Hei,
teemme sosiaalialan vammaistyön kurssilla ryhmämme kanssa esitelmää kuulovammaisuudesta. Olisi mukava kuulla kuulovammaisilta ja sekä heidän läheisiltään, miten kuurouteen on suhtauduttu ja miten lähipiiri on kokenut minkälaista on olla, kun ei kuule.
Olisi mukava saada paljon vastauksia aiheeseen, jotta voimme antaa laajan ja monipuolisen kuvan aiheesta.
miten läheiset/perhe ja muu lähiyhteisö kokee?
Kuulovammaisten läheiset
3
912
Vastaukset
- huononee vain!
mutta ei kuuro kokonaan. Minulla on kuulolaite ja sukuni kyllä tietää, että kuulen huonosti, vaikka on kuulolaitekin. Kyllä he alkuun puhuvat vähän kovemmin, mutta sitten vähän ajan kuluttua normaalilla äänellä. Monta kertaa saa kysyä mistä on kysymys, jos on sellainen tilanne, että juuri minulle ei puhuta, mutta olen siinä lähellä. Välillä tuntuu, että hermostuvat ja ihan suuttuvatkin kun aina kysyn mitä. Osittain varmaan luulevat, että en ole tosissani. Poikani on keksinytkin hyvän ratkaisun, kun joskus käy luonani. Vaikka on kuulolaite korvassani, en kerta kaikkiaan saa selvää mitä hän sanoo. Niinpä hän sitten laittaa tekstiviestin kännykkääni vastaukseksi. Kun kysyn hänen tullessaan, että keitänkö kahvia, hän pudistaa päätään. Sitten jossain vaiheessa laittaa tekstiviestin, että laita nyt sitä kahvia. Todella kurjaa kun ei kuule hyvin!
- Pillikinttu
Luulen, että kaikkein varmin tapa on lähestyä sen paikkakunnan kuulovammaisyhdistyksiä ja mennä sinne keskutelemaan, mikä on kaikkein lähimpänä opiskelupaikkaasi. Yhdistykset ja yhteystiedot saat Kuuloliiton sivuilta parhaiten. Kuuloliiton jäseniä ovat huonokuuloiset, kuuroutuneet, meniéren tautia sairastavat, tinnitusihmiset, sisäkorva (CI) istutteen saajat, kuulohermokasvainleikatut, eli akustikusneurinoomaihmiset. Tässä pieni luettelo kaikista ryhmistä, jotka kuuluvat Kuuloliittoon. Kuurot ovat omassa liitossaan, eli Kuurojen Liitossa, sekin löytyy netistä omilta sivuiltaan.
- Pikkuveli,,,,,
jatkuvaa väärinymmärryksen korjaamista, pinnapalaa, vaikkei saisi. Huonokuuloiset ihmiset on lojaaleja, hyviä ja uskollisia. Veljeni, jolla ei ollut syntyessä korvia eikä korvakäytäviä ollenkaan, mutta sisäkorvat oli, leikkaamalla saatiin, 20% prosenttia kuuloa, kuulokojeella loput. Hän pääsi elämään sisään vanhempien tuella, sai vaimon, perheen, 3lasta, lastenlapset ja sama vaimo yhä liittoa 37v... upeeta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1802200- 1751821
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1701692Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1091503Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise251479- 1091210
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1621085Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c771073Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,57930Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud238925