Äkkiä apua!!

Valaiskaahan vähän tyhmää. Mistä kohdasta mä saan sen jutun päälle,että kun sammuttaa Internetin niin se kysyy sitä että katkaistaanko yhteys vai ei. Voi vahingossa jäädä päälle nimittäin jos aina pitää muistaa tuolta oikeasta alareunasta klikkailla sammuksiin. Kiitti etukäteen!
5515
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Hommaa adsl. Se on pitemmän päälle halvempikin.

Äänestä
  • Ei se nyt ollu kovin hyvä ratkasu. Mun IDSL riittää oikein hyvin, eikä se sitä paitsi maksa mulle mitään. Eli oikeaa ratkaisua kysymykseen edelleen odottelen.

    Äänestä

No siis, jos "sammutat internetin"(Toivon ettet tuota sanatarkasti koskaan tee koska silloin olet pahemmanlaatuinen terroristi), eikös se silloin ole yhteys poikki? Vai tarkoitatko kenties että sulkiessasi selaimen se kysyisi tuota??

Äänestä
  • Kylläpä täällä nyt ollaan pilkuntarkkoja, luulin että noinkin yksinkertaiseen kysymykseen saisin nopeasti vastauksen mutta taitaa olla kaikki yhtä tyhmiä kuin minä sen suhteen. Eli löytyykö jostain apua.

    Äänestä

  • tyhmä kirjoitti:

    Kylläpä täällä nyt ollaan pilkuntarkkoja, luulin että noinkin yksinkertaiseen kysymykseen saisin nopeasti vastauksen mutta taitaa olla kaikki yhtä tyhmiä kuin minä sen suhteen. Eli löytyykö jostain apua.

    Minulla ei ole koskaan ollut isdn-/modeemiyhteyttä mutta koitetaan auttaa..

    Minulla on lontoonkielinen windows joten puhun sillä murteella.
    Start->Settings->Control Pangel->Internet Options->Connections

    Siitä sitten "Dial-up and Virtual Private Network settings" listasta oma yhteys, sitten "Settings".

    Siellä alhaalla kohdan "Dial-up settings" vierestä nappia "Advanced" josta avautuvasta dialogista ruksaat "Disconnect if idle N minutes" ja vissiin "Disconnect when connection may not be needed"

    Tuohon N kohdalle voit valita itse sopivan ajankohdan, kuinka monta minuuttia on sopiva tauko minkä jälkeen yhteys katkaistaan kun konetta ei käytetä.

    Tämä siis ihan koskaan näitä kokeilematta että suhtaudu sellaisella varauksella ;)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyhmä kirjoitti:

Valaiskaahan vähän tyhmää. Mistä kohdasta mä saan sen jutun päälle,että kun sammuttaa Internetin niin se kysyy sitä että katkaistaanko yhteys vai ei. Voi vahingossa jäädä päälle nimittäin jos aina pitää muistaa tuolta oikeasta alareunasta klikkailla sammuksiin. Kiitti etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu