsässä tai pellolla (muualla kuin auratuilla teillä) estääkseni paakkujen syntymisen anturoiden väleihin. Pidän kuitenki koirani anturan väli karvat mieluummin pitkinä talvis aikaan. Ei ole ongelmaa ollut pelelussa, mutta koirani viettää aikaansa muutenkin paljon ulkona, joten on tottunut. Riippuu siis seisooko koira paljon ajastaan sisällä lämpimässä, vai onko tottunut pakkaseen. Mutta jos koirasi alkaa palella helposti tassuista, niin ei muuta kuin tossut jalkaan ja menoks! :)
- Nittaminax.
hyvä ratkaisu, jos koira on tottunut olemaan sisällä.
Jos koiraatotutetaan oelmaan ulkona, pärjää se paremmin.
Mutta ei kulatinen noutaja oel oikeasti ulkokoira.Näissä pakkasissa - dsdkku
Leikkasin just omalta veijarilta anturoiden välit ennen noita paukkupakkasia. Eipä oo palellut lainkaa vaikka ollaan painettu 40min lenkkiä 28 asteen pakkasessa :D ja on ollu ulkoaitauksessaki samoissa pakkasissa tunnista pariin, että ihan hyvin ne sitä kestää kun vaan tottuu. On yleensä alkutalveen asti toisen koiran kanssa aitauksessa 6 tuntia päivässä, et varmaa siitäkin vähän johtuu et tottuu noihin pakkasiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1605733Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p1773806"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1413452Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m383245Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi492796Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.612353- 242280
Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2362273Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk941879Ehkä mä ymmärrän sua nyt
Paremmin kuin silloin aikoinaan. Kaikkia jännitteitä, joita on täytynyt tulla sun taustasta. Oot ollut aika rohkea elämä51352