Kuulovammaisten läheiset

Sos. Opiskelija

Hei,
teemme sosiaalialan vammaistyön kurssilla ryhmämme kanssa esitelmää kuulovammaisuudesta. Olisi mukava kuulla kuulovammaisilta ja sekä heidän läheisiltään, miten kuurouteen on suhtauduttu ja miten lähipiiri on kokenut minkälaista on olla, kun ei kuule.
Olisi mukava saada paljon vastauksia aiheeseen, jotta voimme antaa laajan ja monipuolisen kuvan aiheesta.

miten läheiset/perhe ja muu lähiyhteisö kokee?

3

956

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huononee vain!

      mutta ei kuuro kokonaan. Minulla on kuulolaite ja sukuni kyllä tietää, että kuulen huonosti, vaikka on kuulolaitekin. Kyllä he alkuun puhuvat vähän kovemmin, mutta sitten vähän ajan kuluttua normaalilla äänellä. Monta kertaa saa kysyä mistä on kysymys, jos on sellainen tilanne, että juuri minulle ei puhuta, mutta olen siinä lähellä. Välillä tuntuu, että hermostuvat ja ihan suuttuvatkin kun aina kysyn mitä. Osittain varmaan luulevat, että en ole tosissani. Poikani on keksinytkin hyvän ratkaisun, kun joskus käy luonani. Vaikka on kuulolaite korvassani, en kerta kaikkiaan saa selvää mitä hän sanoo. Niinpä hän sitten laittaa tekstiviestin kännykkääni vastaukseksi. Kun kysyn hänen tullessaan, että keitänkö kahvia, hän pudistaa päätään. Sitten jossain vaiheessa laittaa tekstiviestin, että laita nyt sitä kahvia. Todella kurjaa kun ei kuule hyvin!

      • Pillikinttu

        Luulen, että kaikkein varmin tapa on lähestyä sen paikkakunnan kuulovammaisyhdistyksiä ja mennä sinne keskutelemaan, mikä on kaikkein lähimpänä opiskelupaikkaasi. Yhdistykset ja yhteystiedot saat Kuuloliiton sivuilta parhaiten. Kuuloliiton jäseniä ovat huonokuuloiset, kuuroutuneet, meniéren tautia sairastavat, tinnitusihmiset, sisäkorva (CI) istutteen saajat, kuulohermokasvainleikatut, eli akustikusneurinoomaihmiset. Tässä pieni luettelo kaikista ryhmistä, jotka kuuluvat Kuuloliittoon. Kuurot ovat omassa liitossaan, eli Kuurojen Liitossa, sekin löytyy netistä omilta sivuiltaan.


    • Pikkuveli,,,,,

      jatkuvaa väärinymmärryksen korjaamista, pinnapalaa, vaikkei saisi. Huonokuuloiset ihmiset on lojaaleja, hyviä ja uskollisia. Veljeni, jolla ei ollut syntyessä korvia eikä korvakäytäviä ollenkaan, mutta sisäkorvat oli, leikkaamalla saatiin, 20% prosenttia kuuloa, kuulokojeella loput. Hän pääsi elämään sisään vanhempien tuella, sai vaimon, perheen, 3lasta, lastenlapset ja sama vaimo yhä liittoa 37v... upeeta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      80
      7042
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6523
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6323
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      364
      4122
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2512
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2419
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      66
      2206
    8. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      143
      1519
    9. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1512
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      198
      1240
    Aihe