Tunnusta sinä linux säätäjä että elämäsi on yhtä helvettiä sen linux virityksesi kanssa.
Eikö olisi jo korkea aikaa tunnustaa tappio, häviö.
Käyttäkää monipuolista ja laadukasta Windowsia niin saat jopa naisasiat kuntoon, saat pesää.
HAHHAAAA
Kippis
Eikö olisi jo korkea aikaa tunnustaa tappio, häviö.
Käyttäkää monipuolista ja laadukasta Windowsia niin saat jopa naisasiat kuntoon, saat pesää.
HAHHAAAA
Kippis
Vastaukset 8
Vanhimmat
Yritän epätoivoisesti etsiä kansiota jonne on tulleet sähköpostit tulleet ja talletetut.
Enkä tarkoita sähköposti ohjelmaa vaan koneen kansiota.
AUTA PENTTI MIESTÄ MÄESSÄ.
on tuo käyttis.
Ei tässä minun linuxissani ainakaan ole aikoihin tarvinut säätää mitään. Sen sijaan kun yritin säätää seiskaa niin siitä nyt ei tullut juuri mitään. Kerro nyt edes miten pistetään alapalkkiin pikalinkki omiin tiedostoihin?
Oli iso kasa Window$in wma-tiedostoja useassa kansiossa, ja halusin ne mp3-formaattiin. Seuraavalla skriptillä se hoituu yhdellä hakemisatonimen oikeanpuoleisella klikkauksella (täytyy tietenkin osata sijoittaa skripti oikeaan paikkaan ja antaa käyttöoikeudet:
#!/bin/bash
# skripti, jolla muunnan hakemiston kaikki wma-tiedostot mp3-tiedostoiksi.
# tarvitsee tuekseen ffmpeg- ja lame-ohjelman.
# Seuraavalla komennolla annetaan toimintaoikeudet:
# sudo chmod a x $HOME/.gnome2/nautilus-scripts/joukkomuunnos_wma-mp3
zenity --info \
--text="*****tämä skripti muuntaa kaikki nykyisen hakemiston wma-tiedostot muunnetut-hakemistoon mp3-tiedostoiksi*****
Kaikki Lamen optiot valitaan seuraavaksi.
Käyttö:
lame -m s: mp3 stereo
lame -m s V 3-4-5: mp3 stereo vaihtelevalla bittivirtauksella (VBR)"
# Dialog box jossa valitaan tulosteen laatu:
FORMAT=`zenity --list --title="Mp3:n laatuvalinnat" --radiolist --column="Check" --column="Quality (editable)" --editable "" "lame -m s" "" "lame -m s -V 3" "" "lame -m s -V 4" "" "lame -m s -V 5"`
if [ $FORMAT -eq ""]; then
zenity --error --text="Mp3 muunnoksen laatua ei ole määritetty tai wma -tiedostoja ei ole löytynyt.
Käyttö:
lame -m s: for stereo mp3 output
lame -m s V 3-4-5: for stereo mp3 output with VBR
Kirjoita päätteelle: lame --longhelp
selvittääksesi lamen valinnat "
exit 1
fi
#Seuraavassa suoritetaan muunnokset
base=$NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_URIS
hakemisto="`echo $base | sed -e 's@file://@@'`"
mkdir $hakemisto/muunnos
cp $hakemisto/*.wma $hakemisto/muunnos
cd $hakemisto/muunnos
# Tiedostojen lukumäärä edistymispalkkia varten
tila=0;
tiedostoluku=`ls -1 | wc -l`
let "kasvu = 100/$tiedostoluku"
# poistetaan välilyönnit ja korvataan alaviivalla:
for i in *.wma; do mv "$i" `echo $i | tr ' ' '_'`; done
#Ripataan Mplayerillä / koodataan LAMElla
(for i in *.wma ; do
echo "# Uudelleenkoodataan -- $i";
mplayer -vo null -vc dummy -af resample=44100 -ao pcm:waveheader $i && $FORMAT audiodump.wav -o $i;
let "tila =kasvu"
echo "$tila"; sleep 1;
done
) | zenity --progress --title "..koodataan..."
#muunnetaan tiedostonimet
for i in *.wma; do mv "$i" "`basename "$i" .wma`.mp3";
done
rm audiodump.wav
# -eikö olekin yksinkertaista?
Asioiden automatisoiminenhan on vain hyvästä. Jollain osaamattomilla savuaa pää helppojen manuaalisten töiden kanssa jos ei tiedä että voi käyttää makroja, pikanäppäimiä ja skriptejä. Kahdeksan tunnin ranteennyrjäytys hiirellä vai vartin skriptaus?
tapan teidät kaikki! hik!
vastaaa
Hehheh. Tulipahan käytyä täällä kuitenkin. No kuten joku murjaisi niin kukaan ei lähde nimimerkit vaihtuvat. Vaihdoin siis nimimerkkiä prosessorista numerosarjaan, mutta tuskin jaksan täällä kirjoittaa kun nautin laadukkaammista keskusteluista joissa vastapuoli sentään puhuu oikeista asioista eivätkä vain murjaise jotain Windows-hörhöjuttua joka ei pidä edes paikkaansa. Nämä undulaattiaivot vielä toistavat samoja vääriksi todistettuja väitteitä ihan kuin ne muuttuisivat todeksi kun niitä tarpeeksi hokee.
No, itse asiaan. Täytyy myöntää että mitään en ole säätänyt mitään linuxkoneella yli kuukauteen. Koko järjestelmä on juuri sellainen kuin sen tarvitseekin olla. Päivitykset tulee parilla klikkauksella. Kaikki mitä haluan, toimii vakaasti. Mitä muuta sitä voisi kaivata?
Säätäminen on kuitenkin joskus kivaa ja olen opetellut tässä käyttämään BSD:tä. Se on hyvä, mutta ei todellakaan niin aloittelijaystävällinen kuin joku yleinen Linux-jakelu tai Windows.